Revolučná diéta podobná pôstu účinne redukuje brušný tuk a znižuje známky starnutia

  • FMD je svojimi účinkami podobná pôstu, no nemusí sa pri nej hladovať
  • Podľa najnovších štúdií znížila známky starnutia a biologický vek u ľudí
Zelenina
Pexels/olia danilevich
  • FMD je svojimi účinkami podobná pôstu, no nemusí sa pri nej hladovať
  • Podľa najnovších štúdií znížila známky starnutia a biologický vek u ľudí

V poslednom období sa záujem vedeckej komunity upriamuje na pôsty a diétne protokoly, ktoré sú cielene navrhované tak, aby odobrali bunkám ich primárny zdroj energie – glukózu. Tento zvýšený záujem vyplýva z rozsiahleho výskumu, ktorý preukázal spojenie medzi praktizovaním pôstu a dlhovekosťou.

Štúdie dokonca naznačujú, že účinky pôstu môžu byť prospešné aj pre onkologických pacientov. Stephen Freedland, MD, riaditeľ Centra pre integrovaný výskum rakoviny a životného štýlu v Cedars-Sinai, uvádza, že pôst selektívne zasahuje proti rakovinovým bunkám.

„Prirovnávam to k medveďom a kolibríkom,“ vysvetlil Freedland. „Pri nedostatku potravy sa medvede ukladajú na zimný spánok. Ale kolibríky, podobne ako nádorové bunky, nemôžu hibernovať – a bez potravy zomierajú.“

Zatiaľ čo u zdravých buniek dochádza vplyvom pôstu k posilneniu obranných mechanizmov, rakovinové bunky sa nízkej hladine glukózy nedokážu prispôsobiť, čo sťažuje ich schopnosť prežitia. „Ľudia sa pýtajú, aká silná môže byť diéta, keď čelíte agresívnej, život ohrozujúcej rakovine. Napriek tomu je diéta jednou z najsilnejších pák, ktoré máme na manipuláciu s fyziológiou nášho tela.“

Pre získanie výhod pôstu nie je nutné podrobiť sa úplnému hladovaniu. Profesor Valter Longo spolu so svojimi kolegami vypracovali koncept diéty napodobňujúcej pôst (FMD), ktorá simuluje jeho účinky a zároveň poskytuje telu nevyhnutné živiny.

Ako funguje FMD

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Cedars Sinai, Valter Longo, Nature, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá