Trump ju volá monštrum a protivná ženská. Kamala Harris chce po boku Bidena zachrániť Ameriku

  • Po celé generácie snívali ženy, že jedna z nich bude ovládať Biely dom, no bránil im v tom pomyselný sklenený strop
  • Kamala Harris sa nakoniec stala prvou viceprezidentkou v dejinách USA a už teraz sa o nej hovorí ako o možnej prezidentke
  • Z dcéry imigrantov sa stala jedna z najvplyvnejších žien na planéte. Harris tancuje, spieva, ovláda sociálne siete a je hviezda SNL
  • Harris sa sama uchádzala o demokratickú nomináciu na prezidentské kreslo, teraz tvorí tím so svojim bývalým rivalom
  • Trump ju opakovane urážal. Počas svojej kariéry sa stretla s rasizmom aj sexizmom. Prečítaj si, aký je jej príbeh
  • Článok sme pôvodne vydali 12. novembra 2020, doplnili sme ho o nové skutočnosti
Kamala2
TASR/AP, Andrew Harnik
  • Po celé generácie snívali ženy, že jedna z nich bude ovládať Biely dom, no bránil im v tom pomyselný sklenený strop
  • Kamala Harris sa nakoniec stala prvou viceprezidentkou v dejinách USA a už teraz sa o nej hovorí ako o možnej prezidentke
  • Z dcéry imigrantov sa stala jedna z najvplyvnejších žien na planéte. Harris tancuje, spieva, ovláda sociálne siete a je hviezda SNL
  • Harris sa sama uchádzala o demokratickú nomináciu na prezidentské kreslo, teraz tvorí tím so svojim bývalým rivalom
  • Trump ju opakovane urážal. Počas svojej kariéry sa stretla s rasizmom aj sexizmom. Prečítaj si, aký je jej príbeh
  • Článok sme pôvodne vydali 12. novembra 2020, doplnili sme ho o nové skutočnosti

Po celé generácie snívali ženy, že jedna z nich bude ovládať Biely dom, no bránil im v tom pomyselný sklenený strop. Akási neviditeľná bariéra, ktorá bránila ženám zastávať vysoké pozície.

Po prehre Hillary Clinton v roku 2016 už viaceré z nich prestali dúfať, že sa niekedy dožijú ženy v Bielom dome.

Mnohé ženy to ale neodradilo a boli pripravené v boji pokračovať. Elizabeth Warren, Amy Klobuchar, Kamala Harris alebo Tulsi Gabbard bojovali v primárkach o nomináciu demokratickej strany. Tú síce nezískala ani jedna z nich, no Kamala Harris sa nakoniec stala prvou viceprezidentkou (VP) v dejinách USA a už teraz sa o nej hovorí ako o možnej prezidentke.

„Aj keď som možno prvá žena v tejto kancelárii, nebudem posledná – pretože každé malé dievča, ktoré sa dnes večer pozerá, vidí, že to je krajina možností,“ uviedla Kamala Harris vo svojej reči potom, čo ona a jej spolu kandidát Joe Biden boli v projekcii uvedení ako výhercovia tohtoročných volieb.

Nepochybne sa slová Harris, ako aj ona samotná zapíšu do histórie. Narážala pritom na slová Hillary Clinton, ktoré predniesla pri tom, ako uznávala svoju prehru. Aj ona sa prihovárala malým dievčatkám, napriek tomu, že prehrala „nikdy nepochybujte o tom, že ste cenné a mocné a že si zaslúžite každú šancu a príležitosť na svete.“  Dodala, že budúcnosť je ženského rodu.

USA budú mať nielen ženu viceprezidentku, ale aj rekordné zastúpenie žien a ľudí LGBTI v Snemovni a Senáte

Dcéra pokrokových imigrantov

Kamala Harris sa narodila v Oaklande (štát Kalifornia) dvom rodičom prisťahovalcov – matke narodenej v Indii a otcovi narodenému v Jamajke. Obaja mali veľmi progresívne myslenie. Otec Donald Harris, ekonóm, ktorý väčšinu svojho kariérneho života prednášal na Stanforde, celý svoj život neúnavne kritizoval mainstreamovú ekonomiku.

Naproti tomu jej matka, Shyamala Gopalan Harris, výskumníčka rakoviny, sa pustila do boja za občianske práva.

Rodičia sa rozviedli, keď mala päť rokov a vychovávala ju a jej sestru Mayu predovšetkým ich matka. Shyamala viedla svoje k deti spoznávaniu oboch kultúr, pričom nezabúdala ani na svoje indické korene. Indiu s deťmi veľakrát navštívila, blízka si ostala aj so svojim bratom Gopalanom Balachandranom, ktorý dodnes žije v Indii.

zdroj: Biden/Harris campaign

Shymala nezabúdala, že dcéry budú v prvom rade vnímať ako černošky. „Moja matka veľmi dobre pochopila, že vychováva dve čierne dcéry,“ napísala vo svojej autobiografii The Truths We Hold. „Vedela, že jej adoptívna vlasť uvidí Mayu a mňa ako čierne dievčatá, a bola odhodlaná zabezpečiť, aby z nás vyrástli sebavedomé a hrdé čierne ženy.“

Na svoju mamu si zaspomínala aj vo svojom prejave, keď ďakovala, že si ju Biden zvolil za VP. „Keď sem prišla ako 19-ročná, nemohla si predstaviť tento okamih,“ povedala Harris o svojej matke, ktorá zomrela v roku 2009. „Verila však v Ameriku, kde sú také chvíle možné.“

Počas svojej kariéry zbiera prvenstvá

Kamalu rovnako formovalo aj multikultúrne prostredie kanadskej provincie Québec, kde sa s mamou a sestrou počas dospievania presťahovali.

Neskôr sa vrátili do štátov, kde Kamala úspešne vyštudovala politológiu a ekonómiu na Howardovej univerzite vo Washingtone, D.C. Získala tiež doktorát z práv na Kalifornskej univerzite. Začala pôsobiť na úradoch prokuratúry v okresoch Alameda a San Francisco, neskôr na radnici v San Franciscu. V roku 2003 bola ako prvá žena zvolená ako okresná prokurátorka v San Franciscu.

zdroj: Biden/Harris campaign

Mala na starosti vraždy, vlámania či sexuálne útoky a ďalšiu trestnú činnosť. Presadzovala druhú šancu pre páchateľov, ktorí boli usvedčení z užívania drog – aby si mohli dokončiť aspoň stredoškolské vzdelanie a získať zamestnanie. Zasadila sa tiež o potlačenie detskej prostitúcie a o zmenu pohľadu na túto trestnú činnosť, keďže chcela, aby štát posudzoval dievčatá v tomto veku ako obete. V roku 2007 svoju funkciu obhájila.

Vo voľbách v roku 2010 bola zvolená za generálnu prokurátorku Kalifornie za Demokratickú stranu. Žiadna žena pred ňou takúto funkciu v najľudnatejšom štáte USA nedosiahla. Svoju pozíciu obhájila opäť aj v roku 2014. Bojovala za zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, presadzovala právo osôb rovnakého pohlavia na sobáš, vyslovovala sa proti trestu smrti.

zdroj: SITA/AP, John Raoux

Jej schopnosti dostali do úzkych veľa vplyvných osobností 

V roku 2016 bola Kamala Harris zvolená za senátorku zastupujúcu štát Kalifornia, kde tiež bola prvou černoškou zastupujúcou tento najľudnatejší štát. Svoje argumentačné schopnosti využila aj ako senátorka pri vypočúvaní Trumpovho nominanta na ministra spravodlivosti Williama Barra, rovnako ako aj nominanta na najvyššieho sudcu Bretta Kavanaugha, ktorý čelil obvineniam zo sexuálneho násilia.

Stala sa  jednou z hlavých postáv Impeachmentu prezidenta Trumpa. Svoje si s ňou užil aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorého vypočúvala v súvislosti so spoločnosťou Cambridge Analytica, ktorá mala zneužívať dáta z Facebooku a s nimi ovplyvňovať voľby v 2016.

Zažiarila v demokratických primárkach po strete s Bidenom

Minulý rok sa uchádzala o nomináciu demokratickej strany na post prezidentky. Zažiarila hlavne pri strete s Bidenom.

„V Kalifornii bolo malé dievčatko, ktoré bolo súčasťou druhej triedy, aby sa podieľalo na integrovaní verejnej školy, a do školy ju každý deň vozili autobusom. A to dievčatko som bola ja,“ povedala Harris Bidenovi počas primárok, keď kritizovala Bidenovu politiku segregácie. Neskôr sa z boja o demokratickú nomináciu pre nedostatok financií stiahla a podporila práve Bidena. Už vtedy sa hovorilo, že by mohla byť jeho prípadná VP alebo aspoň ministerka spravodlivosti.

Tím rivalov

Bidenovi sa spočiatku v primárkach nedarilo. Lepšie výsledky dosahoval progresívny kandidát Bernie Sanders ale aj kandidátka Elizabeth Warren. Biden vyzeral byť nepresvedčivý a niektorí si nemysleli, že utekajúci vlak už stihne dohnať. Veci sa obrátili v jeho prospech potom ako dokázal vyhrať hneď niekoľko primárok v takzvaný superutorok.

Biden sa hneď od začiatku netajil, že by chcel za svoju spolukandidátku ženu. Viacerí poradcovia mu radili, aby to bola farebná žena, ktorá by dokázala pritiahnuť nie len hlasy žien, ale aj menšín. Kamala Harris hneď od začiatku patrila k jasným favoritkám na túto pozíciu aj napriek tomu, že sa proti nej viedla antikampaň. Podľa niektorých demokratov bola nelojálna, príliš ambiciózna alebo radikálna.

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaste

Biden napokon učinil podobné rozhodnutie ako Barack Obama, pod ktorým osem rokov slúžil ako viceprezident. Obama si po výhre v roku 2008 vybral na post ministerky zahraničia práve svoju rivalku z demokratických primárok Hillary Clinton, ktorá toto spojenie označovala za tím rivalov.

Rovnaký tím rivalov vznikol aj spojením Bidena a Harris. Ich kampaň sa dokonca rozhodla predávať tričká z nápisom „ja som to dievčatko.“

Tancujúca, spievajúca, ovládajúca sociálne siete a hviezda SNL

Kamala Harris je iná ako väčšina jej kolegýň z Demokratickej strany. Predovšetkým nie je taká upätá ako Hillary Clinton alebo Nancy Pelosi. Obe staršie političky sa riadia predovšetkým rozumom a nie sú dobré v prejavoch emócií. Clinton navyše pôsobí aj na niektorých ľudí povýšene. Kamala je známa svojím vtipom, spievaním, či dokonca tancovaním.

Jej tancovanie je natoľko známe, že ho zahrnuli do svojho skeču aj tvorcovia Saturday Night Live (SNL). Postava Kamaly Harris, ktorú stvárňuje Maya Rudolph, sa stala natoľko populárna, že ju zaraďovali  do skečov demokratických debát aj potom, čo Harris odstúpila z boja o demokratickú nomináciu.

Potom, čo sa stala kandidátkou na viceprezidentku sa mnohí fanúšikovia potešili, že ju budú vídavať znovu. Teraz sú nadšení, že ju uvidia ešte ďalšie štyri roky.  

Dobrú prácu odviedla Kamala aj pri oslovení mladej generácie prostredníctvom sociálnych sieti. V jej podcastoch a videách sa objavovali rôzne vplyvné osobnosti alebo popové hviezdy ako Selena Gomez alebo Billie Eilish.

Jej bezprostrednú reakciu sme mohli vidieť aj po víťazstve vo voľbách, keď volala svojmu spolu kandidátovi v teplákovej súprave.

Počas kampane čelila sexizmu a urážkam

Hneď ako oznámil Joe Biden, že na post viceprezidentky si vyberá Harris, spustila sa sexistická i rasistická kampaň proti jej osobe. Trumpa podľa vlastných slov prekvapil Bidenov výber senátorky za viceprezidentku. Na tlačovej konferencii ju označil za „extra protivnú“. 

Slovo protivná je pritom obľúbené u prezidenta USA ako popis žien, v minulosti ho použil viackrát. Najznámejší prípad pochádza z obdobia počas volebnej kampane v 2016, keď označil svoju súperku Hillary Clinton za „veľmi protivnú ženu“.

KOMENTÁR: Americké mozgy sa stále boja komunizmu, USA sú rozdelené ako nikdy predtým

Okrem toho Trump a jeho tím tvrdili, že Kamala nie je dosť čierna. Na prvú viceprezidentku dokonca prezident šíril rovnaké konšpirácie ako pri Obamovi, že sa nenarodila na území USA. Označovali ju za extrémnu ľavičiarku alebo za komunistku.

Prezident Trump odmietal správne vysloviť jej meno a po diskusii kandidátov na viceprezidenta ju nazval „monštrum.“

Po debate, kde ju viackrát prerušil úradujúci viceprezident Mike Pence sa riešila jej mimika, čo podľa mnohých bol len ďalší prejav sexizmu. Harris si excelentné poradila s prerušujúcim Pencom, keď mu povedala „pán viceprezident, ja hovorím.“

Američania sa v nej vidia, môže sa z nej stať prezidentka

Po priradení Pennsylvánie v projekciách médií získal Joe Biden dostatočný počet voliteľov a vyhlásili ho za víťaza. Televízia NBC News označila Kamalu za niekoho, s kým sa môže stotožniť ešte väčší počet Američanov. Je totiž žena, farebná žena s imigrantským pôvodom, ktorým oplýva veľká časť populácie USA.

Isté je, že vďaka vysokému veku Joea Bidena sa môže stať aj najdôležitejšou viceprezidentkou v histórii a zároveň aj najaktívnejšou. Viaceré média ju označili za „ženu činu,“ ktorá určite nebude sedieť v úzadí. Sám Biden nevylúčil, že za štyri roky možno bude kandidovať samotná Harris na post prezidentky. Biden sám seba označil, za most, ktorý zabezpečí prechod ďalším generáciám lídrov.

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaster
Zdroje: TASR, BBC, the Guardian, the Washington Post, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá