Slováci majú za meškanie vlaku nárok na kompenzáciu. ZSSK však hovorí o viacerých „výnimkách“

  • Cestujúci má v prípade meškania vlaku nárok na náhradu
  • ZSSK má svoje vlastné pravidlá
ZSSK
TASR/Henrich Mišovič, Roman Hanc
  • Cestujúci má v prípade meškania vlaku nárok na náhradu
  • ZSSK má svoje vlastné pravidlá

Áno, znie to možno neuveriteľne, no aj na Slovensku majú cestujúci vlakovou dopravou určité práva. Dokonca v celej Európskej únii máš v prípade meškania vlaku nárok na to, aby ti vrátili cestovné, alebo ti inak nahradili škodu. Prinášame ti prehľad práv, ktoré si môžeš nabudúce uplatniť.

Samotné ZSSK na svojom webe uvádza, že ak vlak, ktorým plánuješ ísť, mešká 15 minút a viac, máš niekoľko práv. Musíš si však v pokladnici alebo u sprievodcu vypýtať potvrdenie o tom, že vlak skutočne meškal. 

Na čo máš nárok

Podľa nariadenia Európskeho parlamentu z roku 2021, cestujúci majú právo na kompenzáciu pri meškaní vlaku na domácich aj medzinárodných trasách. Ustanovenie prikazuje, že ak vlak mešká od 1 do 2 hodín, cestujúci má právo na kompenzáciu vo výške 25 % z lístka. 

Železničné podniky však môžu zaviesť minimálnu sumu, pod úrovňou ktorej sa náhrady nebudú vyplácať. „Táto minimálna sumu nesmie byť vyššia ako 4 eurá na cestovný lístok,“ informuje nariadenie.

ZSSK na webe informuje, že suma pod 4 eurá sa nevypláca.

Ak ide o meškanie o dĺžke viac ako dvoch hodín, nárok na kompenzáciu stúpa do polovice hodnoty lístka. Bohužiaľ, náš štátny dopravca, teda ZSSK si z týchto pravidiel vyrokoval výnimky pre osobné vlaky, regionálne expresy a rýchliky. Pri nich sa tieto pravidlá automaticky neuplatňujú. 

Neznamená to však, že nemáš nárok na žiadnu náhradu. Podľa webu ZSSK ak tvoj vlak mešká dlhšie ako 15 minút, nejde alebo ide iba časť trasy, môžeš svoj cestovný lístok vrátiť na stanici a dostaneš naspäť plnú cenu lístka, alebo jeho nevyužitú časť. 

Ak chceš napriek meškaniu cestovať, ZSSK ťa prepraví bez doplatku aj vlakom vyššieho druhu alebo vo vyššej vozňovej triede. Vlakmi SC, EC a IC v prípade, že ide o posledné možné spojenie. Ak sa rozhodneš pre návrat, ZSSK ťa prepraví späť do nástupnej stanice najskorším možným vlakom bezplatne a vráti ti celé cestovné. 

Taktiež, ak si zakúpiš miestenku, lôžkový alebo ležadlový lístok a vo vlaku sa pre teba napriek tomu nenájde miesto, máš nárok žiadať o sankciu za nepridelenie miesta vo vlaku vo výške 10 eur. 

Vlakom na festival

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví na festival Pohoda do Trenčína mimoriadne vlaky z Košíc a Bratislavy. Dva posilové spoje pôjdu v deň začatia festivalu 11. júla a ďalšie dva odvezú návštevníkov po skončení podujatia 14. júla. Vo štvrtok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

„Dva mimoriadne vlaky vypraví národný dopravca vo štvrtok 11. júla na trase Bratislava – Trenčín a Košice – Trenčín. Ďalšie dva vlaky budú vypravené v nedeľu 14. júla, keď bude doprava posilnená v opačnom smere,“ priblížil Drevický.

Dodal, že na stanici v Trenčíne bude posilnená aj kyvadlová doprava na trenčianske letisko, kde sa bude letný festival konať.

Národný dopravca každoročne eviduje zvýšený záujem o vlakovú dopravu v čase konania tohto letného festivalu. Najväčší záujem je podľa ZSSK práve v prvý a posledný deň festivalu, preto aj v tomto roku posilní vlakové spojenia do Trenčína z Bratislavy aj z Košíc. Lístky na vlak si možno kúpiť na internetovej stránke festivalu.

Na festivalovú atmosféru sa budú môcť cestujúci naladiť už cestou na festival v spoločenskom vozni. Ten bude radený vo štvrtok 11. júla v mimoriadnom vlaku z Košíc do Trenčína.

Zdroje: ZSSK, Europarlament, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá