Slovenským rodičom sa zmenia životy. Štát spúšťa aplikáciu, ktorá bude pre nich spásou

  • Aplikácia vyhodnotí závažnosť zdravotného stavu dieťaťa
  • Rodičia ju budú môcť začať využívať už čoskoro
Matka s dcérou na prehliadke u lekárky.
Ilustračné foto, Freepik/@gpointstudio
  • Aplikácia vyhodnotí závažnosť zdravotného stavu dieťaťa
  • Rodičia ju budú môcť začať využívať už čoskoro

Ministerstvo zdravotníctva SR chystá novú aplikáciu pre rodičov a ich deti do 18 rokov.

Aplikácia na základe príznakov a závažnosti situácie poradí, či môže dieťa zostať doma alebo musí ísť k pediatrovi. Ako informuje portál Správy RTVS, rodičia ju budú mať k dispozícii od septembra tohto roka.

Obrovská pomoc pre rodičov

Lucia Povalová z Ministerstva zdravotníctva SR poukázala na to, že nástroj nie je určený na diagnostikovanie zdravotných stavov. Objasnila, že podľa zadaných symptómov poskytne radu, ako rýchlo a či by malo dieťa ísť k lekárovi.

„Tým výsledkom je buď rada zostaň doma a následné poučenie, alebo kontaktuj svojho ošetrujúceho lekára, alebo choď na urgentný príjem, alebo v tom najkrízovejšom stave volaj 112,“ spresnila Povalová.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu na Ministerstve zdravotníctva SR, spomenula, že odborníci z profesijných spoločností pripravili spoľahlivé odpovede, ktoré aplikácia poskytuje.

„Tým, že rodič si dokáže naťukať tie príznaky, aké má dieťa, tak ho to vie poslať do systému podľa závažnosti stavu dieťaťa. Považujeme to za obrovskú pomoc tým rodičom, ktorí potrebujú len tú istotu a nevedia sa rozhodnúť, či navštíviť lekára alebo nenavštíviť,“ doplnila Prokopová.

Hrozí plošné zavedenie poplatkov 

V prípade, že sa nezvýšia zdroje pre ambulantný sektor, pristúpi sa od apríla k plošnému zavedeniu poplatkov. Upozornila na to Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR. Poukázala pritom na vyhlášku k prerozdeleniu peňazí pre zdravotníctvo, ktorá podľa nej prináša nedostatočné financovanie ambulantného sektora.

„Je obrovským sklamaním, že štát hodil ambulantný sektor cez palubu. V tejto situácii preto opäť zdôrazňujeme, že na postoj štátu k ambulantnému sektoru doplatia predovšetkým pacienti. Pokiaľ ambulantný sektor a tiež diagnostické pracoviská (SVLZ) nebudú mať garantovaný rovnaký medziročný nárast ako ústavné zariadenia, ambulantní lekári pristúpia k plošnému zavedeniu poplatkov od apríla 2024,“ poznamenala na sociálnej sieti.

Na snímke sú pacienti v čakárni u lekára
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Asociácia zároveň skonštatovala, že piatkové (23. 2.) rokovanie k vyhláške potvrdilo, že ambulantný sektor nemá v tomto roku garantované žiadne zvýšenie zdrojov.

„Medziročný nárast je v záporných číslach, takže zaznamenávame medziročný pokles. To, že sa nárast spomína v dôvodovej správe, nie je právne záväzné,“ uzavrela.

Ako dlho sú pacienti čakajú na „čakačkách“?

Čakanie pacientov na zákroky sa po novom sleduje pri väčšom počte prípadov. Kým do konca minulého roka boli v „čakačkách“ približne dve percentá hospitalizačných prípadov, po novom sa to má týkať vyše 40 percent hospitalizačných prípadov. Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o tom informovali na utorkovom informačnom stretnutí s novinármi. Nové čakačky by od budúceho roka mali pre pacientov priniesť maximálne čakacie lehoty pri 600 medicínskych výkonoch.

„Do konca minulého roka sme sledovali čakacie lehoty na tri skupiny diagnóz – choroby oka a jeho adnexov vyžadujúce implantáciu zdravotníckej pomôcky (jeden výkon), choroby obehovej sústavy (desať výkonov) a choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva vyžadujúce implantáciu zdravotníckej pomôcky (päť výkonov). Od 1. januára 2024 sme začali zbierať dáta o dĺžke čakania pacientov pri 600 medicínskych službách,“ informoval štátny tajomník MZ SR Michal Štofko.

Cieľom je zmerať, ako dlho pacienti čakajú na operácie, stransparentniť dĺžku čakania na vybrané typy operácií a stanoviť ich maximálne čakacie lehoty. Štofko deklaroval, že rezort robí všetko pre to, aby ich pacienti poznali od začiatku budúceho roka.

„Aktuálne už asi 46 nemocníc posiela plány na plánovanú zdravotnú starostlivosť. Prišlo ich k dnešnému dňu okolo 10 000, takže postupne vidíme, že poskytovatelia nabiehajú na ten zber,“ priblížil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Informácie o tom, kde, na aký výkon a ako dlho sa čaká, bude zverejňovať Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). 

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá