Mučili ma ako zviera, opisuje konanie Vagnerovcov žena. Nácvik na Ukrajinu mali v Afrike

  • Pred vojnou na Ukrajine Vagnerovci pôsobili v Afrike
  • Organizácie za ľudské práva ich obviňujú zo zločinov
  • Vo viacerých afrických štátoch vraždili
Vagnerovci
Ruské sociálne siete YouTube/CNN/Reprofoto Respublica
  • Pred vojnou na Ukrajine Vagnerovci pôsobili v Afrike
  • Organizácie za ľudské práva ich obviňujú zo zločinov
  • Vo viacerých afrických štátoch vraždili

Skupina Vagnerovcov je už pre dnešný svet známa. Ide o komando ruských žoldnierov či „súkromnú armádu“, ktorá má v súčasnosti za lubom denacifikovať Ukrajinu, konkrétne takým spôsobom, že zneškodní prezidenta Zelenského. Táto teória má však jeden výrazný háčik. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj je žid. Príbeh Vagnerovcov sme ti priblížili aj v tomto článku.

Pozrime sa však na aktivity tohto komanda mimo Ukrajiny či pred tým, než Rusko v roku 2014 anektovalo Krym. Ich súčasnému pôsobeniu u slovenského východného suseda predchádzali boje v Afrike. Skupina tam dorazila kvôli túžbe po rope a diamantoch. 

Rusi sa vždy cítia dobre tam, kde vládne chaos. Stačí poslať v úvodzovkách ‚pár’ Vagnerovcov, ktorí sú veľmi dobre vycvičení a majú dobrú výzbroj. Vďaka tomu sú na bojovom poli schopní tvoriť rozhodujúcu silu,“ vysvetľoval ich nasadenie do Líbye pre iRozhlas Karel Svoboda, politológ Inštitútu medzinárodných štúdií Univerzity Karlovej.

Vagnerovci fašisti
zdroj: Respublica

Vagnerovci majú na rukách krv afrických civilistov

Líbya nie je ani zďaleka jediný africký štát, ktorý komando „poctilo“ svojou návštevou. Rozhodnutia a činy týchto žoldnierov sa spájajú s masakrami obyvateľstva a stovkami obetí. The Guardian informuje o ohavnostiach v západoafrickom štáte Mali, ktorý Vagnerovci navštívili minulý rok.

Ruské komando uzavrelo dohodu s novými armádnymi veliteľmi v Mali, kde ich podľa interných dokumentov nazývali ruskými inštruktormi. Preukazuje sa, že Vagnerovci boli prítomní na misiách uskutočnených medzi januárom a polovicou apríla minulého roku. Pri týchto operáciách prišlo o život 456 civilistov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Český rozhlas, The Guardian, Reliefweb, BBC, France 24, Český rozhlas, Radio France Internationale, Human Rights Watch, YouTube, Time, Al Jazeera, BBC, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá