Slovenka učí unikátny typ cvičenia. Strollering nie je iba pre mamičky

  • Lucia Moncman je certifikovaná inštruktorka strolleringu
  • Ide o outdoorové cvičenie na čerstvom vzduchu (nielen) pre mamičky
Lucia Moncman
Lucia Moncman udržiava mamičky na materskej dovolenke v pohybe Reprofoto: Instagram/moncmanlucia
  • Lucia Moncman je certifikovaná inštruktorka strolleringu
  • Ide o outdoorové cvičenie na čerstvom vzduchu (nielen) pre mamičky

Lucia Moncman je šikovná Slovenka, ktorá sa venuje pohybu a nie tak hocijakému. Pôsobí dokonca ako vyštudovaná kondičná trénerka a lektorka strolleringu. Ten efektívne kombinuje športovú chôdzu s kočíkom s kardio-silovými cvikmi, ktoré sú zamerané na problematické partie väčšiny žien.

V dnešnom rozhovore sa dočítaš nielen o pravej podstate tohto cvičenia, ale prezradíme ti aj to, ako prebieha a aké sú jeho skryté tajomstvá a pozitívne účinky. 

Na úvod si ale objasnime, čo tento druh cvičenia predstavuje. „Strollering predstavuje outdoorové cvičenie na čerstvom vzduchu, ktorého základom je športová dynamická chôdza s kočíkom. Odborníci ju považujú za najprirodzenejší a najefektívnejší druh pohybu a o to viac aj pre maminy po pôrode,“ vysvetľuje na úvod Moncman.

Z uvedeného teda vyplýva, že strollering je prioritne určený pre mamičky s deťmi. Nie je to však pravidlo. „Ako vyštudovaná kondičná trénerka a lektorka strolleringu viem odtrénovať kohokoľvek, kto na tréning príde s kočíkom. Samozrejme, že u nás na Slovensku je práve žena-matka s dieťatkom na materskej dovolenke, a preto aj moje tréningy navštevujú primárne maminy, no nie je to podmienka tréningov.“

„Veľkou výhodou mojich skupinových tréningov pre mamičky s deťmi je práve to, že mamina si so sebou berie dieťatko, nemusí zháňať stráženie, alebo čakať do večera na manžela. Deti sa medzi sebou socializujú, hrajú, o to jednoduchší je potom aj nástup do predškolských zariadení. Samozrejme, že vďaka tréningom vnímajú pohyb prirodzene.“ Podľa slov odborníčky tak deti už odmala vedia, že hýbať sa je normálne a že šport patrí k bežným činnostiam.

Maminy predstavujú priamy pohybový vzor pre svoje deti

V rámci danej problematiky nás zaujímalo aj to, či pre vykonávanie strolleringu existuje nejaké obmedzenie.

„Ja osobne kladiem dôraz na to, ako žena rodila, či prirodzene alebo sekciou. Ak prirodzene, tak po šestonedelí, pokiaľ sa pred tehotenstvom a počas tehotenstva pravidelne hýbala a cíti sa zdravotne v poriadku, po návšteve u fyzioterapeuta, ktorý skontroluje diastázu, môže prísť na prvý tréning.“

„Pokiaľ žena rodila sekciou, tak samozrejme je rekonvalescencia dlhšia, cca 6 mesiacov po pôrode, po návšteve u fyzioterapeuta, môže pomaly začať trénovať. S každou novou maminou komunikujem jej zdravotný stav, aký mala pôrod atď., nič nepodceňujem. Ide mi hlavne o to, aby mali moje zverenkyne z pohybu radosť a robili niečo pre seba aj počas materskej dovolenky, neženiem tréningy do nejakých nezdravých extrémov,“ uvádza inštruktorka.

„Každý tréning trvá približne 60 minút. Najskôr sa rozcvičíme rýchlou chôdzou s kočíkmi po parku alebo ihrisku. Nasleduje silová časť, ktorú kombinujem aj s kardio cvikmi, tie vykonávajú maminy v blízkosti kočíkov, rôzne krátke behy, preskoky cez švihadlo.“ Moncman ale upozorňuje, že každá tréningová jednotka je iná. „U nás je prvoradé, aby spolupracovali najmä detičky v kočíkoch. Mali sme aj tréningy, kedy sa mi to celé „zosypalo“ a musela som improvizovať,“ spomína.

Vyštudovaná lektorka strolleringu sa počas cvičenia venuje najmä problematickým partiám u žien (boky, zadok, bruško). Respektíve takým, ktoré aj počas tehotenstva dostali s pribúdajúcimi kilami naozaj zabrať. 

„Primárne mi však ide o to, aby redukcia hmotnosti bola zdravá a aby sa naučili mať rady svoje telo také, aké je. S nedokonalosťami, no schopné vynosiť zdravé dieťa. To je veľký dar, a tak sa snažím aj maminy naučiť, že cez pravidelný pohyb sa síce možno neskôr, ale určite udržateľnejšie a dlhodobo dopracujú späť k pôvodnej váhe, vytúženej postave, ako sa uchýliť k nejakým expresným, drastickým a obmedzujúcim diétam bez pohybu. Celý tréning staviam tak, aby sme precvičili celé telo a aby maminy neodišli „suché“. Dobrý tréning musí byť predsa vidieť .“

Trénerka a babysitterka v jednom

„Skupinové tréningy pre mamičky s deťmi mávame dvakrát do týždňa v doobedňajších hodinách, večer dvakrát do týždňa mám skupinové tréningy pre pracujúce maminy bez detí, ale častokrát berú so sebou aj tie, aby sa ešte stihli pred večierkou vybehať.“

Počas týždňa máva Moncman taktiež individuálne tréningy po Bratislave. Vtedy príde až ku klientke a tá trénuje v pohodlí domova. „Ja sa zatiaľ postarám, alebo zahrám s bábätkom. Samozrejme aj na skupinových tréningoch s mamičkami kočíkujem, uspávam, nosím deti v nosičoch, pomáham, ako viem, aby si moje maminy mohli v pokoji dopriať tých 60 minút tréningu naplno,“ vysvetľuje.

Strollering sa vo väčšine prípadov cvičí práve vonku. Ako sme však už spomínali vyššie, pohodlne sa to dá zvládnuť aj v interiéri. „Cez zimu si prenajímam halu a máme indoor skupinové tréningy bez kočíkov. O to však viac intenzívnejšie na budovanie svalov aj s doplnkovými závažiami a cvičiacimi pomôckami. Milujem tú rôznorodosť, že viem mojim maminám poskytnúť tréningy naozaj zo širokého spektra a zamerané na celé telo po celý rok.

Kde je vôľa, tam je aj cesta

Ak sa mamička rozhodne pre tento druh cvičenia, potrebuje si zaobstarať kočík (nemusí byť extra špeciálny), pohodlné športové oblečenie, tenisky na cvičenie, podložku, švihadlo, vodu, dieťa a dobrú náladu. O zvyšok a výsledný „wow“ efekt sa už postará samotná inštruktorka.

Dobrou správou je aj fakt, že mamičky sa môžu strolleringu venovať počas celej materskej dovolenky.

„Sú mamičky, ktoré začali popri prvom dieťatku, potom chodili cvičiť s druhým v brušku a teraz pokračujú s ďalším malkáčom v kočíku. Alebo už začali pracovať, skončila im materská dovolenka a chodia cvičiť večer. Je to krásny kolobeh a sme jedna perfektná komunita. Stretávame sa aj mimo tréningov, chodíme spoločne na rôzne športové, kultúrne podujatia, dvakrát do roka organizujem aj fitpobyty pre mamičky a mamičky s deťmi na Slovensku. Žijeme spolu pohybom a som za to naozaj vďačná, čo sa mi okolo seba za tie roky podarilo vytvoriť.“

Žena na materskej dovolenke
zdroj: Freepik/artursafronovvvv

Inštruktorka Lucia Moncman mala k pohybu vždy blízko. Vyštudovala kondičné trénerstvo na FTVŠ UK v Bratislave. „Počas tehotenstva s druhým synčekom som pribrala 35 kíl a rodila sekciou. Nebolo to pre mňa ľahké ako športovkyňu, ktorá vždy mala postavu tip top. Rekonvalescencia trvala dlho, jazva ma bolela každý deň aj pri chôdzi s kočíkom, čo som denne tvrdohlavo nachodila 10 kilometrov. Niekedy vtedy mi napadla myšlienka cvičenia s kočíkom. Sama som mala potrebu sa hýbať a verila, že niekde tam vonku sú aj iné maminy, ktoré by sa rady popri materskej dovolenke hýbali. A tak to začalo,“ opisuje svoje začiatky.

A prečo práve strollering? „Denne som chodila s kočíkom po uliciach, parkoch a práve vtedy mi táto myšlienka napadla. Dala som do googlu „cvičenie s kočíkom“. Vyhodilo mi českú stránku, platformu, ktorá sa strolleringu venuje a školí aj nové uchádzačky. Išla som do Prahy, absolvovala 4-dňové školenie, urobila si certifikát a vrátila sa domov ako prvá certifikovaná lektorka strolleringu v Bratislave.“

Prevencia nadovšetko

„Vedela som však, že svoj projekt chcem smerovať trošku inak. V Česku sa počas tréningov strolleringu používajú aj rôzne pesničky a básničky. Skôr je tento koncept postavený len cez kardio cviky. FIT MAMA PROJEKT spája kardio cvičenie, ale predovšetkým kladiem dôraz na cvičenie s vlastnou váhou, doplnkovými závažiami a rôznymi cvičebnými  pomôckami.“

„Patrím do generácie trénerov, ktorá vie, že len správne spojenie kardio-silových cvičení nám prinesie dlhodobé funkčné a zdravé telo. A že ženy sa naozaj nemajú prečo báť aj väčších váh. Práve naopak, je to perfektná prevencia proti osteoporóze a ďalším nežiadúcim civilizačným ochoreniam, ktorým čelíme ako ženy v staršom veku.

„Na Slovensku funguje aktívne strolleringové cvičenie v Banskej Bystrici, Trnave a u nás. České ‚strolleringáčky‘ organizujú aj rôzne akcie na podporu tejto komunity. Verím, že za posledné roky sa o tomto druhu cvičenia mali možnosť maminy dozvedieť aj u nás. Ak nie, stačí si prísť tréning vyskúšať. Aj keď momentálne mám už detičky na tréningoch väčšie bez kočíkov, tým pádom prispôsobujem tréningy pre maminy tak, aby si zatrénovali aj bez kočíka.“

„Každá mamina, ktorá je aktívna a chce sa hýbať aj na materskej dovolenke, si nájde tú svoju komunitu, ktorá jej bude vyhovovať. Určite je u nás viacero skvelých aktívnych komunít, ktoré združujú maminy. Napríklad aj tá naša FIT MAMA PROJEKT,“ dopĺňa inštruktorka.

Takáto materská nie je obyčajná

„Práve naopak, je pohybová a plná super mamičiek okolo s úsmevom na tvári, dobrej nálady a perfektnej komunity.“ Na Slovensku teda máme rôzne možnosti, kde si túto aktivitu vyskúšať a naplno užiť. Jej odbornosť zastrešuje 11 certifikovaných lektoriek v rôznych krajoch. 

Ako sama hovorí, ešte predtým, než sa stala skúsenou a vyškolenou lektorkou, vedela, že niečo ako strollering existuje. Netušila ale, že sa dá v Česku získať certifikát. Daná aktivita má v spomínanej krajine dokonca svoje korene. „Edita Berková, tiež vyštudovaná trénerka, v roku 2010 vymyslela tento projekt pod názvom „strollering“ cvičenie s kočíkom alebo iná materská dovolenka. Dodnes funguje po celej Českej republike, Poľsku, Nemecku a aj na Slovensku.“

Strollering si predovšetkým užívajú ženy, mamičky s deťmi či bez. Nás však zaujímalo, či sa do cvičenia alebo lektorovania strolleringu môžu zapojiť aj muži. „Určite, strollering nemá žiadne obmedzenia. Je to len na mužoch, či zvládnu 20 detí, sem-tam aj plačúcich naraz, na jednom tréningu. A po tréningu kávičku v kruhu mamičiek,“ dodáva na záver Moncman.

Zdroje: Instagram/moncmanlucia, YouTube/SupershapeSK, Facebook/FIT MAMA Projekt Strollering 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá