Mladé Slovenky milujú folklór. V pripravovanom videu ti predstavia 11 miest a ich tradície

  • Zuzana, Anna a Eva stoja za projektom Slovakfolklore
  • Najnovšie pripravujú video zobrazujúce slovenské ľudové umenie z 11 lokalít s názvom Show me Slovakia by Slovakfolklore
  • Hudbu do videa zložil Vladimír Homola, nahrali ju muzikanti zo SĽUK-u a Slovenskej filharmónie
Slovakfolklore
Slovakfolklore
  • Zuzana, Anna a Eva stoja za projektom Slovakfolklore
  • Najnovšie pripravujú video zobrazujúce slovenské ľudové umenie z 11 lokalít s názvom Show me Slovakia by Slovakfolklore
  • Hudbu do videa zložil Vladimír Homola, nahrali ju muzikanti zo SĽUK-u a Slovenskej filharmónie

Slovakfolklore je projekt troch mladých Sloveniek, ktoré aj napriek životu v zahraničí nezabudli na naše tradície a ľudové umenie. Zuzana žila v Prahe aj vo Varšave, Anna v Dánsku a Eva v Londýne.

Všetky tri ich však okrem toho, že sú sesternice, spája aj rešpekt ku koreňom a slovenskej kultúre. Na ich instagramovom účte neustále pribúdajú nové fotografie zobrazujúce náš folkór, tradičné kroje, zvyky a tance. Najnovšie sa rozhodli pracovať aj na novom video projekte.

Ten nesie názov Show me Slovakia by Slovakfolklore a divákom nielen zo Slovenska má priblížiť jedenásť lokalít prostredníctvom ich tradícií. Pôjde o netradičné cestovateľské zábery doplnené našou ľudovou kultúrou charakteristickou pre jednotlivé miesta vo videu.

Slovenky sa rozhodli pre Bratislavu, Myjavu, región Tekov, Trenčín, Detvu, región Horehronie, región Liptov, Vysoké Tatry – prezentovať budú kultúru Goralov, región Spiš, región Šariš a Košice.

zdroj: Slovakfolklore

„Ľudová kultúra je úzko spojená s históriou. Pod pojmom Slovenský folklór si dokáže každý človek predstaviť bryndzové halušky, drevenicu alebo zvuk fujary. Folklór na Slovensku je však omnoho viac. Je to vec, ktorá dodnes spája ľudí, vytvára umenie a neustále sa vyvíja. Slovakfolklore sa snaží prepojiť tradičnú kultúru so súčasnosťou a práve preto vznikol náš zatiaľ najväčší projekt,“ vyjadrili sa jeho autorky.

Zatiaľ je k dispozícii iba krátka upútavka, ktorú dúfajme, čoskoro nahradí dokončené video. Hudbu doňho zložil Mgr. art. Vladimír Homola z jedenástich ľudových piesní charakteristických pre každý región vo videu. Hudbu pre video nahrali muzikanti zo SĽUK-u a Slovenskej filharmónie.

Financie, ktoré autorky do projektu investovali samé, ako aj tie získané od ich partnerov, stačili akurát na to, aby pokryli cestovné a ubytovanie pre štáb a hercov, stravu, zapožičanie krojov, kompozíciu hudby, nahrávanie, štúdio aj zvukovú úpravu.

Ešte stále však potrebujú zdroje na techniku, strih a postprodukciu. 2000 eur je čiastka, ktorá by mala konečné náklady pokryť, no dievčatá potrebujú pomoc. Ich projekt nájdeš na stránke Startlab, kde im finančne môžeš pomôcť aj ty. Zatiaľ sa im podarilo vyzbierať sumu 988 eur.

Ak ťa myšlienka Zuzana, Evy a Anny zaujala, prečítať si môžeš aj náš rozhovor, ktorý sme ti priniesli v apríli.

Viac čítaj TU>>Slovakfolklore: Z hashtagu je rodinný projekt, ktorý spája Slovákov po celom svete.

Zdroj: Startlab

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech