Mladí Slováci chystajú veľkú očistu našej prírody od záplavy odpadkov, podporu majú aj od Separa

  • Minulý rok ľudia v rámci Pure Nature Day vyzbierali v slovenskej prírode stovky kilogramov odpadu, už za pár hodín
  • Dôležitá akcia sa opakuje aj tento rok a zapojiť sa môžeš aj ty
Trekland/ [email protected]__dms
  • Minulý rok ľudia v rámci Pure Nature Day vyzbierali v slovenskej prírode stovky kilogramov odpadu, už za pár hodín
  • Dôležitá akcia sa opakuje aj tento rok a zapojiť sa môžeš aj ty

Slováci určite patria medzi tie národy, ktoré sa hrdo pýšia svojou prírodou, horami a plesami. Žiaľ aj v dnešnej dobe, kedy nie je problém sa legálne zbaviť akéhokoľvek odpadu, vzniká stále viac čiernych skládok. Nie je ničím výnimočným, že aj v najkrajšom prírodnom zákutí nájdeš plastovú fľašu, obaly od sladkostí, použité rúška či dokonca oblečenie. 

Portál TrashOut zhromažďuje informácie o zaregistrovaných skládkach po celom svete. Len u nás je ich aktuálne viac ako 8 200, z toho iba 22 % bolo od nahlásenia aj vyčistených. Najviac sa na Slovensku protizákonne vyhadzuje odpad v Bratislavskom kraji – až štvrtina z celkového počtu.

Našťastie pribúda čoraz viac ľudí, ktorým nie je „bordel“ v našich lesoch a na lúkach ukradnutý. Takýmto príkladom je projekt Pure Nature Day, v rámci ktorého sa ľudia po celej krajine púšťajú do čistenia prírody na vlastnú päsť.

Zbieraš odpad v prírode?

Zakladateľom iniciatívy je Jakub Slotta, zamestnanec spoločnosti Trekland, pre ktorú vytvoril aj obľúbený projekt Trekland Trip. V rámci neho vodí verejnosť do hôr zažiť všetko čo príroda ponúka. Ľudia s ním môžu testovať najnovšie outdoorové vychytávky na turistike, pri lezení ferrát, na skialpoch, na stanovačkách či pri kurzoch prežitia v rôznych častiach Slovenska, ale aj v zahraničí.

odpadky
zdroj: niesomprasa.sk

„V Tatrách každoročne vysádzame stromy a popri tomto všetkom som začal registrovať, že sa všade nachádzajú odpadky. Keď som prvýkrát zobral skupinu ľudí čistiť prírodu, bolo to super ale nemalo to taký zásah ako by si naša príroda zaslúžila,“ opisuje Jakub prvotný impulz na spustenie projektu.

Preto pred rokom zvolil koncept Pure Nature Day, kde sa v daný termín môžu prihlásiť ľudia z celej krajiny a ísť zbierať odpadky tam, kam si zvolia. Následne sa finálny výsledok spočíta do jedného čísla, ktoré nám dá reálnejší obraz o záplave odpadkov.

„Anglický názov je z toho dôvodu, že komunikujem aj so zahraničím a mali by sme sa najbližšie spojiť s Francúzmi a ďalšími krajinami z Európy.“

Pred rokom sa takto podarilo vyzbierať 1570 kilogramov odpadu na vzdialenosti 300 kilometrov. Celkovo bolo do iniciatívy zapojených takmer 200 ľudí.

„Tento rok by to malo byť určite viac lebo odpadky v prírode stále nemiznú ale sú jej súčasťou. Samozrejme, že sa chceme raz dostať do bodu, kedy nebude čo zbierať a to by bolo fantastické.“

Jakub sa rozhodol do projektu zapojiť aj slovenských influencerov, konštatuje však, že len malé percento podporuje akcie, z ktorých nič nemá. „Je to smutné ale sú aj takí, ktorí nemajú problém s podporou.“ Projekt sa rozhodli prostredníctvom Insta stories podporiť napríklad známi raperi Separ a Dame.

 

Čo však robiť, aby sme tu raz mali prírodu bez odpadkov, ktoré ľudia vyhadzujú z ľahostajnosti? Podľa Jakuba všetko začína výchovou malých detí, ktorým musia ísť dospelí príkladom.

„Na druhej strane je neuveriteľne silná konzumná doba a masívne produkovanie zbytočných, hlavne plastových obalov. Každý musí začať od seba a vtedy sa možno niečo zmení,“ dodáva.

Zdroje: Trekland, Pure Nature Day

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech