Mladý Slovenský vedec vynašiel mikro CT. Svoj objav ide prezentovať do Berlína

  • Falling Walls Lab je prestížna svetová platforma pre budúce prelomové inovácie vo vede a v spoločnosti. Mladí vedci a inovátori tu majú jedinečnú šancu priamo súťažiť s vedcami z celého sveta. Cieľom je aj poskytnúť nový pohľad na známu problematiku.
ctcover
uniba.sk/wikipedia.org
  • Falling Walls Lab je prestížna svetová platforma pre budúce prelomové inovácie vo vede a v spoločnosti. Mladí vedci a inovátori tu majú jedinečnú šancu priamo súťažiť s vedcami z celého sveta. Cieľom je aj poskytnúť nový pohľad na známu problematiku.

Na tomto svetovom podujatí, ktoré má korene v Berlíne, porotu najviac zaujal Stanislav Hrivňak z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach so svojím nápadom mikro-CT pre zobrazovanie vnútra malých zvierat alebo buniek.

Osemnásť výskumníkov z oblasti medicíny, matematiky či techniky dostalo šancu odprezentovať svoj výskum za tri minúty pred odbornou porotou. Slovenské kolo ponúklo návrhy riešenia rozmanitých, primárne celospoločenských otázok, v ktorých dominovali medicínske témy – napr. DNA; detekcia rakoviny; testosterón, prostata a mozog; diagnostika kondície mitochondrií; liečba nádoru či diagnostika včasného štádia rakoviny prsníka.

Víťaz Stanislav Hrivňak priblížil inovatívnu optiku Braggov zväčšovák, ktorá umožňuje zobraziť vnútro drobných zvierat. Funguje na štyroch plochých germániových kryštáloch, ktoré slúžia ako zrkadlá, a tie odrážajú a zväčšujú obraz. Taktiež dokáže určiť, aké množstvo RTG lúčov je potrebných na ožiarenie vzorky.

Ďalšími dvomi ocenenými boli Štefan Tkáč a Matej Mikulszky, obaja z Technickej univerzity v Košiciach. Štefan Tkáč sa venoval problematike stabilizovania rotora v statore. Matej Mikulszky prezentoval, ako možno optimalizovať responzívne grafické používateľské prostredie.

Víťaz získal miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční dňa 8. novembra 2017 v Berlíne, a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference, ktorá odštartuje 9. novembra 2017. Do berlínskeho finále postupuje 100 účastníkov z celého sveta. Traja víťazi získajú finančnú výhru a predovšetkým príležitosť zopakovať svoje prezentácie ďalší deň na hlavnom pódiu prestížnej Falling Walls Conference.

Podujatie organizovala Univerzita Komenského v Bratislave v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenskou technickou univerzitou, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickou univerzitou v Košiciach a Žilinskou univerzitou.

zdroj: uniba.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá