MOMky budú čoskoro minulosťou, 600 odberových miest končí. Kde ťa po novom otestujú?

  • Na konci júna sa zatvára približne 600 mobilných odberových miest
  • Aj po ich zatvorení bude možné otestovať sa, budeme za nimi však musieť cestovať
testovanie koronavírus
TASR/Bernd Thissen/dpa via AP
  • Na konci júna sa zatvára približne 600 mobilných odberových miest
  • Aj po ich zatvorení bude možné otestovať sa, budeme za nimi však musieť cestovať

Približne 600 odberových miest sa 30. júna zatvorí, informuje RTVS. Ministerstvo zdravotníctva preferuje model očkovania u zdravotných poskytovateľov, a to pre RT-PCR aj Ag test. Okrem zatvorenia mobilných odberových miest sa znižuje aj dopyt po Ag testoch na základe uvoľňujúcich sa opatrení.

Ešte nie je jasné, ktorých zdravotníckych zariadení sa to bude týkať. Najlogickejšie však je, aby sa nachádzali pri nemocniciach, kde je ich vyžadované najväčšie množstvo. Ag testy budú naďalej bezplatné, RT-PCR pri indikácii, teda pri pricestovaní zo zahraničia či úzkom kontakte s infikovaným.

28 miliónov na pomoc nemocniciam

Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi MIRRI SR, pôjde do zdravotníctva na pomoc v boji s COVID-19 ďalších 28 miliónov eur v rámci dvoch nových výziev, informuje SITA.

„Slovenské zdravotníctvo prešlo za uplynulý rok najväčšou skúškou v histórii. V prvej línii boja s pandémiou bojovali tisícky lekárov a zdravotníkov, zatiaľ čo nemocnice sa borili, najmä v prvých mesiacoch, s nedostatkom materiálnych kapacít. Preto hľadáme všetky možnosti, ako slovenskému zdravotníctvu pomôcť. Z eurofondov teraz pôjde do zdravotníctva ďalších 28 miliónov eur,“ vyhlásila ministerka Veronika Remišová, ktorej rezort riadi operačný program IROP. Vyhlasovateľom obidvoch nových výziev je Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ako vplýva súčasná pandémia na tvoje vzťahy?

Až 23 miliónov eur z balíka je určených pre ambulancie záchrannej zdravotnej služby a zvyšných 5 miliónov na zdravotné vybavenie, ochranné pomôcky či vytváranie mobilných odberových miest.

Zámerom 23-miliónovej výzvy pre ambulancie záchrannej služby je zamedziť šíreniu ochorenia pri prevoze pacientov s COVID-19. Oprávnení žiadatelia – Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR a ďalší poskytovatelia záchrannej zdravotnej starostlivosti – sa môžu uchádzať o financie na nákup špeciálnych vozidiel s vlastnou riadenou ventiláciou, ďalšieho prístrojového vybavenia sanitiek a tiež na nákup ochranných pomôcok pre pracovníkov. Projekty môžu predkladať žiadatelia z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja.

5 miliónov pre poskytovateľov zdravotnej služby

Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je určená druhá výzva vo výške 5 miliónov eur. Prostriedky sú určené najmä na preplatenie výdavkov na zdravotnícke vybavenie potrebné v boji proti pandémii, na vytváranie mobilných odberných miest a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. Výzva je pre zdravotných poskytovateľov, ktorých zriaďovateľom je štát, samospráva, nezisková organizácia alebo právnická osoba z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja.

Špeciálna pomoc pre zdravotníctvo je možná vďaka presunu eurofondov, ktorý ešte v apríli 2020 zaistila vicepremiérka Veronika Remišová. Konkrétne sa tak na opatrenia pre rezort zdravotníctva podarilo získať navyše 117 miliónov eur z regionálneho programu IROP. Ďalšie stovky miliónov eur idú na udržanie zamestnanosti, podporu podnikateľov, sociálnu starostlivosť atď.

„Vďaka tejto pomoci sa nemocnice a zdravotnícke zariadenia nielen, že lepšie vyrovnajú s následkami doterajšieho priebehu pandémie, ale vďaka modernizácii vybavenia a nákupu špeciálnych ochranných pomôcok budeme viac pripravení aj na prípadnú tretiu vlnu. Hoci pandémia v uplynulých týždňoch výrazne ustúpila, ešte ani zďaleka nemáme vyhraté a musíme byť pripravení na všetky možné scenáre a to nielen v oblasti zdravotníctva,“ dodala ministerka investícií Remišová.

Zdroje: RTVS, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK