Moskva vyhlásila „covidovú amnestiu“. Pribudlo takmer 200 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 172
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 289
rodičia, covid
Unsplash/Jordan Whitt, CDC
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 172
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 289

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 772, za predchádzajúci deň pribudlo 51 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 172 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 142 669, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 789 037 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 220 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 091.

Francúzsky najvyšší úrad verejného zdravotníctva odporučil na jeseň ďalšiu posilňujúcu dávku vakcíny proti koronavírusu pre rizikových pacientov a ľudí vo veku nad 65 rokov. Pripraviť je podľa neho potrebné aj príslušné očkovanie obyvateľstva. Informuje agentúra DPA.

V prípade vysoko rizikových pacientov by mali dostať posilňujúci dávku aj ľudia z ich najbližšieho okolia. Tí ľudia v tejto skupine, ktorým vpichli zatiaľ všetky dávky vakcíny, by už mali dostať na jeseň piatu dávku proti koronavírusu.

Napriek súčasnej ustálenej situácii s ochorením COVID-19 francúzsky úrad verejného zdravotníctva predpokladá, že pravidelne nastane situácia, keď sa bude koronavírus znova silnejšie šíriť. Najpravdepodobnejší scenár je ten, že koronavírus zostane stále aktívny, ale bude mať menší vplyv, a to práve vďaka dostatočnej zaočkovanosti obyvateľstva.

Krajina sa však tiež musí pripraviť na horší scenár a potom uskutočniť očkovanie vo veľkom rozsahu. Úrad verejného zdravotníctva nemôže robiť politické rozhodnutia. Je však už pravidlom, že francúzska vláda sa týchto odporúčaní drží.

Amnestia na pokuty za porušenie Covid obmedzení

Moskovské úrady vyhlásili, že nebezpečenstvo, ktoré predstavovala pandémia nového koronavírusu, už pominulo, a preto sa rozhodli zrušiť pokuty za porušenie obmedzení. Informuje o tom agentúra DPA.

„Rozhodol som sa vyhlásiť covidovú amnestiu,“ napísal na svojom blogu moskovský starosta Sergej Sobianin. Takzvaná amnestia podľa jeho slov začne platiť 1. júna, pričom od platenia pokút za porušenie epidemiologických reštrikcií budú oslobodení aj tí, ktorým už úrady takúto povinnosť uložili, no pokutu ešte nezaplatili.

covid
zdroj: Pixabay/mariohagen

Osoby, ktoré pokutu už zaplatili, zase budú môcť zažiadať o vrátenie peňazí, dodal Sobianin. Opatrenie sa však týka len pokút, ktoré ľuďom udeľovala mestská samospráva. Do amnestie naopak nespadajú prípady týkajúce sa finančných postihov, ktoré dostali ľudia za to, že ako nakazení nedodržali povinnú karanténu.

Podľa oficiálnych údajov zomrelo v Rusku v dôsledku ochorenia COVID-19 už takmer 380 000 ľudí. Odhaduje sa pritom, že skutočný počet obetí je omnoho vyšší, než uvádzajú úrady. Rusko bolo celosvetovo prvou krajinou, ktorá zaregistrovala svoju vakcínu proti Covidu. Zaočkovanosť Rusov proti tomuto ochoreniu napriek tomu výrazne zaostáva za hodnotami z európskych krajín.

Úmrtia na Slovensku

Na Slovensku za mesiac apríl zomrelo najmenej ľudí za posledných osem mesiacov. Celkovo zomrelo na Slovensku takmer 4,5 tisíca osôb. Celková nadúmrtnosť sa v apríli znížila na tri percentá, pričom marci predstavovala 20 %. 

COVID-19 sa podieľal na úmrtiach na úrovni viac ako šesť percent. Výrazne menej osôb ako pred pandémiou zomrelo v produktívnom veku a v Bratislavskom kraji. Pokles bol zaznamenaný aj pri najčastejších príčinách úmrtí, a to choroby obehovej sústavy a nádory.

Infekcii COVID-19 podľahlo takmer 290 osôb. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí. Informovalo o tom Oddelenie komunikácie Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) v tlačovej správe.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá