Mučenie, bitky, znásilňovanie. Ruské väzenia sú ako z hororu, dokazujú to uniknuté videá

  • Ľudskoprávni aktivisti dlhodobo upozorňujú na zlé zaobchádzanie s väzňami v Rusku
  • Krajina má spolu s Tureckom najviac väznených ľudí v rámci Európy
  • Podľa uniknutých videí sú niektorí mučení, bití či znásilňovaní
väzenie väznica
Unsplash/ Tom Blackout
  • Ľudskoprávni aktivisti dlhodobo upozorňujú na zlé zaobchádzanie s väzňami v Rusku
  • Krajina má spolu s Tureckom najviac väznených ľudí v rámci Európy
  • Podľa uniknutých videí sú niektorí mučení, bití či znásilňovaní

Mučenie, bitky, znásilňovanie a vydieranie má byť podľa uniknutých videí v ruských väzniciach na dennom poriadku. Majú dokazovať, že v Rusku sú ľudské práva stále pošliapavané.

„Toto je bezprecedentný únik, ktorý spôsobí šok celej krajine. Celkovo máme viac ako 40 gigabajtov súborov, ktoré ukazujú rozšírené mučenie,“ povedal Vladimir Osechkin pre denník The Moscow Time. 

Aktivista za ľudské práva je momentálne v Rusku stíhaný a tak žije vo Francúzsku. Spolu s ďalšími aktivistami založil portál Gulagu.net, ktorého cieľom bolo monitorovať porušovanie práv väzňov v Rusku. Momentálne je portál ruskými službami zablokovaný.

Uniknuté videá z mučenia už Osechkin stihol zavesiť aj na platformu YouTube a plánuje ich vydávať viac. Niektoré ruské weby ich zverejnili tiež.

Zverstvá páchajú väzni aj dozorcovia

Tri zverejnené videá majú pochádzať z väzenskej nemocnice Saratov a na zverstvách sa mali podieľať Federálna väzenská služba a aj samotní väzni. Tí totiž mali byť sami vydieraní videami k tomu, aby znásilňovali ostatných spoluväzňov. Týmto sa podľa Osechkina začal kolotoč mučenia.

Jeden zo záberov má podľa Moscow Time ukazovať, ako skupina niekoľkých mužov pripútala nahého muža k posteli a potom ho znásilnila palicou.

Portálu Gulagu.net sa malo podariť získať videá cez bývalého bieloruského väzňa, ktorý pracoval ako IT špecialista. Tomu sa podarilo nabúrať do niekoľkých väzenských počítačov a následne videá vyviezol z krajiny.

Denník tiež oslovil zástupkyňu riaditeľa pre Európu a Strednú Áziu v Human Rights Watch Tanyu Lokshinovú, ktorá uvidela, že doteraz nebola schopná overiť autentickosť videí.

Osechkin však na sociálnej sieti napísal, že Lokshinová doteraz Gulagu.net nepožiadala o prístup k videám. Vytkol jej tiež, že sa nikdy nezaujímala o dodržiavanie ľudských práv v Rusku.

Gulagu.net tak zaslal tieto videá Európskemu výboru pre prevenciu mučenia a neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. Inštitúcia sa zatiaľ k materiálom nevyjadrila.

Videá sa už riešia

Agentúra Reuters informuje, že ruské úrady sa uniknutými videami už zaoberajú. Vyšetrovať ich má Federálna väzenská služba

„Ak sa potvrdí pravosť tohto materiálu, bolo by to dôvodom na vážne vyšetrovanie,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Nie je to po prvýkrát, keď na verejnosť unikli videá dozorcov, ako mučia ruských väzňov. V roku 2018 noviny Novaya Gazeta zverejnili 10-minútové video, kde dozorcovia mučia a bijú obuškami jedného väzňa.

Sedemnásť verejných činiteľov bolo vtedy prepustených z práce a piati boli zatknutí, informoval Reuters.

Nehumánne podmienky ruského väzenského systému nedávno zviditeľnil aj prípad Alexeja Navaľného. Jeho právnici upozorňovali na jeho zhoršený zdravotný stav a celkové vyčerpanie, ktoré bolo spôsobené tým, že dozorcovia ho každú hodinu budili.

Hovorca Kremľu na tieto obvinenia reagoval tým, že zaobchádzanie je v norme a dozorcovia iba udržiavajú poriadok a disciplínu, píše Independent.

Zdroje: The Moscow Time, Reuters, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie