Mladých Slovákov odborné školy po novom lákajú na internáty za euro a obedy za cent

  • Študenti sa ešte stále vo veľkom nehrnú na odborné stredné školy
  • Na trhu práce však naozaj chýbajú
  • Bratislavský samosprávny kraj ich chce po novom nalákať na plat a benefity v podobe internátov za 1 euro či obedy za 1 cent
TASR - Radovan Stoklasa
  • Študenti sa ešte stále vo veľkom nehrnú na odborné stredné školy
  • Na trhu práce však naozaj chýbajú
  • Bratislavský samosprávny kraj ich chce po novom nalákať na plat a benefity v podobe internátov za 1 euro či obedy za 1 cent

Duálne vzdelávanie študentom ponúka možnosť študovať a získavať praktické skúsenosti naraz, ako aj motivačné finančné ohodnotenie už počas štúdia. Systém duálneho vzdelávania je však na Slovensku ešte relatívne nový. Značným problémom pri jeho propagácii medzi mladými ľuďmi je aj fakt, že odborné školy majú na Slovensku stále zbytočne zlú povesť.

zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Rodičia častokrát vidia ako tú najlepšiu možnosť pre svoje dieťa štúdium na gymnáziu, najlepšie na bilingválnom. Všetko preto, aby ich deti mohli plynule prejsť na vysokú školu, pokojne aj na tú, po ktorej majú na trhu práce len minimálnu uplatniteľnosť. Potom to vyzerá tak, že zamestnávatelia len beznájdejne hľadajú šikovných strojárov, elektrotechnikov či hotelierov. 

Internáty na mesiac za 1 euro a obed za cent 

Bratislavský samosprávny kraj, ktorý má pod sebou 54 stredných škôl má ambíciu zmeniť pohľad ľudí na odborné stredné školy, aby ich navštevovanie nebolo považované za hanbu.

„Ísť na strednú odbornú školu dnes už vôbec nie je hanba a teším sa, že stále viac a viac mladých ľudí z Bratislavského kraja sa rozhoduje pre strednú odbornú školu. Dokonca mnohí z nich vstupujú do systému duálneho vzdelávania. Jeho výhodou je, že idete na školu, ktorá má partnerský vzťah s konkrétnym zamestnávateľom, ide o veľké nadnárodné firmy, ale aj o menších zamestnávateľov, ktorí si pripravujú mladé kádre do svojho pracovného procesu,” ozrejmil bratislavský župan Juraj Droba.  

zdroj: TASR - Pavel Neubauer

To znamená, že študenti nastúpia do prvého ročníka, hneď začnú dostávať štipendium, majú odbornú prax a dostávajú niekoľko ďalších benefitov od svojho budúceho zamestnávateľa. Bratislavský kraj automaticky dualistom poskytuje obedy za 1 cent a ubytovanie mesačne na internáte za symbolické 1 euro.

Za školský roky si študenti zarobia vyše 2-tisíc eur

Do systému duálneho vzdelávania je dnes zapojený napríklad Lidl, Kaufland, Billa, Metro či dm drogerie. V Lidli si dualisti môžu v priebehu jedného školského roka prilešiť o viac ako 2 300 eur v 1. ročníku a až 3100 eur v 4. ročníku. 

V dm drogerie je to 3,20 eur až 3,40 eur na hodinu, pričom za celý školský rok si študent na účet pripíše okolo 2600 eur. Taktiež mu budú preplatené náklady na cestovanie, stravu a bývanie.

V školskom roku 2019/2020 má BSK do systému duálneho vzdelávania zapojených 15 škôl, ktoré majú podpísané zmluvy s 65 zamestnávateľmi a vzdelávajú 279 študentov. Najžiadanejšími odvetviami sú automobilový priemysel, obchod a služby, poľnohospodárstvo. 

zdroj: TASR - Oliver Ondráš

Svoje o tom vedia aj prví absolventi duálneho vzdelávania, ktorí opustili školské lavice a od prázdnin nastúpili na pracovné miesta, na ktoré sa počas celého stredoškolského štúdia pripravovali.

„Byť v duáli bola pre mňa taká istota. Vedela som, že po škole mám isté miesto, že môžem pracovať tam, kde to poznám a kde poznajú mňa. A že budem robiť to, čo už poznám a čo ma baví. Výhodou duálu je aj to, že hneď po škole máte teoretické vedomosti a zároveň praktické skúsenosti. A to mi pomohlo veľmi rýchlo kariérne postúpiť vyššie,“ hovorí Ingrid Škrabáková, ktorá po skončení štúdia nastúpila priamo na miesto zástupkyne vedúcej filiálky v dm.

Zdroje: BSK, lidl.sk, podstudovatobchod.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK