Mladá rodina si nechala postaviť moderné bývanie uprostred horskej lúky. Má neopozeraný dizajn a výnimočné masívne prvky

  • Architektonické štúdio ADR a Formafatal spojili sily
  • Vytvorili ukážkový projekt, ktorý stojí za pozornosť
tím ADR, chata
ADR, BoysPlayNice
  • Architektonické štúdio ADR a Formafatal spojili sily
  • Vytvorili ukážkový projekt, ktorý stojí za pozornosť

V srdci prírody stojí nová chalupa, ktorá spĺňa všetky požiadavky svojich majiteľov.

Rodina s deťmi si priala vytvoriť rekreačný objekt, kde by sa mohli stretávať aj v širšom rodinnom kruhu a s priateľmi. Objekt mal zapadnúť do krajiny, rešpektovať miestnu architektúru, zároveň pôsobiť moderným dojmom a spĺňať potreby súčasného života.

Okolitý terén chaty je svahovitý, pomerne prudko klesajúci do údolia. Pozemok leží v nadmorskej výške cca. 1 000 metrov nad hladinou mora.

Stavba je obklopená divokou prírodou, ktorá nie je ohraničená žiadnym plotom ani bariérami. Zo severnej strany pozemok prilieha k lesu.

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Pri pohľade z väčšiny okien je pekný výhľad do údolia a okolitej krajiny, a tiež na vrchol najvyššej českej hory Sněžky.

Ide o jednopodlažný dom s obytným podkrovím. Vďaka kamennej podmurovke objektu môže okolitý terén akoby plynúť prirodzene okolo domu.

Moderná chalupa v horách

„Objekt sa skladá z dvoch základných hmôt. Hlavná hmota je tvaru obdĺžnika s rozmermi cca. 15 x 10 metra a je zastrešená sedlovou strechou. Druhá hmota je prízemná s rovnou strechou a tieto dva objemy sa navzájom prelínajú,“ uvádzajú architekti.

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Na prízemí objektu je situovaný obytný priestor s kuchyňou a jedálňou, technickým zázemím domu a relaxačné priestory. V druhej časti stavby je umiestnená garáž.

V podkroví prístupnom z chodby po jednoramennom schodisku sú umiestnené tri spálne, dve kúpeľne a jedno samostatné WC.

Hlavná spálňa má lodžiu na severnej fasáde. Zvyšné dve spálne majú zvýšené poschodie slúžiace ako príležitostný spací priestor.

„Fasády domu sú obložené prevažne dreveným smrekovcovým obkladom. Krytinu sedlovej strechy tvorí hliníkový plech so stojatými drážkami. Podmurovka domu je kamenná, tak ako je v mieste bežné. Okolitý terén je ponechaný v zásade bez úprav a dom je tak prirodzene zasadený do horskej lúky.“

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Interiérový dizajn v podaní Formafatal

Klienti túžili po chalupe odrážajúcej okolité horské prostredie, v spojení s plným komfortom moderného domu. A to aj dostali.

Materiálová škála interiéru je jednoduchá, materiály sú použité vo svojej prírodnej podobe. Nechýba tu preto masívne drevo, dosky s ošúpanou hranou, čierna valcovaná oceľ, nefarbený dierovaný plech a cementová stierka.

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Téma čierneho valcovaného plechu prepája hmotu knižnice s krbom a priestorom kuchynskej linky.

„Dúhová kresba plechu vynikne na obložení telesa krbu, hrúbka masívnych kovových plátov zase v detailoch knižnice. Čierny golier prepája obývací priestor s chodbou a schodiskom.“

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Primárnu rolu tu má masív

Masívne drevo sa prelína v rôznych podobách celým domom – na podlahách či nábytku na mieru.

„Klientom sa podarilo získať niekoľko nádherných masívnych dosiek – mohutná fošňa s nerovnomerným a z kôry olúpaným okrajom, tvorí dosku jedálenského stola. Motív sa opakuje aj na čelách pohodlných postelí. Úchytky skríň a držiaky na uteráky sú zhotovené z drevených tyčí v kovových úchytoch.“

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

Materiálovo strohé kúpeľne kombinujú svetlejšie stierkované povrchy a tmavé betónové umývadlá, podčiarknuté drevenými detailmi a akcentmi osvetlenia zrkadiel a výhľadmi do krajiny.

zdroj: ADR, Formafatal/BoysPlayNice

„Riešenie zábradlia schodiska prepája poschodia polotransparentnou panelovou stenou z nefarbeného perforovaného plechu, s drobnými konštrukčnými detailmi. Rovnaký plech sa objavuje na trámoch spacích poschodí.“

Tento projekt je dôkazom toho, že je možné vytvoriť moderný a zároveň útulný domov, ktorý rešpektuje okolitú prírodu. Je ideálnym miestom na relax a trávenie voľného času v horskom prostredí.

Zdroje: ADR, Formafatal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá