Mladá liberálka, ktorá vyhrala v rozdelenej krajine. Zuzana Čaputová je prezidentkou už dva roky

  • Prezidentka Zuzana Čaputová je hlavou nášho štátu už dva roky
  • Odborníci ju chvália, od politických súperov si však vyslúžila aj kritiku
čaputová, prezidentka
TASR/ Martin Baumann
  • Prezidentka Zuzana Čaputová je hlavou nášho štátu už dva roky
  • Odborníci ju chvália, od politických súperov si však vyslúžila aj kritiku

Rozvedená, liberálka a k tomu všetkému žena. Keď Zuzana Čaputová oznámila svoj úmysel stať sa prezidentkou Slovenskej republiky, málokto veril, že sa tak naozaj stane.

Len pred pár dňami od jej inaugurácie prešli presne dva roky. 15. júna 2019 sa stala najmladšou hlavou štátu v našej histórii, navyše je tiež prvou ženou v tomto úrade. Jej dva roky sa zaobišli bez väčších káuz, hoci najmä v posledných týždňoch musela vysvetľovať viac, ako je u nej zvykom.

Zuzana Čaputová sa do politického boja zapojila ešte ako členka Progresívneho Slovenska. Mladej liberálke zo začiatku nedávali prieskumy veľkú šancu, časom sa však karta obrátila a Čaputová o post v paláci bojovala najmä proti Marošovi Šefčovičovi, ktorého nominoval Smer-SD.

V druhom kole získala 58,41 percenta hlasov. Jej prekvapivé víťazstvo zaujalo aj zahraničné médiá, ktoré si u novej prezidentky podávali kľučku. Čaputovej príbeh je zaujímavý aj v širšom európskom kontexte. Nazývali ju slovenskou Erin Brockovich kvôli jej boju proti Pezinskej skládke.

čaputová, prezidentka
zdroj: TASR/Martin Baumann

Práve táto časť príbehu Zuzany Čaputovej bola zaujímavá pre množstvo ľudí. Ešte ako právnička vtedy rečnila na tribúne. Stala sa tak akýmsi symbolom novej doby – liberálna žena, ktorá hovorí o ekológii a navyše do rozbúrených politických vôd vnáša pokoj.

Vyštudovaná právnička a občianska aktivistka svoj boj ukončila víťazstvom. Získala zaň aj Goldmanovu cenu, označovanú aj za „zelenú Nobelovku“.

Prezidentka rozdelenej krajiny

Záujem zahraničných médií nadväzoval na politickú situáciu v krajine. Naša spoločnosť bola v tom čase veľmi polarizovaná. New York Times o nej písal ako o prvej ženskej prezidentke, ktorá navyše preberá úrad v rozdelenej spoločnosti. Vládu Petra Pellegriniho čakal posledný rok v úrade a očakávali sa veľké zmeny.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: New York Times, Hospodárske noviny, Startitup.sk, Denník N, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK