Ak sa nájdeš v tejto veci, vyhľadaj pomoc. Binge eating je problém ako anorexia

  • Expertka hovorí, že za binge eating môžu aj traumy
  • Patrí medzi závažné poruchy príjmu potravy
  • Prejedanie sa niekedy prerastie do ochorenia
muž je jedlo
Freepik
  • Expertka hovorí, že za binge eating môžu aj traumy
  • Patrí medzi závažné poruchy príjmu potravy
  • Prejedanie sa niekedy prerastie do ochorenia

Obyčajné prejedanie sa môže dostať až do vysoko problémového štádia, známeho aj ako „binge eating“. Záchvatové prejedanie sa je zaradené medzi psychické poruchy a môže ti spôsobiť problémy na celý život. Hoci si mnoho ľudí neuvedomuje, že ním trpí, často ho spúšťajú traumy a psychické problémy. 

Binge eating charakterizujú opakované epizódy prejedania sa veľkého množstva jedla v krátkom čase. Na rozdiel od bulímie či mentálnej anorexie ale nedochádza k následnej kompenzácii. Tou môže byť cvičenie, vracanie či užívanie laxatív. Človek trpiaci takouto poruchou, potom môže nadmerne priberať, čo mu spôsobuje problémy so sebavedomím či sebaláskou. 

Kontinuálne prejedanie sa tak spôsobí cyklus, ktorý sa negatívne odrazí na psychickom aj fyzickom zdraví človeka. Veľmi častým dôsledkom je obezita. S ňou súvisí aj vznik cukrovky, alebo vysokého krvného tlaku. 

„Po psychickej stránke sa ako dôsledok binge eatingu často vyskytujú pocity sklamania a beznádeje, frustrácia a negatívny body image. Osoby s diagnózou záchvatového prejedania sa často trpia depresiou, generalizovanou úzkostnou poruchou, panickými atakmi alebo inými závislosťami. Celkovo u nich pozorujeme zníženú kvalitu života sprevádzanú sociálnou izoláciou,“ priblížila psychologička. 

Príčiny binge eatingu, ktorý sa naozaj považuje za poruchu príjmu potravy, sú rôzne. Vplývajú naň rôzne psychologické aj sociálne faktory a v dnešnej spoločnosti býva často stigmatizovaný. 

Psychologička Laura Filipčíková z iniciatívy Chuť žiť nám vysvetlila, prečo môže táto porucha vznikať. Ponúkla aj rady pre osoby trpiace problémovým prejedaním sa a objasnila nám, ako na poruchy príjmu potravy vplývajú sociálne siete. 

Bodyshaming môže prerásť do traumy

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Chutzit.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá