Mladí Slováci môžu cestovať po Európe zadarmo. Musia splniť len dve podmienky

  • Cieľom iniciatívy DiscoverEU je spoznať kultúru a históriu štátov Európy
  • Cestovať po Európe sa bude výhradne vlakom
  • Zapojiť sa môžu len tí, ktorí minulý rok dovŕšili 18 rokov, alebo ich oslávia tento
Pexels/veerasak Piyawatanakul
Pexels/Veerasak Piyawatanakul
  • Cieľom iniciatívy DiscoverEU je spoznať kultúru a históriu štátov Európy
  • Cestovať po Európe sa bude výhradne vlakom
  • Zapojiť sa môžu len tí, ktorí minulý rok dovŕšili 18 rokov, alebo ich oslávia tento

Cestovať po starom kontinente zadarmo a spoznávať tak históriu a kultúru európskych štátov môže každý mladý Európan. Európska únia daruje 60-tisíc ľuďom medzinárodné vlakové lístky. Záujemcovia však musia zodpovedať šesť otázok.

DiscoverEU je iniciatíva Európskej únie, ktorá od roku 2019 ponúka 18-ročným občanom členských krajín Únie príležitosť zadarmo objavovať ich kontinent. Pred dvoma rokmi o lístky  požiadalo 75-tisíc Európanov.

Lístky sa zdvojnásobili

Pôvodný nápad vznikol ešte v roku 2014, keď dvaja Nemci vytvorili na jeho podporu petíciu, pod ktorú sa napokon podpísalo viac ako 40-tisíc ľudí. Po ročnej prestávke sa  iniciatíva vracia späť. Informoval o tom Euroactiv.

Iniciatíva funguje od roku 2018. Únia tento rok poskytne dvakrát viac lístkov ako v predošlom ročníku. Dôvodom je minuloročný výpadok spôsobený koronavírusovou pandémiou.

zdroj: TAST/AP, Michael Probst

Zapojiť sa môžu všetci občania, ktorí oslávili 18. narodeniny  v roku 2020 a tí, ktorí ich oslávia tento rok. Cestovať však mladí môžu len vlakom.

Cestovať sa bude môcť medzi marcom 2022 a marcom 2023 po dobu 30 dní. „Keďže situácia okolo pandémie je aj naďalej nejasná, tohtoroční výhercovia budú mať viac časovej flexibility ako ich predchodcovia. Únia im rovnako poskytne poistenie lístkov v prípade protiepidemických opatrení,“ uvádza DiscoverEU.

Šesť otázok

Záujemcovia sa budú pred odchodom na svoje európske cesty musieť zúčastniť stretnutia, v ktorom sa dozvedia viac o úlohe a cieľoch iniciatívy. Organizovať sa budú tiež stretnutia počas cestovania pre účastníkov na rovnakom mieste, v rámci ktorých sa stretnú s miestnymi.

Iniciatíva Európskej únie chce, aby nenavštevovali len tradičné historické mestá ako Benátky, Paríž, Berlín či Rím, ale aj iné zákutia Európy, ktoré nie sú možno až tak známe. „Niektoré mestá totiž ešte pred pandémiou čelili vysokému náporu turistov, na čo sa sťažovali domáci obyvatelia,“ informuje Euroactiv.

Záujemcovia tiež budú musieť zodpovedať šesť otázok o európskej histórii a kultúre. Odpovede následné zhodnotia zástupcovia Komisie, ktorí vyberú víťazov.

Čo tam po pandémii, žltý vlak bude zo Slovenska do Chorvátska premávať denne aj toto leto

Po Európe vlakom

Výhercovia môžu cestovať zásadne iba vlakom. Výnimkou sú ľudia žijúci na ostrovoch, ktorí môžu využiť lodnú dopravu, vo výnimočných prípadoch aj lietadlá.

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel si od programu okrem samotného spoznávania Európy sľubuje aj zvýšenie atraktivity železničnej dopravy. DiscoverEU označila za jeden z kľúčových prvkov prebiehajúceho Európskeho roku železníc.

Európsky parlament ešte v roku 2017 schválil návrh dať všetkým občanom k 18. narodeninám vlakové lístky zdarma. Komisia však tento návrh zamietla z dôvodu vysokých nákladov. Komisia ich odhadla na 1,6 miliardy eur. V prvom ročníku Únia poskytla 30-tisíc lístkov. Predpokladá sa, že v budúcich ročníkoch bude lístkov viac.

Zdroje: Euroactiv, DiscoverEU

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech