Mnoho podnikateľov na Slovensku mesiace nezarobilo doslova ani euro. Sú vyčerpaní, vláde posielajú jasnú výzvu

  • Malí podnikatelia na Slovensku v súčasnosti čelia bezprecedentnej situácii, ktorá môže viesť k zlikvidovaniu tisícky malých obchodov
  • Neriešenie krízy môže taktiež dostať desiatky tisíc ľudí na úrad práce
  • Je o tom presvedčená Iniciatíva slovenských maloobchodníkov
fer
Martinus, TASR/AP, Facebook/sympl.food
  • Malí podnikatelia na Slovensku v súčasnosti čelia bezprecedentnej situácii, ktorá môže viesť k zlikvidovaniu tisícky malých obchodov
  • Neriešenie krízy môže taktiež dostať desiatky tisíc ľudí na úrad práce
  • Je o tom presvedčená Iniciatíva slovenských maloobchodníkov

Iniciatíva konštatuje, že zo strany štátu neprichádzajú riešenia, ani jasný plán, ako zvrátiť nepriaznivú situáciu maloobchodov. Za mesiace január a február evidujú medzi ich členmi priemerný pokles tržby o 68 %, pričom niektorí podnikatelia neutŕžili ani euro.

Podnikatelia musia aj pri minimálnych tržbách uhrádzať veľké množstvo nákladov, ktorých sa nevedia zbaviť, pretože sa často jedná o povinné platby alebo dlhodobé kontrakty. 

V Európe našli variant koronavírusu, ktorý uniká PCR testom. Ľudí trápili príznaky, no testy mali negatívne

Zle nastavená podpora

ISKM na čele s predsedom Danielom Krakovským, nesúhlasí s tým, aby boli prevádzky odškodňované podľa dosiahnutej straty. Takýto postup v praxi vedie len k demotivácii tých, ktorí sa nevzdali a bojovali o každé euro.

Iniciatíva zároveň upozorňuje, že je nutné, aby bola podpora vyplácaná aj spätne za dotknuté mesiace. „V opačnom prípade to absolútne nepomôže vyriešeniu situácie a akékoľvek iné schémy tak sú poskytované zbytočne, pokiaľ to podnikateľ neustojí a vinou chýbajúcej podpory skončí v konkurze.“

Hrozia žaloby

Podnikatelia urgentne vyzývajú vládu, aby podnikla kroky k záchrane maloobchodu, a to razantným zvýšením a tiež zrýchlením pomoci.

„Ak sa najneskôr do konca marca situácia nezmení, budeme nútení naše nároky uplatňovať súdnou cestou a žalobami. V situácii, keď nás štát zatvoril bez dostatočnej kompenzácie, nám nezostáva nič iné, ako siahnuť po tomto ultimátnom kroku,“ konštatuje iniciatíva.

Uverejnil používateľ Iniciatíva slovenských maloobchodníkov Štvrtok 4. marca 2021

Maloobchodníci rešpektujú, že v rámci opatrení boli ich prevádzky zatvorené, tak ako aj v zahraničí. Avšak na rozdiel od zahraničných podnikateľov sa Slováci nevedia dostať k adekvátnej pomoci.

„Mnoho podnikateľov zápasí s nedostatočnou štátnou podporou, a ak už na nejakú majú nárok, jej vyplácanie je žalostne pomalé. Zároveň stále netušíme, kedy sa budú naše prevádzky otvárať. Vláda by mala čím skôr predstaviť jasný plán, ktorý by zaručil zlepšenie aktuálneho stavu a obchodníci budú môcť konečne otvoriť svoje predajne,“ uviedol predseda iniciatívy Daniel Krakovský.

Snažíš sa podporiť svoje obľúbené podniky?

V susedných krajinách je bežné, že štát podnikateľom, ktorí boli donútení svoje prevádzky zavrieť, prepláca fixné náklady.

Výzva vláde

V liste, ktorý adresovali rezortu hospodárstva, navrhujú pristúpiť k podpore zatvorených prevádzok podľa jednoduchého kľúča podobne, ako to funguje v zahraničí: Schéma Európskej komisie umožňuje pri poklese tržby 30c% a viac preplácať 70 – 90c% fixných nákladov v závislosti od veľkosti firmy.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podnikatelia sú presvedčení, že schéma podpory môže fungovať na jednoduchom princípe:

„Podnikateľ si zráta všetky náklady (vrátane miezd a nájomného), ktoré mal od marca 2020 až do skončenia pandémie. Od tejto sumy odráta všetky poskytnuté dotácie (na zamestnancov, nájomné), v prípade, ak v danom mesiaci dosiahol pokles 30% a viac, má nárok na kompenzáciu zvyšnej sumy v rovnakej výške.“

V praxi to znamená, že napríklad pri 40% poklese mu bude uhradených 40 % zo zvyšných, nepokrytých nákladov.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 80 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva na Slovensku približne 300 000 ľudí. Medzi členov iniciatívy patria firmy ako Toyeto, Intersport, Albi či Martinus.

Michal Meško z Martinusu: Sme vyčerpaní

„Bolo to ťažké. Je to ťažké. Sme vyčerpaní. Pritom viem, že takto by posledný rok opísalo premnoho firiem i ľudí. Naše kaviarne sú už mesiace zatvorené, kníhkupectvá samé o sebe ledva živoria. Ale internetové obchody našťastie bežia naplno,“ komentuje súčasnú situáciu šéf kníhkupectva Martinus, Michal Meško.

Konštatuje pritom, že pre Martinus to bol v rámci daných okolností dobrý rok. Firma nezaznamenala žiadne veľké šírenie vírusu medzi zamestnancami a nemuselo sa pristúpiť ani k prepúšťaniu, či znižovaniu platov.

„Hoci to prináša nový súbor výziev, sme vďační, že (e-shopy) vedia pomôcť podržať aj ďalšie časti firmy a hádam aj časť knižného sveta. Ale ťažko sa mi naplno teší z našich úspechov, keď vidím, ako to zasiahlo celú krajinu a ľudí okolo nás. Tie naozaj skľučujúce problémy sa celý rok dejú v nemocniciach, kde zdravotníci už rok idú neuveriteľné tempo, s fyzickým aj emočným nákladom, ktorý si nezaslúži znášať žiadny človek,“ dodal Meško.

Zdroje: ISKM, Facebook/ Michal Meško

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá