Mladá Slovenka pretavila svoju lásku k zime a horám do úspešného podnikania. Dnes udáva značka Snowflake Clothing trendy

  • Anička Hlinková pochádza z Liptovského Mikuláša, no v súčasnosti žije v Martine
  • Práve tu sa aj napriek koronakríze rozhodla v júni otvoriť concept store s názvom Melón
  • Okrem svoje značky Snowflake Clothing tu ponúka aj produkty iných slovenských a českých výrobcov
snow
snowflakeclothing.com
  • Anička Hlinková pochádza z Liptovského Mikuláša, no v súčasnosti žije v Martine
  • Práve tu sa aj napriek koronakríze rozhodla v júni otvoriť concept store s názvom Melón
  • Okrem svoje značky Snowflake Clothing tu ponúka aj produkty iných slovenských a českých výrobcov

„Celý život mám veľmi spontánne nápady, a toto bol tiež jeden z nich,“ začína svoje rozprávanie milovníčka hôr a snehu. Anička Hlinková, ktorá stojí za značkou Snowflake Clothing, pochádza z Liptovského Mikuláša. Dnes ju však nájdeš v Martine spolu s jej značkou a concept storeom Melón.

Anna robila inštruktorku lyžovania, a ako sama hovorí, miluje zimu, sneh a hory. „Už v auguste som čakala, kedy nasneží, a preto mi ľudia sem-tam povedali, že som ako vločka. Tie sa mi vždy páčili práve vďaka ich rôznorodosti,“ hovorí Anička.

Takto vznikol názov značky, ktorej sa venuje aktívne už štyri roky. Predtým pomáhala v hotelierstve a robila inštruktorku lyžovania. Grafike sa Anna venovala len vo voľnom čase po práci. 

snowflake concept store melon
zdroj: Andy Synák, Anna Hlinková

Práve s grafikou začínala ako samouk. „Veľmi rada kreslím, ale paradoxne, grafiku viem robiť lepšie ako kresliť rukami. Vždy som bola veľmi tvorivá a vymýšľala som rôzne veci,“ opisuje svoju záľubu Anička.

Vďaka jej tvorivosti dnes nájdeš v centre Martina útulný obchodík, ktorý zastrešuje niekoľko slovenských výrobcov a aj jej vlastnú značku, Snowflake Clothing.

Je to o mnohých detailoch, ktoré si vyžadujú prácu 

„Napĺňalo ma to, stále som skúšala nové veci a veľmi som si priala zhmotniť tú moju predstavu o oblečení, ktorá síce ešte stále nie je zhmotnená tak, ako by som chcela, no malými krokmi k tomu smerujem,“ hovorí.

Anička sa môže prezentovať kvalitnou výrobou a potlačou. Okrem rôznorodého oblečenia s logom vločky ti Snowflake Clothing ponúka aj rôzne doplnky a čelenky.

Za to najlepšie považuje tvorkyňa tohto brandu maľované šiltovky. „Chcem začať robiť aj funkčné oblečenie, a do toho zastrešiť možno aj iné športy ako turistika a lyžovanie,“ vysvetľuje a dodáva, že všetko to chce postupne, aj keď plánov má veľa. 

snowflake concept store melon
zdroj: Andy Synák, Anna Hlinková

Melón, lebo miluje melóny

V centre Martina nájdeš útulný concept store, ktorý vznikol z Anninej iniciatívy. Melón vznikol spontánne a zastrešuje niekoľko slovenských značiek. 

„Predchádzalo tomu to, že sme chodili na rôzne festivaly a akcie. Veľa zákazníkov nám povedalo, že je škoda, že nemáme kamennú predajňu,“ ozrejmuje. Práve kamenný obchodík bol praktický pre zákazníkov, ktorý si chceli oblečenie aj vyskúšať. 

Nápad, ktorý Aničke skrsol v hlase, sa tak vyformoval v úspešný concept store v Turci. „Tým, že s manželom radi spravíme z ničoho veľkú vec, rozhodli sme sa, že od nábytku až po doplnky vyrobíme všetko my. Znelo to šialene, no povedala som si, že buď to ľudia príjmu alebo nie,“ hovorí.

Otvorenie Melónu nebolo jednoduché. Predchádzalo tomu hľadanie vhodného priestoru, investícia a následne popasovanie sa s vlnou koronavírusu. Avšak, aj to Anička s pomocou manžela zvládla.

Všetko je o nastavení v hlave

„Obehli sme veľa priestorov, až kým sme našli ten náš. Veľmi sa mi páčil, avšak bol dosť veľký, a tak skrsol nápad, že združíme aj iné značky,“ objasňuje. Následne tomu dala šancu, obvolala mnoho značiek, ktoré pozná z festivalov, a začal sa písať príbeh Melónu.

Ako zakladateľka hovorí, je to o nastavení. Ak si raz v hlave nastaví, že to pôjde, tak to pôjde. Kým sa ale dopracovali k fungujúcemu obchodu, museli si prejsť viacerými úskaliami.

Prvý plán bol otvoriť obchod ešte v zime, no korona im dala stopku. Otvoriť sa teda podarilo v júli, avšak o štyri mesiace musela Anička svoj vysnívaný obchod zatvoriť, pretože prišla druhá vlna.

Ani to ju nezastavilo a dnes sa v centre mesta môžu Martinčania tešiť originálnemu miestu, ktoré združuje rôzne značky. „Som stará škola a pre mňa je najlepšia a trvácna reklama cez odporúčania. Jeden spokojný zákazník je sto spokojných zákazníkov. Pre mňa je zákazník pán a gro obchodu,“ hovorí jeho majiteľka. 

Kvalitné oblečenie nie je to jediné, čím sa pýši

Melón svoj web ešte nemá, no produkty značky Snowflake Clothing nenájdeš len v kamennej predajni. Oblečenie si môžeš pozrieť a objednať aj na stránke značky.

Podnikanie Anny je skvelým príkladom úspešného biznisu. Okrem toho, že združila niekoľko značiek do concept store, má okolo seba tím ľudí, s ktorými spolupracuje, a zároveň tak podporuje lokálnych výrobcov.

„Mám krajčírku Evku, ktorá je z Martina. Je veľmi šikovná a presne pochopila moje túžby a priania. Vie ma nasmerovať a vždy mi povie, ako sa dajú veci spraviť lepšie. Som veľmi rada, že som na takúto pani krajčírku natrafila,“ chváli svoju zamestnankyňu.

snowflake concept store melon
zdroj: Andy Synák, Anna Hlinková

Je dôležité, aby sa ľudia vzájomne podporovali

Takéto concept stores na Slovensku už sú, no podnikateľka si myslí, že navzájom si nie sú konkurenciou. Práve naopak, je dôležité, aby sa navzájom podporovali. Zároveň je dôležité dať šancu ľudom, ktorí majú niečo vlastné a chcú podnikať.

Melón je otvorený už päť mesiacov. Síce je to pomerne krátka doba, no teší sa záujmu ľudí. Mohlo by sa zdať, že úspech obchodu ovplyvní aj lokalita, avšak ako jeho majiteľka tvrdí, zastavujú sa tu aj ľudia, ktorí mestom len prechádzajú.

Okrem kamennej predajne chce Anna postupne spraviť aj webovú stránku obchodu. „Chcem, aby web slúžil ako informačná stránka a priestor, kde sa môžu prihlásiť noví predajcovia. Bude tam uverejnené, aké značky tam združujeme a podobne,“ objasňuje.

Niekedy príde mesiac, kedy nepohnem ani prstom

Pri podnikaní je dôležitá inšpirácia, ktorú zakladateľka brandu vidí aj vo svojej dcére. „Robím to aj kvôli nej. Inšpiráciu hľadám tiež v prírode, v ľuďoch a vo všetkom peknom, čo sa okolo nás nachádza,“ hovorí.

Priznala, že si prešla aj vyhorením. Pracuje na ďalších dvoch projektoch, a tak si toho na plecia zobrala príliš veľa. To je aj dôvod, prečo dnes už má okolo seba tím ľudí, ktorí jej pomáhajú.

„Niekedy inšpirácia neprichádza a príde mesiac, kedy nepohnem ani prstom. Zistila som, že keď robím niečo nasilu, je to cítiť,“ tvrdí a dodáva, že všetko robí spontánne a intuitívne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá