Monika založila obchod s alternatívnymi obalmi. Vďaka nej sú Magiopláž či Grape ekologickejšie

  • Na udržateľnosti jej záležalo vždy, a preto sa rozhodla odštartovať vlastný obchod, v ktorom plasty nahradili alternatívne obaly
  • Združuje výrobcov obalov a vďaka nej sa ich produkty dostanú do reštaurácií, barov aj na podujatia č festivaly
  • Cez leto spolupracuje aj s Magio plážou v Bratislave, ktorá sa snaží stať zelenšou
Archív: Bionela
  • Na udržateľnosti jej záležalo vždy, a preto sa rozhodla odštartovať vlastný obchod, v ktorom plasty nahradili alternatívne obaly
  • Združuje výrobcov obalov a vďaka nej sa ich produkty dostanú do reštaurácií, barov aj na podujatia č festivaly
  • Cez leto spolupracuje aj s Magio plážou v Bratislave, ktorá sa snaží stať zelenšou

Vlastníte veľký e-shop s názvom Bionela, v ktorom ponúkate množstvo ekologických obalov ako alternatívy ku klasickým plastovým materiálom. Kedy ste sa začali zaujímať o ekológiu a životné prostredie?

Odjakživa. Vždy to malo nejakú úroveň primeranú veku a informovanosti od fázy na ZŠ, keď nás učili, že odpadky sa nehádžu na zem, zbierali sme papier a podobne. Vtedy sa odpad ešte netriedil tak ako dnes a igelitka bola „cool“ (bolo to dávno). Ale ten základ sme dostali, teda aspoň ja, to tak cítim.

Predtým, ako prišiel vlastný biznis, ovplyvnila udržateľnosť nejako aj váš súkromný život?

Samozrejme. Svet sa bez plastu nezaobíde, ale sú oblasti, kde už dávno nemajú svoje opodstatnenie (teda ak ho vôbec niekedy mali). A to sú práve predmety jednorazovej spotreby, ale tiež všetky predmety bežnej spotreby, ktoré môžu byť z iných materiálov. Predmety z keramiky, porcelánu, dreva, skla, bavlny či plátna majú pre mňa oveľa väčšiu hodnotu, vážim si ich a radšej investujem viac peňazí aj s rizikom, že sa napríklad rozbijú.

V minulosti som nemala nejaké konkrétne informácie o škodlivosti plastov, ale intuitívne mi vadili najmä pri styku s jedlom. Kompostovateľné obaly sú skvelým riešením v situáciách, keď si chceme jedlo odniesť so sebou, prípadne dať doviezť a nemáme možnosť použiť vlastnú nádobu.

zdroj: Archív: Bionela

Prečo ste sa rozhodli podnikať práve s ekologickými obalmi?

Nápad prišiel odo mňa. Bola som v tom čase na materskej dovolenke s ročným synom. Manžel už v tom čase podnikal, mal menšiu firmu so svojou mamou. Už dávno predtým som mala veľa nápadov, v čom by som mohla skúsiť podnikať aj ja, ale až pri tomto som vedela, že je to pre nás to pravé. Podarilo sa mi presvedčiť ho a s nápadom súhlasila aj jeho mama, napriek tomu, že už nemal toľko času na ich spoločný obchod. Bionela je rodinná firma a keby sme sa tak nesprávali, už nie sme. Bez môjho manžela by som si neporadila, zvlášť nie teraz, keď už máme tri deti.

Aký bol pre vás začiatok v biznise?

Začali sme v roku 2013. Nebola som si istá, či to pôjde, pretože ceny boli pre väčšinu prevádzok príliš vysoké, ale spojenie nadšenia, intuície a vôle niečo zmeniť bolo silné. Podnikať v ekologických gastro obaloch bolo pre nás viac intuitívne a emocionálne rozhodnutie ako obchodné.

Čo ste urobili ako prvé?

Hneď sme začali investovať do zásob a uskladňovať tovar. Bolo jasné, že ak sa niekto pre takýto riad rozhodne, musíme byť pripravení priebežne ho dodať. Som hrdá na to, že v súčasnosti máme 99% položiek skladom, pričom sortiment je naozaj obrovský. Navyše, u nás nemusí zákazník riešiť či to, čo kupuje je skutočne ekologické. Všetky gastro obaly a riad sú certifikované a pochádzajú od najlepších značiek. Je to úplne iné ako predávať tony plastov a potom, keď už je verejná mienka silno protiplastová, začať sa tváriť ekologicky.

zdroj: Archív: Bionela

V súčasnosti už spolupracujete s organizátormi mnohých festivalov či akcií, ako sa vám to podarilo?

Postupne sme sa pripravovali na to, aby sme dokázali zastrešiť aj väčšie podujatia. Od začiatku si uvedomujeme, že každý festival, jarmok, skrátka akékoľvek eventy s veľkou koncentráciou ľudí, kde sa podávajú jedlá v jednorazových obaloch, je obrovská záťaž pre životné prostredie. Zároveň ide aj o schopnosť bleskovo dodať to, čo chýba aj počas podujatia a tiež podieľať sa na riešeniach spojených s likvidáciou odpadu.

Ktoré spolupráce hodnotíte ako najlepšie, kde všade môžeme nájsť vaše výrobky?

Okrem tohtoročnej Magio Pláže máme za sebou niekoľko ročníkov festivalov Pohoda, Grape, Vegánske hody a veľa ďalších podobných podujatí každý rok. Taktiež spolupracujeme so samosprávami, mestami a obcami pri organizovaní ich podujatí. Spomenula by som napríklad nedávne Folklórne slávnosti v Heľpe či Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek v Terchovej.

Takže váš biznis rastie?

Je toho každým rokom viac a mnohé z nich aj podporujeme. Zastrešujeme teda popri najväčších aj tie menšie, lokálnejšie podujatia. Každé z nich je pre nás obrovská skúsenosť, inšpirácia a možnosť spoznať zaujímavých ľudí.  Spolupracujeme tiež s viacerými združeniami a firmami (napr. Bistro.sk, Menucka.sk), s ktorými máme spoločné projekty, prostredníctvom ktorých sa snažíme, čo možno najviac podporiť používanie kompostovateľných obalov.

zdroj: Archív: Bionela

Zatiaľ spomínate hlavne prevádzky či podujatia, je váš sortiment dostupný aj pre jednotlivcov?

Áno, naše eko obaly sú dostupné aj pre bežného spotrebiteľa, ktorý si ich môže zakúpiť v našom internetovom obchode. Na grilovačku, párty, oslavu, do prevádzky, na jarmok, festival. Od jedného balenia až po desiatky alebo stovky kartónov. Ak si zákazník objedná do 14:00 hod., obaly mu doručíme na druhý pracovný deň.

Čokoľvek by zákazník potreboval vedieť, môže nám zavolať, napísať e-mail, skrátka môže nás kontaktovať spôsobom, aký mu vyhovuje. Samozrejme je tu aj možnosť prísť si tovar prevziať osobne k nám. Ak máte prevádzku a chceli by ste používať kompostovateľné obaly, môžete si dohodnúť stretnutie s kolegami a prebrať všetko potrebné a v pokoji si pozrieť vzorky produktov, alebo ich vyskúšať.

Ktoré materiály používate ako náhradu za plasty?

Naše obaly sú najčastejšie z cukrovej trstiny, bioplastu, dreva, palmového listu či papiera. Sú dobre riešené, majú veľmi kvalitné úžitkové vlastnosti a vývoj vo vlastnostiach materiálov veľmi rýchlo napreduje. Ako prví sme priniesli na slovenský trh možnosť zataviť jedlo do kompletne kompostovateľného obalu a tiež sú vďaka nám už aj u nás dostupné jednorazové fľaše z bioplastu.

zdroj: Archív: Bionela

Čím sa dokážete odlíšiť od konkurencie a ako zabezpečujete, že obaly sú naozaj eko?

Sme hrdí na to, že môžeme zákazníkom ponúknuť takéto široké spektrum gastro obalov a riadu. Veľký podiel na tom majú naše vzťahy s výrobcami, ktorých zastupujeme a ktoré sú vybudované na vzájomnej dôvere a systematickej práci. Snažíme sa držať maximum sortimentu skladom, je to veľmi dôležité, ale zároveň aj veľmi náročné. Naši zákazníci, ktorí majú prevádzky si obaly dlho a veľmi pozorne vyberajú. Potom ich musia mať nepretržite k dispozícii.

Taktiež sa stále zaujímame o novinky, trendy a poznatky. Neustále sa dozvedáme o materiáloch nové veci. V segmente obalových materiálov sú napríklad veľkým problémom oxodegradovateľné plasty. Častokrát sú prezentované ako ekologické, no sú obrovskou záťažou pre životné prostredie a čoskoro budú zakázané. Vedeli sme o tomto probléme a preto sme ich v ponuke nikdy nemali.

Šírite myšlienky udražateľnosti aj mimo e-shopu?

Neustále sledujeme a snažíme sa prinášať verejnosti najnovšie poznatky aj prostredníctvom nášho blogu. Chceme byť pre našich zákazníkov zárukou, že náš tovar je certifikovaný a pod kontrolou, preto spolupracujeme výhradne so značkovými výrobcami. Súčasťou nášho servisu, o ktorý sa snažíme, je aj rýchle dodanie a schopnosť dať zákazníkovi svoj čas a všetky vedomosti a skúsenosti, ktoré máme, aby bol spokojný a mohol sa venovať tomu, čo je pre neho
dôležité, teda tvoreniu gastro zážitku.

Najnovšie videá

Trendové videá