Mladý Čech ručne vyrába snowboardy z recyklovaných materiálov. Vyzerajú fantasticky

  • Max Schroder vytvoril svoj prvý snowboard z recyklovaných materiálov v rámci školskej práce na základnej škole
  • Ako stredoškolák výrobu podstatne vylepšil
  • Zatiaľ čo prvé kúsky boli len víziou budúceho produktu, dnes ich vylepšuje novými technikami
polki
Vimeo
  • Max Schroder vytvoril svoj prvý snowboard z recyklovaných materiálov v rámci školskej práce na základnej škole
  • Ako stredoškolák výrobu podstatne vylepšil
  • Zatiaľ čo prvé kúsky boli len víziou budúceho produktu, dnes ich vylepšuje novými technikami

Popularita skateboardingu a snowboardingu možno nemá dlhú históriu, no po svete sa tomuto hobby či profesionálnemu športu venujú desaťtisíce nadšencov. Mnohých takých máme aj u nás. Napríklad tých, ktorí si v bratislavskej Petržalke vybojovali priestor pre oficiálny skatepark (viac sa dočítaš TU). My by sme ti dnes chceli predstaviť teenagera, ktorý športom „na doskách“ úplne prepadol a navyše má ušľachtilý cieľ.

Max Schröder z Česka je teenagerom, ktorý so svojím projektom recyklovaných snowboardov začal už na základnej škole, kedy dostal zadanie na ročníkovú prácu. Jeho príbeh sa začal písať pri surfovaní na západoeurópskych pobrežiach, kedy navôkol seba vo vode videl plávať množstvo plastové odpadu. Tento nepríjemný zážitok ho viedol k myšlienke recyklácie materiálov a ich následného využitia. S podporou svojho otca, ktorý stojí za českou značkou handmade dosiek na snowboard aj skateboard LTB Snowboards, sa neskôr začal príbeh „Second Chance 4 Material„.

vyroba recyklovaného skateboardu from max schröder on Vimeo.

Niekoľko vyplavených odpadkov z Vltavy v podobe plastov a starých drevených paliet Max najprv očistil, niečo rozobral, niečo roztavil, zlisoval a následne natrel ekologickým epoxidom – čo je v krátkosti postup pri výrobe akéhokoľvek snowboardu či skateboardu. Prvé vyskúšanie svojho produktu popísal ako najsilnejší zážitok a absolútny strop, pričom práve to ho motivovalo v ďalšej práci. Okrem snowboardov má Second Chance 4 Material vo svojom portfóliu aj skateboardy, longboardy či batohy a iné doplnky šité zo starých reklamných bannerov.

Sám Max pre ecofuture.cz priznal, že prvé kúsky boli relatívne nekvalitné, ale verí, že do budúcnosti bude vedieť značka priniesť z recyklovaných materiálov plnohodnotné „dosky“. Teraz je dôležité zamerať sa na efektivitu výroby, ktorá zatiaľ trvá príliš dlho a vylepšiť už fungujúci proces. Do budúcnosti chce prísť aj s recyklovanými okuliarmi a keďže stále študuje, zamerať sa na architektúru eko stavieb.

Zdroj: ecofuture.cz, forbes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech