Tomuto umelému sladidlu sa radšej vyhni. Spôsobuje vážne zdravotné problémy, nájdeš ho aj v koláčoch

  • Sladidlo vyvinuli v roku 2002
  • Má však negatívny vplyv na črevné baktérie
pečenie
Ilustračná fotografia, Canva/Claudia Subero, Yuganov
  • Sladidlo vyvinuli v roku 2002
  • Má však negatívny vplyv na črevné baktérie

Nová štúdia odhalila znepokojivé zistenia o sladidle zvanom neotam, ktoré sa bežne používa v koláčoch, nealkoholických nápojoch a žuvačkách. Štúdia zistila, že konzumácia aj malého množstva neotamu môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Informoval o tom The Guardian

Vedci, ktorí štúdiu viedli, zdôrazňujú, že niektoré sladidlá novej generácie, vrátane neotamu, síce dodávajú potravinám supersladkú chuť, ale ich konzumácia môže mať toxický účinok na zdravie. Dr. Havovi Chichger, hlavný autor štúdie, upozorňuje, že aj keď sa sladidlá zdajú byť zdravšou alternatívou cukru, nie všetky sú neškodné. Niektoré z nich, ako neotam, môžu spotrebiteľom vážne uškodiť. 

Predstavuje hrozbu pre zdravie čriev 

Neotam, sladidlo vyvinuté v roku 2002 ako náhrada za kontroverzný aspartám, si v posledných rokoch získalo značnú popularitu v potravinách a nápojoch. Na etiketách produktov ho nájdeš pod označením E961.

Vďaka svojej intenzívnej sladkosti a nízkemu kalorickému obsahu sa neotam stal populárnou prísadou do rôznych potravín a nápojov. Neotam sa bežne používa v sladených limonádach, sódach a energetických nápojoch. Mnoho žuvačiek bez cukru obsahuje neotam, aby im dodalo sladkú chuť bez pridania kalórií.

Neotam sa používa v nízkokalorických a bezcukrových koláčoch, tortách, zmrzline a pudingoch. Je dostupný aj vo forme stolového sladidla, ktoré môže slúžiť ako náhrada cukru pri varení a pečení. Môže sa tiež nachádzať aj v niektorých cereáliách, jogurtoch, omáčkach a dochucovadlách.

Nová štúdia, publikovaná v medicínskom časopise Frontiers a vedená doktorom Chichgerom, však vrhá znepokojivé svetlo na dané sladidlo. Podľa najnovších zistení predstavuje hrozbu pre zdravie čriev, pretože môže narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry a oslabiť črevnú stenu.

„Dobré“ baktérie v našich črevách zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení a posilňovaní imunitného systému. Neotam však môže tieto baktérie poškodiť a vytvoriť tak priaznivé prostredie pre škodlivé patogény. V závažných prípadoch môže oslabená črevná stena viesť k presakovaniu toxínov do krvi a k rozvoju závažných zdravotných komplikácií.

Zároveň sú prvým priamym dôkazom o škodlivom vplyve neotamu na zdravé črevné baktérie. Predchádzajúce štúdie, vrátane Chichgerových prác, naznačili podobné riziká aj u iných bežných sladidiel, ako sú sacharín, sukralóza a aspartám.

„Tieto sladidlá môžu viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je hnačka, zápal čriev a v závažných prípadoch aj k septikémii, ak sa baktérie dostanú do krvného obehu,“ varuje Chichger.

Potrebný bude ďalší výskum 

Podľa autora štúdie je dôležité preskúmať aj vplyv novších sladidiel, ako je neotam. Zdôrazňuje preto potrebu ďalšieho výskumu, aby sa prešetrili „toxické účinky“ umelých sladidiel, najmä tých novších, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite. Niektoré z nich sú až 1000-krát sladšie ako cukor.

Chichger upozorňuje, že aj nízka konzumácia neotamu môže predstavovať riziko.

„Aj keď sme študovali neotam v nízkych koncentráciách, 10-krát nižších, ako je prijateľný denný príjem, pozorovali sme narušenie črevnej bariéry a zmenu správania baktérií, ktorá viedla k napadnutiu zdravých črevných buniek a ich smrti. To môže súvisieť s ochoreniami ako syndróm dráždivého čreva a sepsa.“

Napriek tomu, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v roku 2010 schválil neotam ako „bezpečný na použitie“, v súčasnosti prehodnocuje jeho bezpečnosť. Chichger to pripisuje sérii hodnotení rizík založených na dôkazoch, ktoré môžu viesť k prehodnoteniu rôznych sladidiel.

Je dôležité, aby si spotrebitelia boli vedomí potenciálnych rizík spojených s konzumáciou sladidiel a aby robili informované rozhodnutia o tom, aké potraviny a nápoje konzumujú. Namiesto sladidiel novej generácie sa odporúča siahnuť po zdravších alternatívach, ako je stévia, erytritol alebo med.

Zdroje: Frontiers , The Guardian 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá