Musk je v Číne varený-pečený: Komunistom blahoželal, teraz preberá ich praktiky. Chcel cenzúru zlých príspevkov o Tesle

  • Musk len prednedávnom vychválil Čínu pri príležitosti 100. výročia založenia komunistickej strany
  • Podľa agentúry Bloomberg Musk od Číny odkukal praktiky. Chcel aby režim cenzuroval negatívne príspevky o Tesle
  • Tesla čelí problémom v Číne, kde sa objavujú obavy o bezpečnosť vozidiel Tesly
  • Ďalším problémom je obava čínskeho režimu, že by vozidlá mohli slúžiť na špionáž
Elon Musk
SITA/Patrick Pleul/dpa via AP
  • Musk len prednedávnom vychválil Čínu pri príležitosti 100. výročia založenia komunistickej strany
  • Podľa agentúry Bloomberg Musk od Číny odkukal praktiky. Chcel aby režim cenzuroval negatívne príspevky o Tesle
  • Tesla čelí problémom v Číne, kde sa objavujú obavy o bezpečnosť vozidiel Tesly
  • Ďalším problémom je obava čínskeho režimu, že by vozidlá mohli slúžiť na špionáž

Minulý týždeň generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk blahoželal čínskej komunistickej strane k oslave okrúhleho výročia. Strana oslavovala 100 rokov od založenia.  „Ekonomická prosperita, ktorú Čína dosiahla, je skutočne úžasná, najmä v oblasti infraštruktúry! Povzbudzujem ľudí, aby ju navštívili a presvedčili sa sami,“ napísal Musk v príspevku na Twitteri.

Musk, ktorý sa nachádza na druhej priečke v rebríčku Bloomberg Billionaires Index, tak reagoval na tweet štátom kontrolovaného médiá Xinhua News, ktorý obsahoval citát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga týkajúci sa konca „absolútnej chudoby v Číne“.

Bezos bohatne aj na dôchodku, za deň prišiel k 8 miliardám. Jeho bohatstvo je „morálne obscénne“ odkazuje obľúbený senátor

Rovnaký príspevok miliardár, ktorého majetok sa odhaduje na 180,8 miliárd dolárov umiestnil aj na sociálnu sieť podobnú Twitteru, Weibo, kde má okolo 1,8 milióna sledovateľov, uvádza CNN. Príspevok na samotnom Twitteri vyvolal vlnu zmiešaných reakcií. Niektorí užívatelia tvrdili, že Musk je starý komunista, ďalší poukazovali na porušovanie ľudských práv a ďalší na skutočnosť, že v Číne neexistuje sloboda slova ani prejavu.

Doma cenzúru kritizuje, v Číne ju požadoval

Práve neexistujúca sloboda slova a cenzúra mala generálnemu riaditeľovi Tesly zaimponovať. Agentúra Bloomberg priniesla informácie, že  Musk údajne požiadal čínsku vládu, aby cenzurovala príspevky na sociálnych sieťach. Príspevky, ktoré chcel milionár cenzurovať sa dotýkali kritiky automobilov Tesla. Bloomberg upozorňuje, že je to v ostrom protiklade s tým, ako vystupuje v USA, kde kritizoval cenzúru sociálnych sieti.

zdroj: TASR / AP (Chris Carlson)

 

Tesla pritom v Číne čelí niekoľkým problémom, ktoré nepomáha žehliť ani Muskova chvála režimu. CNN pripomína, že v marci Musk poskytol rozhovor štátnej televíznej stanici China Central Television (CCTV), kde ocenil čínsku vládu a povedal, že sa „stane najväčšou ekonomikou na svete“. Musk tiež predpovedal, že najväčší svetový trh s automobilmi sa nakoniec stane najdôležitejším pre spoločnosť Tesla.

Začali sa ťažké časy pre Teslu v Číne 

Bloomberg uvádza, že Tesle sa „medové týždne“ v Číne skončili. Z časti za toho môže nástup administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorá vníma Čínu ako rivala a počas, ktorej sa vzťahy s Čínou zhoršili. Časť tohto problému spočíva z obáv o bezpečnosť vozidiel Tesla. CNN uvádzam že len nedávno stiahli regulačné orgány takmer všetky vozidlá, ktoré spoločnosť Tesla vyrobila a predala v Číne. Na prehliadku tak musí 285-tisíc vozidiel. Dôvodom je problém so softvérom a s tempomatom.

Tým problém v Číne nekončia. Otázky regulačných úradov vyvolávali aj problémy s brzdami či obavy zo vznietenia batérií. Tesla sa stala aj terčom protestov na aprílovom autosalóne v Šanghaji. Žena, ktorá tvrdila, že zlyhanie bŕzd v jej Modeli 3 spôsobilo haváriu, pričom takmer zabila štyroch jej rodinných príslušníkov mala oblečené tričko s nápisom „brzda stratila kontrolu“. Ženu síce z autosalónu vyhodili, ale fotky jej trička začali nekontrolovateľne zaplavovať sociálne siete.

Číňania sa obávajú aj špionáže z USA, preto majú vozidlá Tesly po celej krajine zakázané jazdiť k vojenským areálom i parkovať vo vládnych zariadeniach. Obavy zo špionáže posilňuje aj fakt, že Muskova druhá spoločnosť SpaceX úzko spolupracuje s Pentagónom.

Musk vybudoval továreň v Číne až o 65% lacnejšie ako v USA.

Zdroje: CNN, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech