Mocibažný Trump sa opäť prihovoril svetu. Čína by mala podľa neho kvôli pandémii zaplatiť 10 biliónov dolárov

  • Bývalý prezident USA vo svojom najnovšom prejave zaútočil na koho sa dalo
  • Okrem konšpirácii o sfalšovaných voľbách venoval čas aj teórii o úniku Covid-19 z čínskeho laboratória
  • Chce, aby Čína krajinám zasiahnutých pandémiou zaplatila
Donald Trump
SITA/AP/Evan Vucci
  • Bývalý prezident USA vo svojom najnovšom prejave zaútočil na koho sa dalo
  • Okrem konšpirácii o sfalšovaných voľbách venoval čas aj teórii o úniku Covid-19 z čínskeho laboratória
  • Chce, aby Čína krajinám zasiahnutých pandémiou zaplatila

Bývalý prezident Spojených štátov amerických sa opäť ujal slova. Američanom sa tentokrát prihovoril v sobotu večer zo Severnej Karolíny.

„Je skvelé byť späť v Greenville s toľkými hrdými vlastencami v Severnej Karolíne, ktorí milujú našu krajinu, podporujú našu armádu, rešpektujú našu políciu, ctia našu vlajku a vždy stavajú Ameriku na prvé miesto, Ameriku nedávame na druhé miesto,“ cituje Trumpa portál ACB news. „Počas toho ako sme sa tu zhromaždili, naša krajina je ničená pred našimi vlastnými očami.“

Extrémny ľavičiar Joe Biden

Vo svojom skoro 90-minútovom prejave nezabudol zaútočiť na súčasného prezidenta Joa Bidena, lekára Anthonyho Fauciho, ktorý je jedným z hlavných členov pracovnej skupiny Bieleho domu, riešiacej koronavírus, a zároveň obviniť Čínu zo súčasnej pandémie.

Donald Trump vystúpil po druhýkrát po odchode zo svojho úradu. Svoju porážku Joeom Biden pritom označil za ,,zločin storočia“ a novembrové voľby prirovnal k voľbám v krajinách tretieho sveta.

Pri opakovaní o sfalšovaných voľbách pripomenul, že on je ten, kto zachráni Ameriku: „Pamätajte, ja nie som ten, kto sa snaží podkopať americkú demokraciu, ja sa ju snažím zachrániť.“

Administratívu Joa Bidena označil za najradikálnejšiu ľavicovú vládu, aká kedy v USA bola, ktorá tlačí deťom v školách do hláv toxickú rasovú teóriu a nelegálnu diskrimináciu.

„Pozrite sa na naše hranice. Sú otvorené dokorán. Nelegálne prisťahovalectvo raketovo rastie na úrovni, ktorú sme nikdy predtým nevideli, a to v priebehu niekoľkých mesiacov,“ sťažoval sa. ,,Drogy sa k nám hrnú, ceny plynu prudko stúpajú, naše odvetvia sú drancované zahraničnými kybernetickými útokmi.“

Únik z laboratória

Vo svojom prejave poukázal na to, že teória o tom, že Covid-19 unikol z laboratória vo Wuhane je legitímna.

Narážal tým, pravdepodobne, na rozruch, ktorý spôsobila správa amerických spravodajských služieb. Podľa ich zistení traja vedci z čínskeho virologického ústavu vo Wuhane v novembri 2019 ochoreli a museli byť hospitalizovaní. Táto informácia by aj vzhľadom na ich príznaky mohla viesť k otvoreniu debaty o pôvode koronavírusu. Správu ako prvý priniesol The Wall Street Journal.

Myslíš si, že bol koronavírus vyvinutý v laboratóriu?

O vedcoch, ktorí boli chorí, informovala ešte v januári aj administratíva Donalda Trumpa, avšak s tým, že vedci neboli hospitalizovaní. Doteraz Čína tvrdila, že prvého pacienta s príznakmi Covid-19 objavili vo Wuhane až 8. decembra 2019.

Spravodajské služby však nedokážu povedať, aká bola oficiálna diagnóza vedcov. Správa spravodajských služieb je podľa CNN krátka a s istotou sa dá povedať len to, že vírus, resp. jeho pandemická mutácia, pochádza z Číny. Samotná Čína popiera, že by boli informácie pravdivé.

Únik z laboratória je pritom nepravdepodobný, WHO sa prikláňa k verzii o prenose nákazy zo zvieraťa. To malo byť pravdepodobne odchytené z divočiny a chované, napríklad, na farme. Medzihostiteľa, ktorý mal nákazu preniesť z netopiera na človeka, však zistiť nedokázali.

Čína musí platiť

Joe Biden dal túto teóriu overiť spravodajským službám, ktoré dostali 90 dní na to, aby priniesli nové zistenia o pôvode nákazy. Donal Trump má však postoj k zodpovednosti Číny za svetovú pandémiu jasný.

„Nastal čas, aby Amerika a svet požadovali odškodnenie a zodpovednosť od Komunistickej strany Číny. Všetci by sme mali vyhlásiť  jednotným hlasom, že Čína musí platiť. Musia platiť,“ cituje bývalého prezidenta CNN. Podľa jeho slov by Čína mala zaplatiť krajinám sveta minimálne 10 biliónov dolárov za škody spôsobené COVID-19.

zdroj: TASR/AP/John Raoux

Medzi odporcov teórie o úniku z laboratória patrí aj doktor Fauci, ktorý sa tiež nevyhol Trumpovej kritike.

„A doktor Fauci, s ktorým som si v skutočnosti rozumel, je to dobrý chlap, skvelý propagátor, nie skvelý lekár. Je to pekelne dobrý promotér, má rád televíziu viac ako ktorýkoľvek politik v tejto miestnosti,“ opakoval niekoľkokrát Trump. ,,Mýlil  sa takmer vo všetkých otázkach a mýlil sa aj ohľadom Wuhanského laboratória,“ a dodal, že počas jeho vlády išiel častokrát proti návrhom Dr. Fauciho, čo malo, vraj, v Amerike zachrániť milióny životov.

Trump sa zaviazal, že pomôže republikánom získať späť Kongres vo voľbách v roku 2022 a navrhol, že by sa v roku 2024 mohol znova uchádzať o funkciu prezidenta.

Zdroje: CNN, ABC news, Daily Mail, The Wall Street Journal

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK