Moskva: Výkladná skriňa východnej Európy

  • Majestátna, rozprávková, ale aj moderná – taká je Moskva. Predtým, než som sa vydala navštíviť hlavné mesto Ruskej federácie, často som sa stretala s prekvapivými reakciami ostatných, ako napríklad: Kto už len chodí do Ruska? Prečo práve Moskva? Čo tam chceš toľko robiť? Moskva – to rozhodne nie je len Červené námestie a Kremeľ. Je to kultúrne bohaté a zároveň moderné mesto, ktoré nikdy nespí a ide s dobou.
dsc_8024-medium
  • Majestátna, rozprávková, ale aj moderná – taká je Moskva. Predtým, než som sa vydala navštíviť hlavné mesto Ruskej federácie, často som sa stretala s prekvapivými reakciami ostatných, ako napríklad: Kto už len chodí do Ruska? Prečo práve Moskva? Čo tam chceš toľko robiť? Moskva – to rozhodne nie je len Červené námestie a Kremeľ. Je to kultúrne bohaté a zároveň moderné mesto, ktoré nikdy nespí a ide s dobou.

Ruská metropola je bez najmenších pochýb výkladnou skriňou luxusu a veľkoleposti. Pri prechádzke ulicami centra mesta sa strieda jedna okázalá budova za druhou, až čoskoro nadobudneš pocit, že v tomto meste je možné naozaj všetko. A keď hovorím všetko, myslím tým naozaj všetko. Potraviny v interiéri, ktorý by pokojne mohol byť múzeom? Prečo nie! Na ulici Tverskaja v Moskve môžeš mať zážitok aj z obyčajného nákupu jedla. Rovnakým zážitkom je aj vznešený interiér a architektúra veľkých známych nákupných centier GUM a CUM, v ktorých možno nájsť exkluzívne ruské aj zahraničné obchody, reštaurácie a kaviarne.

dsc_7812-medium

 

dsc_7946-medium

dsc_7917-medium

dsc_7949-medium

Moskovské metro je kapitola sama o sebe. Nielenže patrí medzi najhlbšie a najrozsiahlejšie podzemné dráhy na svete, ale jednotlivé stanice obložené mramorom a žulou, zdobené mozaikami a sochami, osvetlené krištáľovými lustrami, sú hotovým majstrovským dielom. Hoci sa za tú najkrajšiu považuje stanica Majakovskaja, garantujem ti, že aj ostatné stoja za videnie.

dsc_8171-medium

Za návštevu určite stojí aj Café Pushkin, pravdepodobne najlepšia reštaurácia v Moskve s neuveriteľne honosným interiérom. K reštaurácii patrí aj kaviareň s nemenej dychberúcim interiérovým dizajnom, ktorá sa nachádza hneď vedľa. Môžeš si tu vychutnať skvelú kávu a napríklad aj tradičný ruský dezert – Napoleonovu tortu. Pozorný personál, nádherné prostredie a skvelé jedlo – to všetko sa oplatí aj napriek vyššiemu účtu. Navyše, po návšteve Café Pushkin sa bezpochyby budeš cítiť ako ruský oligarcha.

moskva

dsc_8272-medium

Pozornosť si zaslúži nielen historická, ale aj súčasná architektúra Moskvy. V modernej štvrti Moskva-Siti, ktorá je moskovským medzinárodným biznisovým centrom, sa vynímajú moderné mrakodrapy, ktoré patria k tým najvyšším v Európe. Práve na tomto mieste sa môžeš pokochať panoramatickým výhľadom na celé mesto. Obzvlášť po zotmení si tam hore pri pohľade na rozsvietené mesto a prúdy áut, ktoré z tej výšky vyzerajú ako svetielkujúce mravce, uvedomíš, akým obrovským a pulzujúcim mestom Moskva naozaj je.

dsc_8294-medium

dsc_8312-medium

dsc_8164-medium

Ak sa ale chceš ocitnúť až 65 metrov pod zemou a presvedčiť sa o tom, že Rusi vždy boli pripravení na všetko, odporúčam návštevu jedného zo sprístupnených vojenských objektov –  protiatómového bunkru s názvom Bunker 42, ktorý v súčasnosti plní úlohu múzea Studenej vojny. Tunelové chodby hlboko pod zemou sú naozaj adrenalínovým zážitkom aj vďaka šramotu a miernym vibráciám z neďalekého metra a falošnému poplachu, ktorý sprievodca spustí vo chvíli, keď to budeš najmenej čakať, a ty sa tak ocitneš v ponurej tme za zvukov sirén a blikajúceho červeného svetla.

dsc_8223-medium

 

dsc_8227-medium

dsc_8238-medium

Keď už sme pri múzeách – ak máš aspoň malé nadšenie pre vesmír a vesmírny priemysel, istotne by si nemal vynechať Múzeum kozmonautiky, ktoré ponúka naozaj bohatý prierez históriou ruských vesmírnych programov. Pokiaľ si myslíš, že ide o staré komunistické múzeum, si na omyle. Múzeum je naozaj moderné a plné ohromných exponátov, ktoré pripomínajú, že Rusi dlhodobo patria medzi svetovú špičku v dobývaní vesmíru.

dsc_8355-medium

dsc_8407-medium

dsc_8378-medium

dsc_8393-medium

Moskva je bohatá aj na gastronomické zážitky. Reštaurácie a kaviarničky tu nájdeš naozaj na každom rohu. Z tradičnej ruskej kuchyne treba ochutnať najmä boršč, pelmene plnené mäsom a hríbami, či vareniky – pirohy plnené kapustou, mäsom, zemiakmi, lekvárom alebo jablkami. Z nápojov je samozrejmosťou preslávená ruská vodka, ktorá zahreje najmä v zimných mesiacoch, a Rusi majú aj prekvapivo výborné šampanské. V Moskve však nájdeš aj mnoho ďalších reštaurácií, ktoré ponúkajú kuchyňu z celého sveta na naozaj vysokej úrovni.

dsc_8274-medium

dsc_8033-medium

V Moskve som sa cítila až nadmieru príjemne a bezpečne, dokonca viac ako v hociktorej západoeurópskej metropole. Metro, nákupné centrá a významné turistické atrakcie boli dobre strážené – nie však v tom negatívnom slova zmysle, ale nenútená prítomnosť policajtov či vojakov (ktorí boli navyše vždy ochotní poradiť, ak sa bolo treba spýtať na cestu) navodzovala pocit bezpečia. Ľudia boli priateľskí, ochotní a disciplinovaní.

dsc_7999-medium

dsc_8137-medium

dsc_8143-medium

dsc_8333-medium

Moskovčania sú zrejme aj dosť poriadkumilovní – všetko bolo čisté a upravené, ulice každý deň niekoľkokrát umývali a zametali. To isté platilo v metre, kde som na vlastné oči videla, ako zamestnanci čistili dokonca aj zábradlie na eskalátore.

dsc_7995-medium

V Moskve ma príjemne prekvapilo ešte niečo, s čím som sa zatiaľ nikde inde nestretla. Pre väčšinu tamojších mužov je samozrejmosťou ponúknuť v metre miesto na sedenie žene, a to bez ohľadu na to, či je stará a či mladá. Moskovskí muži zrejme musia byť naozaj veľkí gentlemani – často ich vidno postávať a čakať na svoje priateľky a manželky s kyticou kvetov v ruke. Kvetinárstva sa v tomto meste tešia naozaj veľkej obľube a je úplnou samozrejmosťou, že ich nájdeš otvorené nonstop aj v budovách univerzít a na internátoch.

dsc_8112-medium

dsc_8028-medium

dsc_8024-medium

Návšteva Moskvy ma ešte viac utvrdila v tom, že aj východná Európa má čo ponúknuť. Rozhodne sa tam plánujem vrátiť – pre zmenu však počas letných mesiacov, kedy v meste ožijú všetky parky, kultúrne predstavenia a vonkajšie aktivity.

foto: Vanda Samardžijová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech