Prevratný vedecký objav: Obľúbené cvičenie Európanov pomáha predísť vážnemu ochoreniu

  • Pravidelné cvičenie Kundalini jogy pomáha s pamäťou
  • Meditácia je podľa výskumu účinnejšia ako pamäťové cvičenia
  • Vedci sú o krok pred v prevencii
Na snímke dôchodcovia
Canva/Africa Images, Fat Camera
  • Pravidelné cvičenie Kundalini jogy pomáha s pamäťou
  • Meditácia je podľa výskumu účinnejšia ako pamäťové cvičenia
  • Vedci sú o krok pred v prevencii

Pravidelná joga môže pomôcť so zlepšením pamäte a kognitívnych funkcií, a tak dokáže spomaliť nástup Alzheimerovej choroby. Nefunguje to však pre všetkých ľudí. Konkrétny typ jogy dokonca pomôže viac ako pamäťové cvičenia. 

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. V populácii predstavuje až 70 % všetkých prípadov. Keďže na ňu neexistuje žiaden liek, starším osobám sa odporúča najmä prevencia.

Joga pomáha starším ženám 

Science alert upozornil na najnovšiu štúdiu, podľa ktorej môže joga u starších žien s rizikom Alzheimerovej choroby pomôcť zlepšiť pamäť a schopnosť poznania. Výskumní pracovníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) využili pomoc 79 žien starších ako 50 rokov, ktoré potenciálne mali alternatívny gén, vystavujúci ich vyššiemu riziku vzniku Alzheimerovej choroby. Tento gén je tiež spojený so zvýšením krvného tlaku, srdcovou frekvenciou a abnormálnymi cievami v mozgu. 

Ženy, ktoré sa zúčastnili štúdie, uviedli, že na sebe spozorovali kognitívny pokles a v súčasnosti buď užívajú lieky na cholesterol, alebo vysoký krvný tlak. Taktiež niektoré ženy trpeli cukrovkou alebo nedávno prekonali srdcový infarkt. Dobrovoľníčky boli zaradené do dvoch skupín. Jedna skupina žien absolvovala počas 12 týždňov kurz jogy Kundalini, druhá skupina štandardné pamäťové cvičenie. 

Výsledky výskumníkov prekvapili

Účastníčky štúdie prešli po 12 týždňoch lekárskymi prehliadkami. Tieto prehliadky preukázali, že u žien, ktoré cvičili Kundalini, došlo oproti druhej skupine k signifikantnému posilneniu kognitívnej funkcie poznania. „Tieto výsledky naznačujú klinický a biologický prínos Kundalini jogy pre subjektívny kognitívny pokles, ktorý spája zmeny v poznaní s protizápalovými účinkami jogy,“ píše sa v práci publikovanej v Translational Psychiatry.

Tieto výsledky neznamenajú, že joga dokáže zastaviť alebo vyliečiť Alzheimerovu chorobu. Zistenia však naznačujú, že toto cvičenie môže znížiť pravdepodobnosť vzniku choroby. V skupine s jogou boli výskumníci svedkami obnovy nervových ciest, došlo k zníženiu poklesu mozgovej hmoty a tiež k zvráteniu niektorých biomarkerov spojených so starnutím a zápalom. Všetky tieto príznaky sú spojené s Alzheimerovou chorobou.

V joge Kundalini sa človek viac sústreďuje na dýchanie a meditáciu ako na fyzickú zdatnosť. V predchádzajúcom výskume sa ukázalo, že je účinná v boji proti kognitívnemu úpadku a prispieva k zlepšeniu nálady. „Na to je joga dobrá – na zníženie stresu, zlepšenie zdravia mozgu, subjektívny výkon pamäte a zníženie zápalu a zlepšenie neuroplastiky,“ vyjadrila sa psychiatrička Helen Lavretsky z UCLA.

Výsledky štúdie len prispievajú k vyriešeniu záhadnej Alzheimerovej choroby. Prísť na to, ako znížiť riziko, totiž môže pomôcť výskumníkom zistiť, čo vlastne Alzheimera v našom tele spúšťa. Čo si teda vybrať? V ideálnom prípade by ľudia mali robiť oboje, pretože joga a pamäťové cviky trénujú rôzne časti mozgu a majú rôzne celkové účinky na zdravie.

Multivitamín proti starnutiu

Už sme ťa oboznámili s tým, že omladiť svoj mozog dokážeš aj dennou dávkou multivitamínu. S týmto záverom prišli dve nezávislé štúdie, pričom najnovšie výsledky priniesla štúdia publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition. Výsledky preukázali, že denné užívanie multivitamínových doplnkov stravy môže zlepšiť pamäť, ale aj spomaliť úpadok kognitívnych funkcií. 

Úplne ti budú stačiť bežne dostupné multivitamínové doplnky stravy, nakoľko obsahujú viac ako 20 dôležitých mikroživín, ktoré vedia starnutie mozgu spomaliť. Výskumníci ktorí sa týmto výskum zaoberali odhadujú, že pravidelným požívaním tohto doplnku môžeš spomaliť starnutie mozgu približne o dva roky.  

Zdroje: Science Alert, Translational Psychiatry, Cambridge Core

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá