Mladá krv, ktorá zmení osud Slovenska. Toto je 30 najtalentovanejších mladých Slovákov do 30 rokov

  • Magazín Forbes už po desiatykrát zverejnil prestížny rebríček top talentov Slovenska na rok 2021, Forbes 30 pod 30
  • Do zoznamu talentovaných Slovákov sa prebojovalo aj 13 žien
30 pod 30
Instagram Natália Pažická, Dejepis inak, Twitter Matej Šimalčík
  • Magazín Forbes už po desiatykrát zverejnil prestížny rebríček top talentov Slovenska na rok 2021, Forbes 30 pod 30
  • Do zoznamu talentovaných Slovákov sa prebojovalo aj 13 žien

Sú mladí, šikovní a majú potenciál. Forbes každoročne predstavuje rebríček 30 Slovákov, ktorí nemajú viac ako 30 rokov a už vynikajú vo svojom odbore. Za čo si určite zaslúžia uznanie.

Mnohí menia svet k lepšiemu a sú inšpiráciou pre ostatných. Tento rok v rebríčku Forbes 30 pod 30 sú okrem iných podnikateľ Ivan Zaťko, herečka Jana Kovalčíková i greenfluencerka Natália Pažická.

Na Slovensku máme nový druh Influencerov. Využívajú silu sociálnych sietí na šírenie ekologickej osvety. Týchto sa oplatí sledovať

Zoznam úspešných

Magazín už po desiatykrát zverejnil prestížny rebríček top talentov Slovenska na rok 2021 – Forbes 30 pod 30. Do zoznamu 30 úspešných mladých ľudí sa tento rok dostalo 13 mladých žien.

Pravidelný rebríček Forbes predstavuje mladé nádeje v šiestich kategóriách: biznis, startup a technológie, sociálni inovátori a verejná správa, veda a vzdelávanie, šport či umenie, kreatívny biznis a zábava.

Najmladší a najstarší

Mladý hokejista, obranca Nitry Šimon Nemec, je najmladším v uvedenom rebríčku. Má len 17 rokov a na jeseň v roku 2019, keď mal len 15 rokov a šesť mesiacov, sa stal druhým najmladším hráčom slovenskej extraligy. Prekonal tak aj legendárneho Mariána Gáboríka. Za sebou už má viac ako 50 zápasov. Účastník majstrovstiev sveta do 20 rokov má šancu aj na miesto v seniorskej reprezentácii na tohtoročných majstrovstvách sveta, čaká sa aj vysoké umiestnenie v drafte NHL.

Najstarším je podľa Forbes Matej Šimalčík. Má presne 30 rokov a je výkonným riaditeľom nezávislého think-tanku Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS). Vo svojom výskume sa Matej venuje vzťahom medzi Čínou a Európou, čínskemu vplyv v Európe a interakcii Číny a lokálnych korupčných sietí. V minulosti sa venoval aj čínskej strategickej kultúre a bezpečnostným otázkam v regióne východnej Ázie. 

Najznámejšia je herečka

Forbes informuje, že najznámejšou tvárou z nich je herečka Jana Kovalčíková. Je krásna, mladá, už aj vydatá a určite ju spoznáš aj podľa jej zvonivého hlasu. Jana Kovalčíková sa narodila v Prešove. Po gymnáziu študovala herectvo na VŠMU. Spolupracovala Divadlom Aréna, ASTORKA Korzo ’90, GUNaGU. V roku 2016 sa stala členkou súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, o rok nato členkou Slovenského komorného divadla v Martine. V SND debutovala v roku 2013 v inscenácii Bratia Karamazovovci, od roku 2020 je jeho členkou. 

Za sebou má aj viaceré televízne a internetové projekty. Možno ju poznáš aj zo seriálu Oteckovia. A chystá sa aj na dráhu spolumajiteľky produkčnej spoločnosti, ktorá chce podporovať ženy a ženské témy vo filmovom priemysle.

zdroj: TASR /Jaroslav Novák

„Sme nováčikovia, založili sme ju len v marci a inšpirovali sme sa aj produkčnou firmou Reese Witherspoon. Budeme sa snažiť, aby v hlavných úlohách našich projektov boli ženy. Pripravujeme už aj prvú minisériu, ktorá by sa mala nakrúcať budúci rok v lete,“ povedala pre Forbes Kovalčíková.

Forbes v kategórii startupy a inovácie zavítal až do zámoria. Informujú, že rozbehnutý startup vedú mladí podnikatelia Juraj Gago a Andrej Krúpa. Ich projekt Simplicity, ktorý zefektívňuje a zatraktívňuje komunikáciu medzi mestami a ich obyvateľmi, chcú potiahnuť napríklad do ďalších amerických miest.

Jedna bojuje za našu planétu, druhá za históriu

Zaujímavou tvárou je aj Natália Pažická, ktorá sa už niekoľko rokov venuje ekológii a udržateľnému životného štýlu. Práve preto je známa ako greenfluencerka a eko aktivistka. Je tiež iniciátorkou petície za klímu – Klíma ťa potrebuje. Okrem toho stojí na čele občianskeho združenia #EVERYINDIVIDUALMATTERS, ktoré funguje na báze mesačných zbierok a vyzbierané peniaze putujú na pomoc buď ľuďom alebo zvieratám.

Nesmieme zabudnúť ani kanál Dejepis inak, ktorý patrí k najsledovanejším na YouTube. Jeho súčasťou sú edukačné videá s historickou a filozofickou tematikou. Sandra Sviteková je totiž vyštudovaná učiteľka práve týchto dvoch predmetov.

Sandra z Dejepis Inak: Ak by bol plat učiteľa 1 500 eur v čistom, prilákalo by to mnoho kvalitných ľudí (ROZHOVOR)

„Pandémia koronavírusu nezastavila talent, ktorý na Slovensku rastie. Je skvelé každoročne sa presviedčať, že mladí ľudia, ktorí chcú meniť svet okolo seba, sa tu stále objavujú a chcú tu i žiť,“ povedal šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský.

V rebríčku nájdeš hudobníkov, architekta, kickboxerku aj ekológa. Jednoznačne musíme povedať, že Slovensko sa môže pýšiť mladými a šikovnými ľuďmi. 

Zdroj: Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech