Môžeme mať až 7 500 hospitalizácií. Sme na vrchole druhej vlny, slovenské nemocnice však to najhoršie iba čaká

  • Počet ľudí v nemocniciach sa zvyšuje vždy s oneskorením
  • Rekord v počte nových prípadov sme zažili iba minulý týždeň
Virus_Outbreak_Italy096349736796
TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Počet ľudí v nemocniciach sa zvyšuje vždy s oneskorením
  • Rekord v počte nových prípadov sme zažili iba minulý týždeň

V nemocniciach je momentálne 1 807 pacientov a zdravotnícke zariadenia už narážajú na hranice svojich kapacít. Počet ľudí v nemocniciach však odzrkadľuje stav nakazených aj spred niekoľkých týždňov. Keď pacientovi diagnostikujú COVID-19, príznaky sa dostavia približne na piaty deň od nakazenia, pričom ťažký stav vyžadujúci hospitalizáciu nastane aj dva týždne od nakazenia. Pacient v nemocnici takto môže stráviť aj niekoľko týždňov.

Počet pacientov v nemocniciach sa tak môže navýšiť aj na 7 500. Upozorňuje na to analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu. Takýto stav môže nastať už tento mesiac. Pribudnú aj desiatky nových úmrtí. Najviac pesimistická predpoveď hovorí o 650 úmrtiach, čo je takmer dvojnásobok počtu, ktorý máme dnes.

Dobrou správou však je, že krivka počtu nových prípadov sa začala konečne lámať. Rekordné dni máme za sebou a klesá nielen počet pozitívnych PCR testov, ale aj ich podiel v celkovej vzorke. Kým minulý týždeň bolo viac ako 20% testov z celkového denného počtu pozitívnych, dnes je to okolo 11%. Aj keď ideál v podobe 3-5% je však stále ešte ďaleko.

Nové prípady: Ich počet sa v tomto týždni láme. 7-dňový priemer dosahuje maximá okolo 2 500 a silne predpokladáme, že začne vďaka trom sadám prijatých opatrení dňa 1. a 15. októbra a pred plošným testovaním klesať. Ale počet nových prípadov odhadujeme do 70 tisíc. Sme zodpovedná spoločnosť. Dobre bude,“ uvádzajú analytici na Facebooku.

Pribudlo 15 nových úmrtí na koronavírus. Najmladší z nich mal iba 30 rokov

Riziko nakazenia v populácii sa teda znižuje, no minulotýždňový vrchol sa ešte neprejavil v nemocniciach. Ten ešte len príde. „Dnes sme na odhadovanom priemere nad 150 pacientov denne. Za mesiac november odhadujeme vyše dvojnásobok októbrového objemu, a toto môže byť dramatické. Nemocnice treba pripraviť na nával pacientov, hlavne v oblastiach vysokej incidencie parametra z bodu 1) vyššie. Je to sever Slovenska a Považie. Ale pacienti pribudnú všade. Veľmi málo v Šali a Rožňave,“ predpovedajú Dáta bez pátosu.

V predpovedi je aj údaj o možnom počte úmrtí, no ako analytici upozorňujú, je veľmi ťažké ich predpovedať. Na úmrtnosť má veľký vplyv množstvo premenných a ochorenie COVID-19 má nevyspytateľný priebeh nielen u starších a chorých, ale aj u mladých ľudí. Slovensko bude mať podľa nich v novembri 650-700 úmrtí v prípade najhoršieho scenára.

Opatrenia sú kľúčové

Príspevok Dát bez pátosu ďalej upozorňuje, že naďalej treba dodržiavať prísne opatrenia a to najmä v postihnutých okresoch. Zároveň podotýka, že plošné testovanie malo svoj význam, aj keď nejde o všeliek, ako tvrdí premiér.

„Hnusobe“ sme teda ešte úplne nezlomili krk, ale tempo, akým pribúdajú nové prípady naznačuje, že ideme z kopca. „Pilot, I. a II. vlna určite pomohli eliminácii toho, čo rátame (pozitívni z PCR testovania), lebo testovanie označilo ako infikovaných mnoho ľudí, ktorých by normálne museli prijať v PCR testovacích centrách. A tak máme nižšie čísla pozitívnych, ale aj v karanténe uväznených infikovaných. Buďme radi, že nemáme v karanténe celé Slovensko. Aj to bolo v hre,“ upozorňujú Dáta bez pátosu na Facebooku.

Problematická stále ostáva Čadca, kde na rozdiel od zvyšku krajiny počet infikovaných denne (zachytených PCR testami) stále rastie. A to majú za sebou už dve kolá plošného testovania. Niektoré okresy, naopak, majú incidenciu nízku a ak by sa riadili semaforom, mali by už opatrenia uvoľnené.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá