V Európe našli variant koronavírusu, ktorý uniká PCR testom. Ľudí trápili príznaky, no testy mali negatívne

  • Novú mutáciu koronavírusu objavili v Bretónsku
  • Podľa francúzskych zdravotníckych orgánov sa nezdá, že by sa nová mutácia rýchlejšie šírila alebo spôsobovala závažnejšie príznaky ako klasický COVID-19
koronavirus korona covid-19
Unsplash/Annie Spratt Unsplash/Quinten Braem
  • Novú mutáciu koronavírusu objavili v Bretónsku
  • Podľa francúzskych zdravotníckych orgánov sa nezdá, že by sa nová mutácia rýchlejšie šírila alebo spôsobovala závažnejšie príznaky ako klasický COVID-19

Francúzske zdravotnícke orgány potvrdili novú mutáciu koronavírusu zistenú v Bretónsku. Tú pravdepodobne nie je možné identifikovať prostredníctvom PCR testov. Informuje o tom denník Le Parisien.

Nový variant už medzičasom nahlásili Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Natrafili naň po tom, ako sa v bretónskom mestečku Lannione vyskytlo väčšie ohnisko nákazy. Všetci pacienti v tamojšej nemocnici mali klasické príznaky ochorenia COVID-19, ale PCR testy mali negatívne. Až genetický skríning vzoriek pacientov odhalil nový variant koronavírusu.

Objavili sa nové mutácie koronavírusu. Problémom je, že môžu byť odolnejšie voči vakcínam

Podľa francúzskych zdravotníckych orgánov sa nezdá, že by sa nová mutácia rýchlejšie šírila alebo spôsobovala závažnejšie príznaky ako klasický COVID-19. Uskutočňujú však skúmania, aby lepšie pochopili spomenutý variant a jeho dopad.

Ďalšie nové varianty

Bretónsky variant nie je jediný, ktorý vedci nedávno objavili, len včera prišli na scénu nové dva. Prvý z nich objavili vo Filipínach. Infikoval sa ním vo februári muž, ktorý pricestoval z Filipín do Japonska. Podľa the Japan Times išlo o 60-ročného muža, ktorý bol v karanténe, keď mu vyšiel pozitívny test. Podľa ministerstva zdravotníctva Japonska sa variant objavil v strednej časti Filipín už koncom januára.

AKTUÁLNE: Moderna začala testovať vakcínu u detí. Zaočkujú aj bábätká od 6 mesiacov až po deti do 12 rokov

Filipínsky variant je podľa The Indepentent už aj v Európe, našli ho pri testoch vo dvoch vzorkách v Anglicku. Tento variant koronavírusu obsahuje rovnakú mutáciu, ako variant, ktorý spôsobil dva mimoriadne silné vlny nákazy v meste Manaus v Brazílii.

Ďalší variant bol odhalený v americkom štáte Oregon. Podľa New York Times ide o domácu verziu britského variantu, ktorá je skombinovaná s novou mutáciou a získala tak menšiu citlivosť na vakcíny. Zatiaľ odhalili len jediný prípad tejto kombinácie. 

Zdroje: SITA, JapanTimes, Independent, NYT

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech