Mladí Slováci nakazení koronavírusom prehovorili, prečo brať COVID-19 veľmi vážne

  • Mladí ľudia zo Slovenska, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 sa rozhodli priblížiť, o aký nepríjemný zážitok v skutočnosti ide
  • Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že ani mladý a zdravý človek nemá ístý bezproblémový priebeh ochorenia
koronavirus pacienti
  • Mladí ľudia zo Slovenska, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 sa rozhodli priblížiť, o aký nepríjemný zážitok v skutočnosti ide
  • Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že ani mladý a zdravý človek nemá ístý bezproblémový priebeh ochorenia

Jasným príkladom je aj Alexandra, ktorá si myslela, že keďže je mladá a zdravá, nemala by problém, keby sa nakazila koronavírusom. Žiaľ, stalo sa a bolesti, nepretržité zvracanie a teploty boli také vysoké, že skončila v nemocnici.

Naopak, Peter a Jakub mali ľahký, bezproblémový priebeh ochorenia COVID-19 tak ako väčšina mladých ľudí. Napriek tomu hovoria, že tento vírus nepodceňujú, pretože nechcú nakaziť iných, ktorí to také ľahké mať nebudú.

Biochemik Pavol Čekan povedal, aký plán by zbavil Slovensko koronavírusu

„Minulý týždeň som žila s tým, že v tomto veku a pri reálne zdravom fyzickom stave, pri aktívnom živote sa predsa človeku nemôže nič stať. No teraz som v nemocnici v Brne, konkrétne na kovidovom oddelení, ktoré tu bolo vytvorené pre pacientov ako som ja. Keď v pondelok večer zistíte, že oba čaje, ktoré máte spravené, chutia vlastne úplne rovnako, bez ohľadu či sú horké, kyslé či je v nich citrón alebo med. Tak sa začnete zamýšlať, že to asi nie je vporiadku,“ opisuje svoju skúsenosť Alexandra.

SVEDECTVÁ O COVIDE: ANI MLADÝ A ZDRAVÝ ČLOVEK NEMÁ ISTÝ BEZPROBLÉMOVÝ PRIEBEH

SVEDECTVÁ O COVIDE: ANI MLADÝ A ZDRAVÝ ČLOVEK NEMÁ ISTÝ BEZPROBLÉMOVÝ PRIEBEHAlexandra si myslela, že keďže je mladá a zdravá, nemala by problém, keby sa nakazila koronavírusom. Žiaľ, stalo sa a bolesti, nepretržité zvracanie a teploty boli také vysoké, že skončila v nemocnici. Naopak, Peter a Jakub mali ľahký, bezproblémový priebeh ochorenia Covid-19 tak ako väčšina mladých ľudí. Napriek tomu hovoria, že tento vírus nepodceňujú, pretože nechcú nakaziť iných, ktorí to také ľahké mať nebudú. Ochorenie Covid-19 má rôznorodé príznaky, prejavy a priebehy. Prípad od prípadu sa významne líšia. Najťažšie to majú starší ľudia alebo ľudia s pridruženými chorobami, ale ani mladý a zdravý človek nemá istý ľahký priebeh. To potvrdzuje príbeh Alexandry, ale aj množstva ľudí, ktorí majú dlhotrvajúce príznaky aj mesiace po tom, ako sa nakazili. Dávajte si pozor, chráňte samých seba a chráňte starších a chorľavejších spomedzi nás.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, October 21, 2020

Na druhý deň sa jej stav zhoršil natoľko, že už nevstala z postele. Pokračovalo to ešte dva dni, až si na pomoc musela zavolať kamaráta, ktorí sa ju snažil zachraňovať. „Z môjho tela išlo von všetko, vrátane vody. Bolesti hlavy a celého tela sú nekontrolovateľné,“ hovorí.

Jednou z najťažších vecí na tomto ochorení, je podľa mladej pacientky aj to, že človek absolútne nečaká, ako silno ho vírus zasiahne. Keď však príde, znemožní človeku dýchanie a či konzumáciu jedla.

„My mladí ľudia to dodnes podceňujeme a tvárime sa, že nám sa predsa nič nestane, my sme tí, ktorí majú silnú imunitu a organizmy. No ale nie, nemyslím si, že nie je správne ako k tomu pristupujeme – ako som k tomu pristupovala ja a nemyslím si, že je dobré sa tváriť, že to tu nie je.  Dávajte si na seba pozor, pretože tento vírus bolí,“ .

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Medzi tých šťastlivejších Pacientov patrí Peter, ktorý zažil mierny priebeh ochorenia a mal len mierne zvýšenú teplotu 37,4. Dokonca ani nekašlal, odišla mu však chuť a čuch a vtedy sa dal otestovať. Napriek tomu, to neberiem až tak na ľahkú váhu. Tých dôvodov je viacero, hlavný dôvod je, že tá choroba sa šíri z človeka na človeka. Tým, že ja budem nosiť rúško, že si budem dezinfikovať ruky a budem sa vyhýbať veľkým skupinám, ochránim potencionálne ďalších ľudí, u ktorých ten priebeh môže byť horší,“ tvrdí Peter.

Podobnú skúsenosť má aj Jakub: „Asi najhoršie z toho všetkého bola celková únava, ktorá trvala možno dva týždne. Stále si myslím, že som bol jeden z tých šťastnejších, keďže okrem toho to prebiehalo celkom v pohode a nemal som žiadne ďalšie príznaky. Aj keď som jeden z tých šťastnejších, napriek tomu si myslím, že je veľmi dôležité, aby ľudia dodržiavali všetky potrebné nariadenia.“

Ochorenie Covid-19 má rôznorodé príznaky, prejavy a priebehy. Prípad od prípadu sa významne líšia. Najťažšie to majú starší ľudia alebo ľudia s pridruženými chorobami, ale ani mladý a zdravý človek nemá istý ľahký priebeh. To potvrdzuje príbeh Alexandry, ale aj množstva ľudí, ktorí majú dlhotrvajúce príznaky aj mesiace po tom, ako sa nakazili.

Zdroj: MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech