„Anorektička si nikdy nepripustí, že má problém so stravou.“ Úprimná výpoveď Alexandry, ktorá roky trpela PPP

  • Slovenka trpela anorexiou takmer dekádu
  • Porozprávala nám o svojej ceste k vyliečeniu
Alexandra Bocková a ruky zviazené metrom
Freepik, Alexandra Bocková
  • Slovenka trpela anorexiou takmer dekádu
  • Porozprávala nám o svojej ceste k vyliečeniu

V modernom svete, kde nás každodenne zaplavujú obrazy nedosiahnuteľných štandardov krásy, množstvo ľudí bojuje s pozitívnym pohľadom na svoje telo. Medzi nespočetným množstvom porúch príjmu potravy je veľmi známym pojmom mentálna anorexia.

Anorexia, ktorá sa vyznačuje intenzívnym strachom z priberania a skresleným vnímaním vlastného tela, sa prejavuje nielen ako fyzické ochorenie, ale aj ako hlboký psychický problém. 

Ak sa snažíme pochopiť, prečo anorexia u ľudí vzniká, je veľmi dôležité uvedomiť si, že siaha ďaleko za hranice jednoduchej túžby byť štíhly. Ide skôr o mnohostranné ochorenie, ktoré má korene v kombinácii genetických, environmentálnych a sociokultúrnych faktorov. Napriek jej rozšírenosti pretrvávajú mylné predstavy, čo udržiava stigmu a bráni účinnej liečbe a podpore ľudí, ktorí ňou trpia.

Alexandra Bočková, ktorá s anorexiou bojovala od mladého veku, sa naučila svoju chorobu dobre skrývať. „Veľakrát som sa vyhovorila, že už som jedla. Alebo že nie som hladná. Často som sa tvárila, že si pripravujem niečo na jedenie, a potom to vyhadzovala do koša alebo splachovala. Tvárila som sa, že jem jogurt, pretože pri ňom si ľudia nevšimnú, že ste ho vlastne celý vyhodili do koša,“ spomína. 

Podvýživa spôsobená poruchami príjmu potravy pustoší organizmus a vedie k nespočetným vážnym zdravotným komplikáciám. Od kardiovaskulárnych problémov a zlyhávaniu orgánov až po nezvratné straty kostnej hmoty. Okrem toho sú psychické dôsledky rovnako zničujúce, pričom trpiaci pociťujú zvýšenú mieru úzkosti, depresie a sociálnej izolácie.

Alexandra sama hovorí: „Anorektičky a bulimičky vedia veľmi dobre skryť, či jedli, alebo nejedli.“ Už od 15 rokov bol jej vzťah s jedlom poznačený anorexiou, nad ktorou nakoniec dokázala zvíťaziť. Dnes sa teší z rodiny, ktorá pre ňu kedysi nebola samozrejmosťou, a pomoc našla u svojich najbližších. Pozerá na svoju dcéru a sľubuje si, že nikomu nedovolí znížiť jej sebavedomie. 

Pre Startitup vyrozprávala svoj príbeh o tom, ako sa jej nad anorexiou a bulímiou podarilo vyhrať. O tom, čo bolo spúšťačom jej choroby, prečo si ľudia trpiaci anorexiou nedokážu priznať, že majú problém, aj ako dokázala svoju anorexiu skryť pred okolím. Pomoc sa totiž niekedy ukáže úplne nečakane. 

  • Kedy si uvedomila, že trpí poruchou príjmu potravy?
  • Čo bolo spúšťačom tejto choroby?
  • Ako ju anorexia ovplyvnila v bežnom živote?
  • Kedy prišiel moment, že požiadala o pomoc?

Kedy si si prvýkrát uvedomila, že bojuješ s anorexiou? 

Podľa mňa to prišlo postupne. Keď som prišla na strednú školu, zrazu som mala omnoho menej pohybu a začala som priberať. Tým, že človek nemá toľko pohybu, si to ani neuvedomuje. Keď som zistila, že som pribrala 5 kíl a zrazu mi nesedelo oblečenie, začala som riešiť diéty. 

Chcela som schudnúť, ale vtedy ešte neexistovalo toľko zdrojov, aby človek zistil, ako sa správne stravovať. Takže som začala vynechávať jedlo. Najprv večere a potom ďalšie a ďalšie jedlá. 

Anorektička si nikdy nepripustí, že má problém so stravou. Čím viac schudnete, tým sa viac tešíte, a to bol aj môj prípad. Moja hlava mi nedovolila znova večerať. Možno to boli momenty, kedy som si uvedomila, že niečo nie je v poriadku, ale nechcete si to priznať ani s tým nič robiť, pretože sa cítite super, keď vás ľudia chvália, ako ste schudli. A tak chcete schudnúť stále viac. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alexandra Bockova (@alexandra_bockova)

Ako ovplyvnila anorexia tvoj každodenný život? 

Veľmi. Všetko sa začne točiť okolo jedla, nemyslíte na nič iné. Zo začiatku riešite len, ako to skryjete pred rodičmi, riešite, čo ste jedli, alebo nejedli. Anorexia je boj na dlhú trať a naozaj premýšľate hlavne, ako sa jedlu vyhnúť.

Začnete sa strániť kamarátov, stále máte zlú náladu, prestanete sa vedieť usmievať. Anorexia vezme v určitom zmysle mladým dievčatám život. Nie v tom, že by človek umieral, aj keď v ťažkých prípadoch aj to, ale zrazu sa celý život sústredí na jedlo. Rozmýšľate len, ako skryť, že ste celý deň nejedli. Ako sa vyhovoriť, prečo nejdete s kamarátmi na obed.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá