Vedci našli COVID-19 vo vode z jazera. Jasne vysvetlili, čo to pre človeka znamená

  • Americkí vedci prvýkrát odmerali „zistiteľnú hladinu“ vírusu COVID-19 prvýkrát vo vzorkách vody z pláže
  • V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by ľudia mohli byť infikovaní koronavírusmi vo vode v jazere alebo na pláži
  • Podľa odborníkov nie je dôvod na paniku, koronavírus pravdepodobne pochádza z fekálií
Lake
Unsplash/ Justin Heap
  • Americkí vedci prvýkrát odmerali „zistiteľnú hladinu“ vírusu COVID-19 prvýkrát vo vzorkách vody z pláže
  • V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by ľudia mohli byť infikovaní koronavírusmi vo vode v jazere alebo na pláži
  • Podľa odborníkov nie je dôvod na paniku, koronavírus pravdepodobne pochádza z fekálií

Vedci odmerali „zistiteľnú hladinu“ vírusu COVID-19 prvýkrát vo vzorkách vody z pláže. Za odhalením stojí tím lekárskej fakulty Univerzity z Minnesoty, ktorý zbieral vzorky vody každý víkend z ôsmich pláži pri Hornom jazere (Lake Superior).

Štyri pláže, odkiaľ boli odobrané vzorky a to Brighton Beach, 42nd Avenue East Beach, Franklin Park Beach a Lief Erickson Park Beach – mali cez víkendy 11. a 18. septembra stopové množstvo vírusu COVID -19 vo vode.

Neexistujú dôkazy, že by sa ľudia mohli nakaziť koronavírusom vo vode 

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by ľudia mohli byť infikovaní koronavírusmi vo vode v jazere alebo na pláži, ako je to možné pri baktériách ako salmonella a E. coli. Vedci vylučujú, že by dačo také bolo možné. Podľa nich zistenie môže obsahovať  informácie o tom, ako sa vírus v komunite šíril.

„Je vysoko nepravdepodobné, že COVID-19 dokáže prežiť vo vodnom útvare veľmi dlho,“ povedal Dr. Thomas Russo, profesor a šéf infekčných chorôb na univerzite v Buffale pre Yahoo Life.

Dr. Valerie Fitzhugh, docentka a dočasná predsedníčka katedry patológie na Rutgers New Jersey Medical School a Rutgers Robert Wood Johnson Medical School,  tiež považuje vodu za nerizikovú. „Voda v jazere by nemala byť rizikom,“ povedala. „Väčším rizikom by boli davy ľudí na pláži pri jazere ako samotná voda.“

Podľa nich aj keby bol vírus infekčný nikto sa ním pravdepodobne nemôže nakaziť, pretože sa vírus zriedi v takej miere, že by nestačil na spôsobenie choroby.

zdroj: Unsplash/Justin Heap

Koronavírus môže pochádzať z fekálií 

Vedci našli zanedbateľné množstvo, ktoré sa pohybovalo medzi 100 kópiami a 1 000 kópiami vírusu na jeden liter vody. To je asi 10 000-krát menej ako hladiny zistené v odpadových vodách. Koronvírusom v opadových vodách sa zaoberá nová štúdia, ktorá predpokladá, že z vody by sa dalo stopovať rozširovanie ochorenia. 

Podľa Richarda Melvina, ktorý pracuje na univerzite ako asistent profesora sa mohol koronavírus dostať do vody od plavcov.

„Je známe, že pláže môžu byť kontaminované fekálnymi hmotami v dôsledku ľudskej činnosti,“ uviedol Melvin pre spravodajskú stanicu KARE 11. „Je možné, že ľudia si uľavili a tak sa vírus dostal do vody,“ dodal.

„Ľudia vylučujú vírus svojimi výkalmi a ľudia púšťajú fekálne látky do jazier,“  povedal Dr. Amesh Adalja pre Yahoo Life. Podľa neho existujú rôzne možnosti ako sa vírus mohol dostať do vody. Okrem používania jazera ako WC jednou z nich je aj možnosť nedostatočnej hygieny po toalete alebo presakovanie odpadových vôd do jazier.  

zdroj: Unsplash/Aaron Burden
Zdroje: Yahoo Life., KARE 11, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá