Môžeš cestovať, ak je riziko koronavírusu všade naokolo? Na toto by si si mal dávať pozor

  • Čínsky tím lekárov a vedcov potvrdil existenciu koronavírusu 7. januára 2020
  • Vo Francúzsku potvrdili v piatok tretí prípad nákazy koronavírusom
  • V Číne je už v karanténe niekoľko miest dokopy s viac ako 40 miliónmi obyvateľov
TASR
TASR/AP
  • Čínsky tím lekárov a vedcov potvrdil existenciu koronavírusu 7. januára 2020
  • Vo Francúzsku potvrdili v piatok tretí prípad nákazy koronavírusom
  • V Číne je už v karanténe niekoľko miest dokopy s viac ako 40 miliónmi obyvateľov

Svetová zdravotnícka organizácia vydala včera opatrenia, ktorými sa majú ľudia riadiť v rámci prevencie. Dôležité je chrániť si ruky, dbať o hygienické dýchanie a iné bezpečnostné návyky, ktoré si treba osvojiť.

Nejde len o samotné cestovanie. Denná prevencia sa týka každého jedného.

Základné pravidlá

Pravidelné čistenie rúk obrúskami na báze alkoholu, mydlom a vodou. To je najlepšia dezinfekcia, ktorú treba praktizovať vždy, keď je to možné.

Chrániť si ústa lakťom alebo vreckovkou pri kýchaní je z hľadiska bezpečnosti a hygieny absolútne nevyhnutné. Použitá vreckovka sa musí vyhodiť a ruky si následne teba dôkladne umyť.

zdroj: who.int

Vyvaruj sa kontaktu s každým, kto má náznaky choroby, trpí horúčkou alebo chrípkou. Ak máš príznaky ty, okamžite vyhľadaj lekára, ktorému povedz o svojich minulých cestách do zahraničia, ktorých si sa za posledných niekoľko týždňov zúčastnil.

Ak navštevuješ krajiny alebo trhy, kde sa koronavírus už vyskytol, vyhýbaj sa kontaktu so zvieratami a tiež aj povrchom či miestam, kde sa nachádzali.

Vyhni sa konzumácii surových živočíšnych produktov. Ide o mäso, mlieko, vnútornosti, ktoré by pred prípadným požívaním mali byť veľmi dôkladne ošetrené. Treba si dávať pozor na prípadnú kontamináciu takéhoto jedla s akýmikoľvek inými potravinami.

Čo pri cestovaní?

Cestovaniu sa treba absolútne vyhýbať, keď ak máš horúčku alebo kašleš. Často si umývaj ruky, nedotýkaj sa očí, nosa ani úst.

Ak sa rozhodneš používať hygienickú rúšku, uisti sa, že máš zakrytý nos aj ústa a nedotýkaj sa jej, aby si zachovala všetky hygienické štandardy. Po jej odstránení by si mal použitú rúšku okamžite zlikvidovať a následne si umyť ruky.

zdroj: who.int

Ak ochorieš alebo počas cesty prechladneš, informuj o tom posádku lietadla, s lekárom následne preber históriu tvojich predošlých ciest.

Jedz len kvalitne a dobre spracované jedlo. Na verejných priestranstvách sa vyhni pľuvaniu. Vyhni sa priamemu kontaktu so zvieratami, ale aj cestovaniu s nimi. V prípade, že sú choré, prepravovať sa ich vôbec neodporúča.

Vieš ako si správne umývať ruky?

Aj to ti poradí stránka Svetovej zdravotníckej organizácie. Všetky ponúkané bezpečnostné a hygienické zásady ti pomôžu nielen pri prípadnom cestovaní, ale aj počas bežného života.

zdroj: who.int

Ruky si treba umývať po kýchaní či kašlaní, keď sa staráš o niekoho chorého, mal by si svoju hygienu ešte sprísniť. Dobré je používať aj gumové rukavice.

zdroj: who.int

Čo je koronavírus?

Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že ide o skupinu vírusov, ktoré sa objavujú u mnohých druhov zvierat. Najčastejšie u tiav a netopierov.

Výnimočne sa môžu zmeniť a mutovať. Vtedy sú schopné prenášať sa aj na človeka, ale aj medzi ľuďmi. Koronavírusov je veľké množstvo. V poslednej dobe sa objavili epidémie vírusov SARS a MERS.

Zdroj: who.int

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech