Mladý Čech v Brne otvoril kaviareň, kde namiesto peňazí platíš dobrým skutkom

  • S kaviarňami na kolesách sa v posledných rokoch roztrhlo vrece a tento trend si získava obrovskú priazeň ľudí, ktorí si takto môžu kávu dopriať po ceste do práce či školy. Jedna takáto kaviareň sa však predsa len vymyká priemeru.
collagewefwrgwf
fb/DobroKáva, pixabay.com
  • S kaviarňami na kolesách sa v posledných rokoch roztrhlo vrece a tento trend si získava obrovskú priazeň ľudí, ktorí si takto môžu kávu dopriať po ceste do práce či školy. Jedna takáto kaviareň sa však predsa len vymyká priemeru.

V Brne teraz totiž môžeš natrafiť na kaviarenský vozík, v ktorom ti pohár horúceho nápoja pripraví vysmiaty barista úplne zadarmo. No, až tak zadarmo to predsa len nebude, pretože za kávu zaplatíš, ale trochu inak. Tým, že spravíš nezištne niečo pekné pre svoje okolie, rodinu či neznámeho človeka. A kde sa dá takýmito nehmotnými „bodmi“ za dobré skutky platiť? V novej pojazdnej kaviarni DobroKáva na brnenskom námestí Zelný trh, známom ako „Zelňák“.

Za nápadom spojiť kvalitnú a chutnú kávu s dobročinnosťou stojí mladý Čech Libor Hoření, ktorý chce takto ľudí motivovať, aby sa stali lepšími, viac sa usmievali a pomáhali. K otvoreniu tejto malej továrne na dobré skutky ho vraj inšpiroval príbeh o Dalajlámovi a jeho mačke. „Tam na ňu boli milí a obľúbili si ju. Zadarmo mačke nalievali mlieko a nakoniec mali sami radosť z dávania,“ povedal Libor pre Brněnský deník.

Denne tento milý stánok navštívia desiatky ľudí a stále ich pribúda. Táto nenásilná forma ako spraviť našu spoločnosť o kúsoček lepšou jednoducho naozaj funguje! A ak by náhodou niekto nevedel, akým skutkom si kávu zaslúži, môže si vybrať z tabule v stánku alebo z koláčikov, ktoré vo vnútri ukrývajú lístočky s dobrými skutkami. Fantázii sa však medze nekladú a kávu si získaš tým, že sa budeš viac usmievať, necháš sadnúť dôchodcu v mhd, pozbieraš odpadky v okolí či len pochváliš kolegu za dobrú prácu.

To, či sľúbený skutok naozaj splníš, však nikto nekontroluje a je len na tvojom svedomí, ako sa k nemu postavíš. :) Celý projekt totiž funguje na dôvere a napriek tomu, že za to získaš kávu, podporuje nezištnosť. Pretože ľudia tam nechodia len kvôli tomu, aby si dali kávu zadarmo, ale aj preto, že ich projekt zaujíma a radi sa maličkosťou pričinia o krajší svet okolo nás. A možno ich práve tento projekt motivuje, aby pomáhali nie raz, ale častejšie.

Vravíš si, čo je to za projekt, keď nemá absolútne žiaden biznis potenciál? Nie, nemá a ani to nie je jeho cieľom. Všetok materiál, ktorý sa zadarmo rozdá, financuje mladý podnikateľ, ktorý chce takto investovať do niečoho zmysluplného. DobroKáva je dôkazom, že nie všetko, čo robíme, musí byť spojené s peniazmi, ale aj to, že spraviť niečo pekné a potešiť tak druhých aj seba, je skutočne ľahké. :)

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech