Jedno ochorenie zabíja 2-krát viac Sloveniek voči priemeru EÚ. Pred touto rakovinou existuje prevencia, apelujú odborníci

  • Rakovina krčka maternice je zákerné nádorové ochorenie
  • Štatistiky odhalili znepokojivé čísla úmrtnosti na Slovensku
  • Prevenciou je skríning a očkovanie
skríning, rakovina krčka maternice
Ilustračné foto, TASR/Milan Kapusta
  • Rakovina krčka maternice je zákerné nádorové ochorenie
  • Štatistiky odhalili znepokojivé čísla úmrtnosti na Slovensku
  • Prevenciou je skríning a očkovanie

Na rakovinu krčka maternice, ktorá je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku, umrie dvakrát viac žien, ako je priemer Európskej únie.

Kým na Slovensku úmrtnosť dosahuje sedem žien na 100-tisíc žien, v krajinách Európskej únie na rakovinu krčka maternice zomrú štyri ženy zo 100-tisíc žien, informuje agentúra SITA.

Ročne lekári toto závažné ochorenie potvrdia asi 600 ženám na Slovensku a podľa štatistiky Európskeho onkologického informačného systému (ECIS) mu až 230 z nich podľahne. Informovala o tom hovorkyňa biofarmaceutickej spoločnosti Merck Sharp & Dohme Silvia Krpelanová.

Prenos infekcie

Infikovať HPV vírusom sa človek nemusí len pri pohlavnom styku. Infekcia sa prenáša aj bežným kontaktom s kožou alebo sliznicou infikovaných osôb.

Nie každý takýto kontakt spôsobuje život ohrozujúce ochorenie, deje sa tak asi v 20 percentách prípadov. Počet prípadov infekcie HPV spojenej so vznikom a rozvojom rakoviny však rastie. Primárnou prevenciou je očkovanie proti HPV.

Na Slovensku sa od mája 2022 zaviedlo bezplatné očkovanie 9-valentnou vakcínou pre deti vo veku medzi dvanástym a trinástym rokom, od decembra minulého roka aj pre deti do dosiahnutia pätnásteho roku života.

Sekundárnou prevenciou je skríning. „Bezplatný skríning, teda onkonkontrola rakoviny krčka maternice, je určená pre ženy vo veku od 23 do 64 rokov. Onkokontrola pozostáva z odberu testovacej vzorky na cytologické vyšetrenie. Vykonáva sa počas preventívnej gynekologickej prehliadky pomocou PAP testu každé tri roky,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice odporúčajú už mladom veku

Očkovanie je najúčinnejším prostriedkom pre zníženie výskytu rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Príkladom by nám mohli byť krajiny ako Austrália, Británia či Švédsko, kde vďaka očkovaniu chlapcov a dievčat klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 % až 97 %.

Očkovanie sa odporúča aj tínedžerom, s vysokou pravdepodobnosťou sa tak pred začiatkom se*uálneho života nenakazia HPV. Vďaka zvýšenej imunitnej odpovedi je vakcína v tomto období najúčinnejšia.

U se*uálne aktívnych ľudí sa v období vakcinácie už nedá vylúčiť nákaza HPV. Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefity zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny.

Štatistiky využívania týchto služieb však nie sú priaznivé. „Onkokontrolu na Slovensku absolvuje 38 % žien, na pozvánky zdravotných poisťovní príde na onkokontrolu 21,2 % z pozvaných žien,“ uviedlo ministerstvo.

Z dlhodobého hľadiska je zavedenie očkovania proti HPV aj úsporným opatrením, ktoré prinesie úspory výdavkov z verejného zdravotného poistenia. Január ako mesiac povedomia o rakovine krčka maternice je výbornou príležitosťou na podporu prevencie a zvýšenia povedomia o jej možnostiach.

„Preto je dôležité pripomínať dievčatám a ženám dôležitosť preventívnej kontroly u gynekológa. Dôležité je to o to viac, že infekcie spôsobené týmto vírusom často nesprevádzajú žiadne symptómy a väčšina ľudí ani nevie, že ho má,“ uzavrela Krpelanová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá