Mnohí nemôžu dodnes ani pracovať: Dlhý Covid si „vyberá“ obete podľa pohlavia. Pribudlo takmer 200 prípadov

  • Pribudlo 195 pozitívne testovaných
  • Dlhý Covid ovplyvňuje milióny ľudí, „vyberá si“ však podľa pohlavia
nehoda, šaľa
SIU
  • Pribudlo 195 pozitívne testovaných
  • Dlhý Covid ovplyvňuje milióny ľudí, „vyberá si“ však podľa pohlavia

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 721, za predchádzajúci deň pribudli 4 zaočkovaní, informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 195 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 333 537, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 852 784 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 529 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 609.

Covid nekončí po karanténe

Ako už vieme, medzi rizikové skupiny, ktoré sú zraniteľnejšie voči ochoreniu Covid-19, patria seniori, imunokompromitovaní ľudia, no po novom i ženy. Aspoň to z časti naznačujú dáta z USA, ktoré dávajú ženskému pokoleniu o čosi horšie šance prežiť nákazu bez dlhodobých následkov.

S informáciou prišiel spravodajský web CNBC. Reč je o takzvanom „dlhom Covide“, taktiež nazývanom „postcovidový syndróm“. Zaznamenaný bol už u tisícok pacientov, u mnohých dokonca až rok po prekonaní obyčajnej fázy ochorenia. Medzi príznaky patrí neprekonateľná únava a malátnosť, dýchavičnosť už pri menšom pohybe, ako aj reči, kašeľ, bolesti kĺbov, strata čuchu, chuti a iné.

Dôvod na obavy však majú podľa zozbieraných dát prednostne ženy. Dlhý Covid postihol až 17 % všetkých žien, zatiaľ čo u mužov vyššie spomenuté príznaky opísalo len 11 % z nich.

Zdravotníci na Covid oddelení
zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Údaje boli zozbierané prostredníctvom online dotazníka, ktorého sa zúčastnilo vyše 40 000 ľudí počas prvej polovice októbra. U ľudí postihnutých Covidom sa však raritne vyskytuje i závažnejšia forma dlhého Covidu, ktorá môže pacientov doslova paralyzovať.

Aj v tomto prípade sú rizikovejšou skupinou ženy, pričom symptómy závažnej formy dlhého Covidu opísalo 2,4 % účastníčok prieskumu. U mužov bolo toto číslo podstatne nižšie, konkrétne dosiahlo len niečo cez 1 % opýtaných.

Z prieskumu taktiež vyplýva, že približne každý 7. dospelý človek v USA zažil počas pandémie postcovidový syndróm, pričom ním v súčasnosti trpí 7 % z nich. Ak si dáta z prieskumu prenesieme na celkovú populáciou krajiny, zistíme, že dlhým Covidom počas pandémie prešlo 36 miliónov ľudí, pričom až 18 miliónov z nich so symptómami stále bojuje.

Trpí aj ekonomika

Čo sa týka závažnej formy dlhého Covidu, počas obdobia pandémie ním v USA trpelo až 5 miliónov ľudí, čo predstavuje takmer celú populáciu Slovenska. Práve táto forma môže vplývať nepriaznivo na ekonomiku štátu, keďže z práce aj v súčasnosti dlhodobo vyraďuje milióny ľudí.

Čína, Covid
zdroj: TASR/AP/Andy Wong

Podľa portálu Brookings môže ísť o 2 až 4 milióny ľudí, ktorých príznaky postcovidového syndrómu sú také závažné, že nie sú schopní vykonávať svoju prácu. Avšak, až polovica všetkých pacientov, ktorí trpeli akoukoľvek formou dlhého Covidu, musela mať skrátený pracovný čas.

Takéto čísla, samozrejme, výrazne obmedzujú ekonomiku a stoja za stratou obrovského množstva peňazí. Ročne môže ísť v USA pri najoptimistickejších výpočtoch o 168 miliárd ročne, realisticky však môže ísť aj o vyše 200 miliárd amerických dolárov.

Zdroje: CNBC, Brookings, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá