Mladý Slovák zachováva krehkú tradíciu modrotlače, spúšťa výnimočný projekt na jej podporu

  • Oravčan Matej Rabada už dlhé roky venuje svoj čas a úsilie remeslu modrotlače
  • Teraz sa rozhodol svoje know-how odovzdať ďalej
  • Výnimočné zručnosti tak môžeš nadobudnúť už aj ty
Matej Rabada/ Startlab
Matej Rabada/ Startlab
  • Oravčan Matej Rabada už dlhé roky venuje svoj čas a úsilie remeslu modrotlače
  • Teraz sa rozhodol svoje know-how odovzdať ďalej
  • Výnimočné zručnosti tak môžeš nadobudnúť už aj ty

Modrotlačou sa dnes nazýva takmer čokoľvek modrobiele. Avšak nie je tomu celkom tak. Jej jedinečnosť spočíva vo výrobnom procese. S malými obmenami sú zachované postupy, ktoré siahajú niekoľko storočí do histórie.

Výnimočnosť techniky ju dokonca zaradila na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V našej krajine ju pri živote udržuje mladý Slovák – Matej Rabada.

Viktor a Matej spojili sily a vytvorili ručne robené lyže s tradičnou modrotlačou

Svoje skúsenosti chce teraz posunúť aj ďalším ľuďom. Najlepší spôsob, ako spoznať originál, je zažiť modrotlač a vyskúšať si jej výrobu. Matej sa preto chystá spustiť sériu workshopov.

Tie dávajú záujemcom jedinečnú príležitosť nahliadnuť do tajomstva výroby modrotlače, a tiež možnosť vytvoriť si vlastný originálny kúsok. Za účelom spustenia týchto školení spustil aj crowdfundingovú kampaň na platforme Startlab. Na jeho podporu máš ešte 7 dní.

zdroj: Matej Rabada/ Startlab
zdroj: Matej Rabada/ Startlab

„V minulosti som často cestoval a robil workshopy externe, mimo dielne. Časté cestovanie sa však nedalo úplne skĺbiť s výrobou a predsa len, tá je pre mňa prioritou. Záujem o workshopy však neutíchol a tak mi napadlo, že aj keď je moja dielňa malá, jedná sa o autentické prostredie a menšia skupina má zaručený aj individuálny prístup,“ vysvetlil Matej pre Startitup dôvod realizácie nového projektu.

Podstatou projektu je oboznámiť verejnosť s výrobou poctivej modrotlače prostredníctvom série workshopov. Realizácii workshopov však predchádza príprava priestorov a vybavenia dielne.

zdroj: Matej Rabada/ Startlab

Na začiatok je potrebné graficky spracovať a upraviť tradičné modrotlačové motívy. Tie budú následne vyrezané do dreva, čím vzniknú „pečiatky“, tzv. modrotlačové formy.

Počas kurzu poslúžia na vzorovanie plátna. Ďalej je nutné upraviť priestory dielne pre nový mobiliár, ktorý bude na mieru vyrobený pre potreby kurzu.

Slovenský Footshop v spolupráci s Adidas vytvoril unikátne tenisky, aké nikde inde nenájdeš

Doplnený bude aj materiál a vybavenie dielne, aby mohol každý účastník workshopu pracovať so svojimi pomôckami. Po úspešnom ukončení príprav bude realizovaná hlavná časť projektu, séria workshopov „Zaži poctivú modrotlač“.

Čo ťa čaká?

Workshop bude pre skupiny 4-6 osôb, vďaka čomu ostáva zaručený individuálny prístup. Treba sa však pripraviť, že výroba zaberie zhruba 5-6 hodín. Cestu za poznaním modrotlače začneš pohľadom do histórie. Dozvieš sa, že modrotlač nie je až taká slovenská, ako by sa mohlo zdať a zistíme, čo stálo za jej úspechom, ale aj úpadkom.

zdroj: Modrotlač Matej Rabada

Od teórie sa následne prejde priamo k praktickej časti. Na biele plátno si rozkreslíš vodiace línie, vyberieš si preferované vzory a začneš s tlačou pomocou drevených foriem namáčaných do špeciálnej kaše. Po vysušení plátno ponoríš do roztoku indiga, kde získa typické tmavomodré zafarbenie.

Na záver zažiješ kúzlo modrotlače, kedy sa ti objaví biely vzor na modrom pozadí. Ku každej šatke ti bude pribalený aj certifikát pravosti „poctivej modrotlače“.

zdroj: Matej Rabada

Workshop sa bude konať v dielni na výrobu modrotlače v rázovitej obci Párnica na Orave. Séria workshopov sa uskutoční v priebehu roka 2021 so štartom na prelome mesiaca marec/apríl. Aktuálna situácia zatiaľ nedovoľuje bližšie určiť termíny. Tie budú zohľadňovať platné nariadenia v danom čase.

Výrobky značky, ktorú Matej tvorí s manželkou Veronikou je už dlhšiu dobu na predaj aj cez internet, čo sa podľa jeho slov tento rok osvedčilo. Pandémia sa však podpísala aj na ich biznise.

Máš doma výrobok s poctivou modrotlačou?

„Prišli sme o niekoľko trhov a dizajn marketov, na ktoré sme sa tešili. Interakcia s ľuďmi nám veľmi chýba, preto sme počas leta využili priaznivejšiu situáciu a s rešpektovaním opatrní sme pripravili dni otvorených dverí. Záujem prekročil naše očakávania a práve s tým prišiel aj nápad realizácie workshopov v našej dielni,“ objasňuje Matej.

Zručný Slovák priznáva, že výrobu modrotlače sa snaží v našej krajine zachovať za každú cenu. Od roku 2012 pracoval na obnove remesla, ktoré sa mu podarilo priviesť k životu. Bol by preto nerád, keby to musel ukončiť. Matej ďalej konštatuje, že dnes v tejto misii už nie je sám. Na Slovensku je viacero ľudí, ktorí sa tomuto remeslu venujú, hoc aj v menšej miere.

„Modrotlač je náročná na čas, na skúsenosti a grif, no a samozrejme na prostriedky. Ja považujem za najdôležitejšiu osvetu. Aj preto vznikol projekt Zaži potivú modrotlač. No nejedná sa len o modrotlač. Verejnosť musí chápať dôležitosť zachovania kultúrneho dedičstva, ale tiež podporu kultúry a lokálnej produkcie,“ uzatvára Matej.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá