Štát chce Slovákom „siahnuť“ na obľúbené benefity od zdravotných poisťovní. Niektoré príspevky môžu obmedziť

  • Ktoré benefity sa budú rušiť, je otázne
  • Zdravotné poisťovne navrhujú zmenu v číslach
  • Benefity dvíhajú návštevnosť u lekárov o tisíce pacientov
Na snímke zubárka
Ilustračný obrázok, Canva/Nadezhda Moryak
  • Ktoré benefity sa budú rušiť, je otázne
  • Zdravotné poisťovne navrhujú zmenu v číslach
  • Benefity dvíhajú návštevnosť u lekárov o tisíce pacientov

Ministerstvo zdravotníctva chce v roku 2024 ušetriť. Zmeny prinesú aj oslabenie benefitov, ktoré ponúkajú všetky zdravotné poisťovne na rôzne lekárske ošetrenia či lieky. Informoval o tom portál medicina.trend.sk.

Ako informuje portál, ministerstvo zdravotníctva chce v tomto roku ušetriť nad rámec liekov približne 99 miliónov eur. Cieľom je tieto ušetrené financie použiť na spustenie nového katalógu výkonov v špecializovanej ambulantnej sfére. 

Štát chce ušetriť na poistencoch milióny eur

Avšak úsporné riešenia, ktoré rezort zdravotníctva navrhuje, sa dotknú aj benefitov zdravotných poisťovní. Tie nielen slúžia na lákanie nových klientov, ale aj ako pomoc a odbremenenie od finančnej záťaže mnohých pacientov. Celkovo by mali poisťovne na službách ušetriť zhruba 32 miliónov eur.

„Benefity zdravotných poisťovní sú legitímnym a žiadaným nástrojom na motiváciu poistencov na pestovanie zdravého životného štýlu či prevencie. Všade v modernom svete sú benefity účinnou súčasťou boja proti odvrátiteľným úmrtiam či ponúkajú príspevky na zdravotnícke služby, ktoré by si vybrané skupiny poistencov nemohli finančne dovoliť,“ vyjadrila sa Republiková únia zamestnávateľov SR (RÚZ SR).

zdravotné poistenie karta poistenca
zdroj: TASR/Michal Svítok

Zdravotná poisťovňa Dôvera priznáva, že plány rezortu zdravotníctva sa dotknú aj jej poistencov. Ako presne, ešte nie je jasné, pretože poisťovňa sa potrebuje oboznámiť s finálnym znením návrhu.

„Podľa aktuálneho znenia sa rozhodnutím štátu celková suma vyčlenená na benefity zdravotných poisťovní zníži o polovicu. Mrzí nás to, no takýto výrazný rozsah si nevieme predstaviť bez obmedzenia našich najobľúbenejších benefitov. Potrebujeme sa oboznámiť s finálnym znením spomínaného návrhu, aby sme mohli spraviť príslušné kroky vrátane informovania klientov,“ uviedol hovorca poisťovne Dôvera Branislav Cehlárik pre portál Medicína.

Štátna zdravotná poisťovňa navrhuje razantnú zmenu 

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa k benefitom rovnako momentálne nedokáže priamo vyjadriť. V pripomienkovom konaní Ministerstvu zdravotníctva navrhla, aby plánované úspory v oblasti benefitov upravilo na polovicu, teda na 15 miliónov eur.

VšZP v pripomienkovom konaní ako dôvod uviedla, že navrhovaná úspora 30 miliónov eur bola avizovaná koncom roka 2023, teda v čase, kedy sa predpokladalo obmedzenie benefitov už od začiatku roka 2024.

ministerka Zuzana Dolinková, zdravotníctvo, nemocnica
zdroj: TASR/Martin Baumann

Keďže sa obmedzenie alebo rušenie niektorých benefitov pre poistencov predpokladá až v druhej polovici roka 2024, podľa VšZP je potrebné plánovanú výšku úspor upraviť. „Zdravotné poisťovne v roku 2024 naďalej poskytujú benefity a tieto je možné obmedziť len ,pro futuro‘.“ 

Podľa VšZP môže dôjsť k obmedzeniu benefitov len postupne. V zmysle zákazu retroaktivity budú aj po obmedzení benefitov dobiehať výplaty za zdravotnú starostlivosť poskytnutú poistencovi pred účinnosťou obmedzenia benefitov.

Pre mesačník Medicína VšZP dodala, že rozumie iniciatíve ministerstva zdravotníctva hľadať v systéme verejného zdravotného poistenia možné oblasti pre šetrenie.

Momentálne však o rušení benefitov VšZP neuvažuje a bližšie sa vyjadrí až po tom, ako sa oboznámi s definitívnym návrhom legislatívy. Čo sa týka zdravotnej poisťovne Union, jej zastupitelia sa k téme obmedzovania benefitov pre poistencov vyjadriť nechceli.

Benefity pomáhajú udržiavať ľudí v zdraví 

Benefity jednotlivých zdravotných poisťovní sú to, čo ich odlišuje a čím poisťovne súťažia o nových klientov. Obmedzením poskytovaných služieb pre klientov sa tak súťaž medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami podľa opozičnej strany SASKA oslabí.

Ako sa vyjadrilo RÚZ SR, len Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa podarilo zvýšiť absolvovanie preventívnych prehliadok v roku 2023 o zhruba 30 percent práve vďaka benefitom.

Návštevnosť preventívnych prehliadok stúpla aj vďaka benefitom zdravotnej poisťovne Dôvera. Vďaka ich finančným benefitom, predovšetkým zubnému benefitu, stúpla účasť poistencov Dôvery na primárnej prevencii o viac ako 80 percent. 

„Dlhodobo sa táto účasť pohybuje okolo 33 percent, avšak za posledné dva roky stúpla až na 50 percent. Vidíme jasnú spojitosť s našimi finančnými benefitmi, pretože v posledných dvoch rokoch sme čerpanie týchto benefitov podmienili účasťou na preventívnych prehliadkach u všeobecného lekára, nielen u zubného lekára,“ uzavrel hovorca Dôvery.  

Zdroje: medicina.trend.sk, ruzsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá