Moskva nariadila povinné očkovanie. Na vakcináciu 60 % zamestnancov dostali zamestnávatelia šibeničný termín

  • Moskovské úrady nariadili povinné očkovanie pre svojich zamestnancov
  • Do 15. júla musí byť zaočkovaných aspoň prvou dávkou minimálne 60 % z nich
Rusko korona
Unsplash/ Nikolay Vorobyev a TASR/ AP/ Pavel Golovkin
  • Moskovské úrady nariadili povinné očkovanie pre svojich zamestnancov
  • Do 15. júla musí byť zaočkovaných aspoň prvou dávkou minimálne 60 % z nich

Úrady v Moskve a okolitých oblastiach v stredu nariadili povinné očkovanie proti koronavírusu pre tých, ktorí pracujú v maloobchode, školstve, zdravotníctve, verejnej doprave a v iných odvetviach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu ľudí.

Ruskí zdravotnícki predstavitelia nariadili podnikom a inštitúciám, že najmenej 60 % ich zamestnancov musí do 15. júla dostať aspoň jednu dávku vakcíny a najneskôr do 15. augusta musia byť títo zamestnanci úplne zaočkovaní, informuje SITA.

„Musíme jednoducho urobiť všetko pre to, aby sme uskutočnili hromadné očkovanie v čo najkratšom možnom čase a zastavili túto strašnú chorobu,“ uviedol starosta Moskvy Sergej Sobjanin.

Prvá krajina na svete zaviedla povinné očkovanie proti COVIDu. Kto sa nedá, nesmie pracovať ani študovať

Rusko bolo medzi prvými krajinami na svete, ktoré nasadili vakcínu proti koronavírusu. V zaočkovanosti však výrazne zaostáva, keďže aspoň jednu dávku dosiaľ dostalo iba 18 miliónov ľudí, čo je 12 % zo 146-miliónovej populácie Ruska. V samotnej Moskve, kde v posledných týždňoch prudko vzrástol počet prípadov koronavírusu, zaočkovali iba 1,8 milióna ľudí, čo predstavuje 14 % obyvateľov ruskej metropoly.

V Rusku dosiaľ zaznamenali viac 5,2 milióna potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 127-tisíc úmrtí. V utorok pribudlo 13 397 nových infekcií, pričom takmer polovica (5782) pripadala na Moskvu.

Prvým bolo Jakutsko

Jakutsko sa stalo prvým ruským regiónom, ktorý ohlásil zavedenie povinného očkovania proti chorobe COVID-19. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io.

Povinnosť dať sa zaočkovať proti covidu sa v prvom rade vzťahuje na zamestnancov rezortu školstva, ktorí sa podieľajú na organizovaní letných detských táborov, a osoby zúčastňujúce sa na príprave hromadných akcií celorepublikového rozsahu.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

V prípade, že sa zamestnanec odmietne dať zaočkovať, môže byť nevpustený na pracovisko. Zamestnávateľom, ktorí nezabezpečia povinné očkovanie, zasa hrozia pokuty vo výške 200 000 a viac rubľov (2 220 a viac eur).

Portál Meduza.io informoval, že epidemiologická situácia v Jakutskej republike bola dlhší čas zložitá, počet prípadov koronavírusovej infekcie stále rástol, pričom neklesal ani počet ľudí, u ktorých mala choroba závažný priebeh. V čase zavedenia povinnosti očkovania sa ohniská nákazy nachádzali aj na severe republiky, ktorý bol epidémiou „dlho nedotknutý“.

Zdroje: SITA, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK