Mladí Slováci za pár hodín vytvorili online systém, vďaka ktorému sa na očkovanie objednáš jednoducho a rýchlo

  • Martin Baláž , Natália Slezáková a Patrik Šulák a Eduard Michalík tvoria tím slovenskej IT spoločnosti s názvom ambitas
  • Najnovšie predstavili novinku, ktorá zjednoduší život drvivej väčšine obyvateľov Slovenka, ktorí sa chcú dať očkovať proti ochoreniu COVID-19
ambitas, TASR/AP Photo/Ted S. Warren
  • Martin Baláž , Natália Slezáková a Patrik Šulák a Eduard Michalík tvoria tím slovenskej IT spoločnosti s názvom ambitas
  • Najnovšie predstavili novinku, ktorá zjednoduší život drvivej väčšine obyvateľov Slovenka, ktorí sa chcú dať očkovať proti ochoreniu COVID-19

V našej krajine raketovo rastie potreba jednoducho a najmä rýchlo sa objednať na očkovanie proti novému koronavírusu. Momentálny štátny systém je však pomerne neprehľadný a človek na stránke korona.gov.sk strávi viac času, ako by chcel. 

Martin a jeho tím sa preto rozhodli vytvoriť vlastný online rezervačný systém, ktorý celý proces registrácie na očkovanie robí prehľadným a skutočne jednoduchým. Na novej stránke terminy.org sa dokážeš za pár sekúnd zaregistrovať a sledovať pravidelne aktualizované voľné termíny. Takouto formou sa mladí Slováci rozhodli urobiť užitočnú službu pre Slovensko a to celkom zadarmo.

Skvelá správa: Vakcín proti koronavírusu bude viac, Sanofi vyrobí milióny dávok vakcíny Cominarty

„Idea vznikla úplne spontánne a prirodzene a vychádza skôr zo sledovania trhu a potrieb ľudí. Na sociálnych sieťach je veľa komentárov o tom, že vyhľadávanie voľných termínov je trochu zložité. My sme videli možnosť pozrieť sa na ten problém z inej strany – najprv si pozrieť, či vôbec sú voľné termíny a až potom začať vypisovať dotazník. Keď už ako občan viem, že idem na istotu, tak som aj menej frustrovaný z vypisovania formulárov,“ objasnil Martin Baláž pre Startitup.

Firma ambitas pôsobí v súkromnom sektore a je odhodlaná službu ďalej rozširovať. Jej tím si je vedomý, že v tomto odvetví treba byť veľmi flexibilný – len vtedy sa dostaví úspech. Za roky softvérového vývoja si osvojili praktiky agilného vývoja. Riešenia vyvíjajú v krátkych cykloch a od klientov – používateľov dostávajú dôležitú spätnú väzbu.

„Môžete mať plány aké chcete, v konečnom dôsledku vám trh – používatelia povedia, čo potrebujú a čo sa im páči.“

Pri návšteve ich online rezervačného systému sa môže na prvý pohľad zdať, že je veľmi strohý, až minimalistický. Strohá podoba a funkcionalita má však svoje opodstatnenie.

„Jednoducho sme vyšli von s prvou verziou, ktorá ponúka relevantnú hodnotu. To nám dá čas pracovať na ďalších veciach a medzitým získať spätnú väzbu, či je to vôbec úspešné. Už teraz ale môj tím pracuje na ďalších veciach, ktoré vytvoria ďalšiu hodnotu pre ľudí.“

Šikovní programátori pracujú aj na štatistikách dostupnosti, vyťaženosti v čase v jednotlivých očkovacích centrách, ale aj na ešte väčšej prehľadnosti, dostupnosti dát a notifikačnom servise. 

zdroj: Instagram/ambitas

Ako sme už spomínali, táto služba je celkom zadarmo. Mohlo by sa zdať, že pre ambitas ako komerčný subjekt to môže byť proti trhovým hodnotám. 

„V princípe to je proti trhovým hodnotám. Zatiaľ to však berieme ako niečo nové, čo primárne ušetrí čas státisícom, možno miliónom ľudí na Slovensku. A to je super, nie? Nie je všetko a vždy iba o peniazoch, takýto projekt má pre mňa osobne veľký zásah do princípov etického podnikania, čo je budúcnosť,“ hovorí Martin.

Tvorca tejto novinky zároveň priznáva, že pri vysokej návštevnosti a pri záujme ľudí to bude vyžadovať značné finančné prostriedky. Ak sa tak stane, je možné, že firma pristúpi k nejakej forme nenútenej monetizácie formou crowdfundingu. Prípadne sa môže stať, že na web umiestnia reklamy a budú dúfať, že im to snáď ľudia odpustia.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Dáta, ktoré ambitas prezentuje sú verejne dostupné, Martin sa však konkurencie neobáva. Dôvod je jednoduchý, je totiž toho názoru, že takéto projekty nie sú o konkurencii. 

„My sme spravili tento projekt, niekto iný spraví vylepšenie niečoho iného, nejakú inú službu, ktorá pomôže ľuďom. My týmto projektom, možno, ak môžem byť taký smelý, v konečnom dôsledku pomôžeme aj nášmu štátu, keďže ľudia sem prídu a strávia na webe nevyhnutný čas na samotnú registráciu a proces bude pre nich jednoduchší.“ 

Podľa Martina je najmä v týchto časoch nevyhnutné ťahať za jeden povraz a kooperovať ako sa dá. Priznáva tiež, že osobne by bol najradšej, aby sa tento projekt skončil čo najrýchlejšie. Predsa len, ide o službu, ktorá má pomôcť ľuďom a v tomto prípade ide v konečnom dôsledku aj o zdravie ľudí na Slovensku.

„Keď bude väčšina ľudí zaočkovaná, bude po probléme a môžeme sa vrátiť naspäť k tomu, na čo sme všetci zvyknutí. V ambitas budeme mať ďalšie projekty, nové, iné. ambitas je na trhu už 12. rok. Firma už zažila finančnú krízu, teraz covid krízu a stále sme tu, verím, že tu budeme aj naďalej,“ dodáva Martin Baláž.


Pravidelne aktualizované voľné termíny na očkovanie nájdeš na týchto doménach:
 

 

Zdroj: ambitas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá