Moderna pripravuje novú vakcínu, tentokrát na HIV. Môže to znamenať prelom

  • Ochorenie HIV postihuje milióny ľudí po celom svete, v subsaharskej Afrike ním trpí až milión detí
  • Spoločnosť Moderna by chcela vďaka technológii mRNA toto ochorenie vyhubiť
  • Jej vakcína sa dnes začína testovať na prvých dobrovoľníkoch
vakcína HIV
TASR/DPAMohssen Assanimoghaddam, Unsplash/ Reproductive Health Supplies Coalition
  • Ochorenie HIV postihuje milióny ľudí po celom svete, v subsaharskej Afrike ním trpí až milión detí
  • Spoločnosť Moderna by chcela vďaka technológii mRNA toto ochorenie vyhubiť
  • Jej vakcína sa dnes začína testovať na prvých dobrovoľníkoch

Technológia mRNA otvára vedcom nové dvere. Desaťročia vyvíjaná prelomová technológia učí naše bunky ako si vytvoriť proteín, ktorý v našom tele spustí ochrannú reakciu. Výhodou vakcín mRNA je tiež fakt, že telo sa naučí získať ochranu bez toho, aby nám do tela bol vstreknutý oslabený vírus a aby telo muselo riskovať vážne následky ochorenia.

Vakcíny mRNA boli predtým študované pre chrípku, ziku, besnotu a cytomegalovírus (CMV). Hneď po tom ako na celom svete prepukla pandémia ochorenia Covid-19, vedci začali s vyvíjaním vakcíny na HIV založenej na tejto technológii.

S vývojom vakcíny na HIV sa dostali najďalej

Po úspechu, ktoré vakcíny od spoločností Pfizer/BioNtech a Moderna zožali pri prevencii pred Covid-19 vedci upierajú zrak na aj iné ochorenia. Svetlo sveta pravdepodobne čoskoro uzrie aj vakcína na HIV. Spoločnosť Moderna by mala od dnes začať jej bezpečnosť testovať aj na ľuďoch, informuje portál Science Alert.

Prvá fáza testovania by mala zahŕňať 56 zdravých dospelých jedincov vo veku 18 až 50, ktorí nie sú infikovaní vírusom HIV. Vedci budú sledovať bezpečnosť vakcín a v tele dobrovoľníkov hľadať imunitnú reakciu. Táto fáza by mala trvať 10 mesiacov.

Vakcína získala označenie mRNA-1644 a ide o prvú vakcínu proti HIV, ktorá sa dostala s vývojom tak ďaleko, že bude testovaná na ľuďoch. Ak bude prvá fáza úspešná, testovanie postúpi do druhej, v ktorej sa vedci budú sledovať, ako funguje pri prevencii HIV v širšej populácii.

Chcú aj vakcína na chrípku

Spoločnosť Moderna tiež minulý mesiac oznámila, že začala testovať vakcínu založenú na mRNA, ktorú používa proti koronavírusu SARS-CoV-2, aj proti chrípke. Mala by byť značne účinnejšia ako tie, ktoré sú na trhu momentálne dostupné.

Ak látka prejde klinickými testami a splní všetky požiadavky, ďalším krokom spoločnosti bude vývoj kombinovanej vakcíny. Tá by mala účinkovať nielen proti chrípke, ale aj COVID-19, prípadne iným respiračným ochoreniam, ktoré ohrozujú zdravie ľudí a prichádzajú vo vlnách.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

„Očakávame, že naše mRNA sezónne vakcíny proti chrípke budú dôležitou súčasťou našich budúcich kombinovaných respiračných vakcín,“ uviedol Stéphane Bancel, výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna.

„Respiračné kombinované vakcíny sú dôležitým pilierom našej celkovej stratégie mRNA. Veríme, že výhody mRNA vakcín zahŕňajú schopnosť kombinovať rôzne antigény na ochranu pred viacerými vírusmi a schopnosť rýchlo reagovať na vývoj respiračných vírusov, ako je chrípka, SARS-CoV-2 a RSV.“

BioNTech bojuje aj proti malárii

Využiť technológiu mRNA na vývoj vakcíny proti HIV plánuje aj ďalšia firma. Nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech plánuje využiť technológiu mRNA, na ktorej stojí vakcína Pfizer-BioNTech proti koronavírusu, aj v boji proti malárii, HIV aj tuberkulózy, informovala SITA.

Firma to oznámila v júli. Klinické testy pre „bezpečnú a vysoko efektívnu vakcínu proti malárii“ chcú začať do konca roka.

„Pracujeme už na HIV a tuberkulóze a malária je tretia veľká indikácia (choroba) s nesplnenou vysokou medicínskou potrebou,“ povedal pre agentúru The Associated Press riaditeľ BioNTech Ugur Sahin.

Zdroje: Science Alert, Startitup, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá