Mravce so schopnosťami lekárov: Ošetria rany a dokážu amputovať končatiny (VEĽKÁ ŠTÚDIA)
- Amputácia končatiny trvá približne 4 hodiny
- Vedia však rozlíšiť, či ide o povrchovú ranu, ktorá sa dá ošetriť, alebo o vážne zranenie
- Amputácia končatiny trvá približne 4 hodiny
- Vedia však rozlíšiť, či ide o povrchovú ranu, ktorá sa dá ošetriť, alebo o vážne zranenie
Mravčia práca je naozaj poctivá. Okrem toho, že unesú 50-násobok svojej váhy, sú zároveň aj jedným z najstarších živočíchov žijúcich na planéte. Výskum, ktorému sa venoval tím zoológa Erika Franka z Univerzity Júliusa Maximiliána vo Würzburgu, odhalil navyše ich lekárske schopnosti, ktoré sú pre mnohých veľkým prekvapením.
Konkrétne ide o druh mravca Matabele, ktorý patrí medzi najväčšie mravce na svete. Rozšírené sú južne od Sahary a živia sa iba termitmi. Termity sú však dobrí vojaci a dokážu sa dobre brániť.
Preto mravce často pri love prichádzajú k rôznym úrazom. Ak sa rany infikujú, ich život je v ohrození. Mravce si preto vyvinuli zdravotný systém, ktorým dokážu zachrániť množstvo jedincov. Aby zabránili infikovaniu rany, používajú na to antimikrobiálny sekrét, ktorý pochádza zo žľazy nachádzajúcej sa na hrudi mravcov, informoval o tom portál Veda na dosah.
Mravčích zdravotníkov je však viac
Erik Frank sa rozhodol počas výskumu zistiť, či existujú aj iné druhy mravcov, ktoré dokážu liečiť. Objavili druh, ktorý používa vskutku zaujímavé metódy. Floridský tesársky mravec dokáže rozlíšiť, o ako veľmi závažné zranenie ide. Pokiaľ ide len o povrchové poranenie, ranu dokážu ošetriť. Ak však ide o závažnejšie poranenie, nohu svojmu parťákovi „amputujú“.
Pri výskume spozorovali, že ak mal mravec zranenú nohu, ostatné mravce v hniezde často pristúpili k amputácii poškodenej končatiny. Táto reakcia závisela od miesta zranenia. Ak bola noha poranená na úrovni stehennej kosti, v 76 % prípadov hniezdni kamaráti pristúpili k amputácii. Naopak, ak bola poranená holenná kosť, k amputácii nikdy nedošlo.
Proces amputácie začínal tým, že ostatné mravce najprv ranu olizovali a potom prešli na hryzenie poškodenej končatiny. Nakoniec opakovane uhryzli zranenú nohu, až kým nebola úplne odrezaná. Tento proces trval v priemere asi 4 hodiny od poranenia.
„S výnimkou ľudí nepoznám žiadnu inú živú bytosť, ktorá by dokázala vykonávať také sofistikované lekárske ošetrenie rán,“ povedal Erik Frank.
Dokážu konkurovať ľuďom
„Skutočnosť, že mravce dokážu diagnostikovať ranu, rozpoznať, či je infikovaná a zotrvať pri odstraňovaní končatiny taký dlhý čas, poukazuje pravdepodobne na jediný lekársky systém, ktorý môže konkurovať tomu ľudskému,“ dodávala Erik Frank. Taktiež tvrdí, že ide o vrodené správanie a nie naučené.
Vedci zistili, že obe procedúry výrazne zvyšujú šance ranených mravcov na prežitie. Po amputácii poškodenej končatiny prežilo až 95 % postihnutých mravcov. Pri vyčistení rany na holeni prežilo približne 75 %. Naopak, bez akéhokoľvek ošetrenia prežilo menej ako 40 % mravcov so zranenou stehennou kosťou a len 15 % so zranenou holennou kosťou.
Do budúcna plánuje tím vedcov skúmať aj ďalšie schopnosti mravcov. Chcú zistiť, či mravce počas takýchto zákrokov pociťujú bolesť, predsa len trvajú niekoľko hodín a vyzerá to tak, že ich ranené jedince podstupujú zákroky dobrovoľne.
Mravce však nie sú jediní zvierací lekári
Ako sme ťa nedávno informovali, biológovia si všimli, že zvieratá konzumujú rastliny, ktoré neboli súčasťou ich bežnej stravy, a začali chápať, že ich cielene vyhľadávajú v rámci liečby.
Príkladom je správanie orangutanov, ktoré žujú listy Fibraurea tinctoria – rastliny z juhovýchodnej Ázie, ktorá má výrazné antibakteriálne a protizápalové účinky. Aplikujú si jej šťavu na rany, čím podporujú hojenie a zabraňujú infekciám. Podobne malpy kapucínske využívajú chemické vlastnosti stonožiek, ktoré produkujú benzochinóny – látky s insekticídnymi vlastnosťami.