Mladí Slováci dostanú životnú šancu. Vláda chystá zásadné zmeny v železničnej doprave

  • Požadovaný vek pre žiadateľov o preukaz rušňovodiča na Slovensku by sa mal znížiť
  • Aj podmienky na prevádzkovanie špeciálnych dráh by sa mali upraviť
vlaky
Ilustračné foto TASR/Henrich Mišovič
  • Požadovaný vek pre žiadateľov o preukaz rušňovodiča na Slovensku by sa mal znížiť
  • Aj podmienky na prevádzkovanie špeciálnych dráh by sa mali upraviť

Požadovaný vek pre žiadateľov o preukaz rušňovodiča na Slovensku sa má znížiť na 19 rokov. Podmienky pre prevádzkovanie špeciálnych dráh sa majú zjednodušiť. Tieto zmeny vyplývajú zo zákona o dráhach, ktorý schválila vláda na návrh Ministerstva dopravy SR. Ministerstvo dopravy navrhlo zmeny na základe skúseností z praxe.

„Návrh zákona zavádza nový inštitút licencie na zachádzanie na železničnú infraštruktúru, pretože aplikačná prax ukázala, že doterajšie požiadavky pre prevádzkovateľov vlečiek sú neprimerane prísne,“ uviedlo ministerstvo v predkladacej správe.

Ďalšie zmeny

Špeciálne dráhy sa rozdelia na tri kategórie. Prvou kategóriou je metro, čo umožňuje legislatívny základ pre jeho budúcu výstavbu. Druhou kategóriou sú lokálne dráhy na regionálnu verejnú osobnú dopravu. Poslednou kategóriou sú turisticko-hospodárske dráhy, kam patria historické lesné, poľné a detské železničky, ktoré neslúžia na každodennú prepravu cestujúcich.

Novela zjednoduší proces vydávania preukazu na vedenie dráhového vozidla, čo má znížiť administratívnu záťaž dopravcov.

Zmena zákona tiež sprehľadní procesy v oblasti železničných dráh, ktoré sú upravené vo vnútroštátnej legislatíve na základe transponovania smernice Európskej únie.

Nárok na kompenzáciu za meškania vlaku 

Keď už hovoríme o železničnej doprave, vedel si, že aj cestujúci vlakovou dopravou majú určité práva? Ako sme ťa informovali, v celej Európskej únii máš v prípade meškania vlaku nárok na to, aby ti vrátili cestovné, alebo ti inak nahradili škodu. 

ZSSK na svojom webe píše, že ak vlak, ktorým plánuješ cestovať, mešká viac ako 15 minút, máš niekoľko práv. Musíš si však v pokladnici alebo u sprievodcu vypýtať potvrdenie o meškaní.

žena vo vlaku
zdroj: Archív Canva

Nariadenie Európskeho parlamentu z roku 2021 uvádza, že cestujúci majú právo na kompenzáciu pri meškaní vlaku na domácich aj medzinárodných trasách. Ak vlak mešká od 1 do 2 hodín, máš právo na kompenzáciu vo výške 25 % z ceny lístka.

Železničné podniky však môžu zaviesť minimálnu sumu, pod úrovňou ktorej sa náhrady nebudú vyplácať. „Táto minimálna sumu nesmie byť vyššia ako 4 eurá na cestovný lístok,“ informuje nariadenie.

ZSSK na webe informuje, že suma pod 4 eurá sa nevypláca.

Výnimky pre osobné vlaky, regionálne expresy a rýchliky

Ak vlak mešká viac ako dve hodiny, nárok na kompenzáciu stúpa na 50 % hodnoty lístka. Bohužiaľ, ZSSK má výnimky pre osobné vlaky, regionálne expresy a rýchliky, takže tieto pravidlá sa na ne automaticky nevzťahujú.

To však neznamená, že nemáš nárok na žiadnu náhradu. Podľa webu ZSSK, ak tvoj vlak mešká viac ako 15 minút, nejde vôbec alebo len časť trasy, môžeš na stanici vrátiť lístok a dostaneš plnú cenu alebo jeho nevyužitú časť späť.

Ak chceš cestovať aj napriek meškaniu, ZSSK ťa bez doplatku prepraví vlakom vyššieho druhu alebo vo vyššej vozňovej triede, vrátane vlakov SC, EC a IC, ak ide o posledné možné spojenie. Ak sa rozhodneš pre návrat, ZSSK ťa prepraví späť do nástupnej stanice najskorším možným vlakom bezplatne a vráti ti celé cestovné.

V prípade, že si kúpiš miestenku, lôžkový alebo ležadlový lístok a nenájde sa pre teba miesto, môžeš žiadať o sankciu za nepridelenie miesta vo vlaku vo výške 10 eur.

Vlakom na Pohodu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pripravila na festival Pohoda v Trenčíne mimoriadne vlaky z Košíc a Bratislavy. Na začiatok festivalu 11. júla vypravia dva posilové spoje a ďalšie dva odvezú návštevníkov po jeho skončení 14. júla, informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

„Dva mimoriadne vlaky sa vypravia vo štvrtok 11. júla z Bratislavy a Košíc do Trenčína. V nedeľu 14. júla bude doprava posilnená v opačnom smere,“ uviedol Drevický. Doplnil, že na stanici v Trenčíne posilnia aj kyvadlovú dopravu na trenčianske letisko, kde sa festival bude konať.

Podľa ZSSK každoročne rastie záujem o vlakovú dopravu počas festivalu, najmä v prvý a posledný deň. Preto aj tento rok posilnia spojenia do Trenčína z Bratislavy aj z Košíc. Lístky si môžeš kúpiť na webe festivalu.

Návštevníci sa môžu na festival naladiť už cestou v spoločenskom vozni, ktorý bude súčasťou mimoriadneho vlaku z Košíc do Trenčína vo štvrtok 11. júla.

Zdroje: TASR, archív SIU, ZSSK

Najnovšie videá

Trendové videá