Mladí Slováci priznali, že na sociálnych sieťach trávia 10 hodín denne. Generácia Z bojuje so závislosťou

  • Generácia Z sa zmieta v závislosti na sociálnych sieťach
  • Magdaléna Mihálová radí, ako si obmedziť „screentime“
Magdaléna Mihálová Poradňa Z
Startitup/Jaroslav Rybár, Gabriel Bezuška
  • Generácia Z sa zmieta v závislosti na sociálnych sieťach
  • Magdaléna Mihálová radí, ako si obmedziť „screentime“

To, že mládež trávi na sociálnych sieťach veľa času, nie je žiadnym tajomstvom. Hoci máme pocit, že sa ako generácia rýchlo prispôsobujeme technologickému pokroku, on sa omnoho rýchlejšie prispôsobuje nám. Algoritmy sociálnych sietí nás poznajú lepšie, ako niekedy my sami, a práve to spôsobuje obrovský problém pre celú generáciu Z. Ide o privysoký „screentime“. 

Už v roku 2020 si výskumníci všimli, že závislosť od telefónov môže byť v budúcnosti veľkým problémom. Štúdia, ktorú vtedy realizovali naprieč celou Európou, si posvietila na to, ako mladí ľudia využívajú sociálne siete.

Slovenská mládež predbehla európsky priemer

„Výskum na Slovensku ukázal, že 63 % slovenských detí je každý deň online a prakticky všetky používajú internet. Rozsah aktivít slovenských detí na internete je o niečo širší ako európsky priemer. Slovenské deti sa zároveň častejšie ako európsky priemer stretávajú so s*xuálnymi rizikami, sú však odolné a majú zručnosti, ako sa s nimi vyrovnať. Podpora a poradenstvo zo strany rodičov sú však veľmi obmedzené,“ uvádza výskum z roku 2020

Podobné výskumy, varovania či rady málokedy padnú na úrodnú pôdu. Je to azda tým, že si častokrát nechceme priznať, že problém máme, tobôž nie ešte s ním niečo robiť. Redakcia Startitup sa preto rozhodla založiť reláciu s názvom Poradňa Z. Tá sa má sústrediť na reálne problémy „gen Z“.

Všetky naše problémy možno nie sú riešiteľné, no sme v nich spolu. Práve preto každú epizódu Poradne Z sprevádzajú reálne rady od odborníkov. V prvej časti sa dozvieš, koľko času mladí ľudia naozaj trávia na internete, aj to, ako bojovať so závislosťou.

„Screentime“ aj 10 hodín z dňa

Nedávno sme vyrazili do ulíc, aby sme zistili, koľko skutočne mladí ľudia trávia na telefóne. Prezradili nám nielen, aký „screentime“ hlási ich telefón, ale aj ktoré aplikácie im vedia pomotať hlavu najdlhšie a či zažívajú prejavy závislosti. Veľmi častým dôsledkom priveľkej naviazanosti na naše obrazovky sú problémy so spánkom či pozornosťou. 

Možno ťa neprekvapí, že priemerný čas strávený s mobilom v ruke bol pre väčšinu opýtaných niekoľkohodinový. „Je to veľa rýchleho dopamínu, ktorý nám dokáže spôsobiť ťažkosti v rámci duševného zdravia,“ reaguje Magdaléna Mihálová, CMO platformy ksebe.sk, na anketu z ulíc. Ona sama má nastavený hodinový „timer“ na Instagram, čo odporúča všetkým mladým ľuďom. 

Psychologička Poradňa Z
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Nielen Instagram, ale aj iné sociálne siete ti môžu vytvoriť skreslený obraz o realite, problémy so sebavedomím, alebo ťa donútia začať sa porovnávať s inými ľuďmi. „Tiež by ma veľmi zaujímalo, čo si ľudia pamätajú pri tom scrollovaní. Reklamy potrebujú človeka zaujať za tri stotiny. Čo si z toho človek odnesie?“ apeluje Magdaléna a odporúča sa spýtať samého seba, ako by sa ten čas dal využiť lepšie. 

Divákom vysvetľuje, že najdôležitejšie pri prekonaní závislosti je vnútorné rozhodnutie. Aby si niečo dokázal, musíš to vždy dostatočne chcieť. Neváhaj si preto pozrieť debutovú časť relácie Poradňa Z.

V PREMIUM časti sa dozvieš, ako bojovať so závislosťou, či majú sociálne siete aj pozitívny prínos pre psychiku a či majú mladí ľudia problém byť sami, pretože sú zvyknutí byť stále s niekým v kontakte. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: lse.ac.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá