Mladí manželia ručne vyšívajú unikátne nástenné hodiny so slovenskými motívmi

  • Majú radi tradičnú výšivku, preto sa ju rozhodli čo najoriginálnejšie využiť v modernom interiérovom dizajne. Manželia Dzurňákovci z Levoče ručne vyšívajú nástenné hodiny osadené do dreveného rámu.
fo
facebook.com/pg/Framegroupsro
  • Majú radi tradičnú výšivku, preto sa ju rozhodli čo najoriginálnejšie využiť v modernom interiérovom dizajne. Manželia Dzurňákovci z Levoče ručne vyšívajú nástenné hodiny osadené do dreveného rámu.

Tak ako sa manželia Dzurňákovi dopĺňajú pri rozhovore, tak fungujú aj pri všetkom, čo robia. Keď si zariaďovali nový dom, rozhodli sa vyzdobiť si steny vyšívanými krúžkami.

Obzerali sme si vtedy veľký kruh, Elenin manžel Matej zrazu povedal, že mu pripomína hodiny. Keďže sa pre veci vedia naozaj rýchlo nadchnú, nápad začali realizovať a vyrobili niekoľko kusov ručne vyšívaných nástenných hodín, ktoré potom darovali rodine či kamarátom. Ľudí nápad ihneď zaujal, pre manželov to však malo byť len hobby, relax popri ich regulérnej práci prekladateľky a zvukára.

foto:facebook.com/pg/Framegroupsro

Po roku si však za tento nápad manželia Dzurňákovi prebrali cenu v súťaži Moderný remeselník Slovenska. Mladí manželia vyhrali kategóriu Inovatívny začínajúci remeselník, ktorého produkt alebo služba pomáha komunite a rieši problém zaujímavým spôsobom.

Ich práca je jednou z tých, do ktorej musí človek vložiť naozaj mnoho času a energie, aby výsledok stál za to. Kým sa vyšívané hodiny dostanú do rúk zákazníkov, trvá to aj niekoľko hodín.Celý proces sa začína pri počítači, kde sa urobí návrh, zvolia sa farby a vzory. Aj keď nie sú folkloristi, ten slovenský ich naozaj oslovil a chcú, aby výšivka pretrvala a v moderných domácnostiach. Taktiež pocítili súčasný trend, návratu k ľudovým motívom, preto sa rozhodli vyrobiť druhú kolekciu s názvom folkinak.

foto:facebook.com/pg/Framegroupsro

Elena v jej začiatkoch pritom vôbec nebola profesionálnou šičkou a s vyšívaním sa nestretla ani v dectve. Každý steh sa učí podľa návodu na Youtube. Tým pádom jej dokonalý steh trvá niekedy aj 5 hodín.

Práve výšivka určuje, akú stanovia cenu pri vytváraní grafického návrhu. Najkratšie Elena vyšíva sedem hodín, najdlhšie 16, vtedy stoja hodiny okolo 100 eur. Časom sa však naučili, že prijateľnou cenou pre ich zákazníkov je 50 až 60 eur za kus, preto sa snažia vytvárať hodiny, ktoré spadajú do tejto kategórie.

foto:facebook.com/pg/Framegroupsro

Manželia sa samozrejem stretávajú aj s reakciami, že sú ich hodiny príliš drahé. Avšak za cenou si stoja a nie je sa čomu diviť. Sú dni, kedy len číslo na hodinách vypárajú a vyšijú aj trikrát. Výroba hodín tak nejak odráža ich prístup k podnikaniu. Robia to poctivo, nič si neuľahčujú a myslia pritom na ľudí, aby odviedli, čo najlepšiu prácu. Ich výrobky si môžeš kúpiť priamo TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech