Mladí Slováci si radšej zaobstarajú auto ako bývanie. Odborník vysvetlil, prečo je to tak

  • Ak by si dnes prišiel o prácu, ako dlho by si dokázal žiť zo svojej finančnej rezervy?
  • Viaceré zdroje ukazujú, že mladí Slováci nevedia šetriť peniaze. Míňajú ich na úplné zbytočnosti
finančná gramotnosť u mládeže
Ilustračné foto, Unsplash/rupixen.com, Mathieu Stern
  • Ak by si dnes prišiel o prácu, ako dlho by si dokázal žiť zo svojej finančnej rezervy?
  • Viaceré zdroje ukazujú, že mladí Slováci nevedia šetriť peniaze. Míňajú ich na úplné zbytočnosti

Peniaze boli, sú aj budú. Ak si túto vetu nepočul už tisíckrát, tak ani raz. Na jednej strane je pravda, že zarábanie a míňanie peňazí predstavuje jeden nekonečný, stále však prirodzený kolobeh. Na druhej strane je ale otázne, či vždy míňame svoje peniaze rozumne a myslíme pri tom aj na svoju budúcnosť, nie len na momentálnu túžbu dopriať si.

Posledné obdobie roka a pol navyše prinieslo vysokú infláciu, akú sme tu nemali celé dekády. Výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch tak neúprosne rástli, avšak ich príjmy vo väčšine prípadov nie. Situácia tak viedla a stále i u mnohých vedie k poklesu úspor, pričom viac ako štvrtine ľudí spadli finančné rezervy za rok prakticky na nulu, píše SITA.

Ako pre Startitup podotýka finančný poradca Ján Zboran, mladých Slovákov môžeme zaradiť do dvoch skupín. Sú tu ľudia, ktorí si dokážu zo svojej výplaty niečo ušetriť, no zároveň tu sú ľudia, ktorí minú úplne všetko.

Podľa odborníka za to môže nedostačujúca finančná gramotnosť, nesprávne myslenie nad financiami alebo výchova. 

Vyššie spomenuté slová potvrdzuje aj finančná poradkyňa Katarína Drienková. „Mladí nie sú vedení k tomu, aby si peniaze odkladali. Bez ohľadu na to, koľko zarobia, minú všetko. Veľa peňazí ide na stravu, zábavu a cigarety. Necítia potrebu myslieť na budúcnosť,“ konštatuje pre Startitup.

zdroj: Unsplash/Priscilla du Preez

Peniaze idú do vetra

Ako uvádza portál Pôžička úver v článku z decembra 2020, to, že mladí nevedia šetriť, nie je žiadne tajomstvo. Najviac peňazí míňajú na jedlo.

Zaujímavosťou však je, že v tejto situácii sa nebavíme o jedle zo supermarketu. Mladí ľudia si radšej objednajú hotové jedlo alebo sa najedia v kvalitnej reštaurácii či vo fast foode. O tom, že táto strava nie je najlacnejšia, tu písať ani nemusíme.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pozickauver.sk, Pravda, Intrum, Archív SIU, SITA, Ako sa máte, Slovensko?, Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá