Muskov obchod s Twitterom za 43 miliárd dolárov naberá reálne kontúry. Akcie platformy opäť vystrelili

  • Podľa zdrojov je obchod medzi Muskom a Twitterom už v závere
  • Jeho akcie rapídne stúpajú
  • Miliardárova minulosť necháva priestor pre kontroverziu
Elon Musk Twitter
commons.wikimedia/ Daniel Oberhaus Flickr/Black Heart Cases/ Twitter Logo
  • Podľa zdrojov je obchod medzi Muskom a Twitterom už v závere
  • Jeho akcie rapídne stúpajú
  • Miliardárova minulosť necháva priestor pre kontroverziu

Po počiatočných nezhodách sa zdá, že spoločnosť Twitter a Elon Musk sa konečne zhodli na avizovanej kúpe platformy. Obchod za 43 miliárd by sa tak mohol stať jedným z najväčších v histórii.

Hotová vec?

Podľa portálu Bloomberg sa v týchto momentoch dorovnávajú detaily a ak všetko pôjde hladko, finálne podanie rúk by sa mohlo odohrať už dnes. Maximálne neskôr tento týždeň.

Ceny sa konkrétne pohybujú v hodnote 54,20 amerických dolárov za akciu. Samotné akcie Twitteru od prvých zmienok o Muskovom záujme o platformu neustále stúpajú, opäť vystrelili o takmer 5 %.

Spočiatku však nebolo úplne jasné, či Twitter na ponuku odpovie kladne. Kameňom úrazu bol najmä spôsob, akým by miliardár tento obchod zaplatil. Musk taktiež od začiatku uvádzal, že vyššie spomínaná cena 54,20 USD, je jeho konečná a nebude predmetom ďalších diskusií, píše Daily Mail.

Hlavným cieľom majiteľa spoločností SpaceX a Tesla je podľa jeho vlastných slov kúpou platformy vyriešiť problém so slobodou slova na platforme. Podľa jeho názoru je totižto potláčaná. „Platforma je správne nastavená, iba keď je najviac extrémistických 10 % ľavice aj pravice nespokojných,“ uviedol v jednom zo svojich tweetov.

Kedy a ako

Kvôli pôvodnej „neochote“ spolupracovať, sa rozhodol Elon zatlačiť na Twitter tým, že naznačil, že svoju ponuku prenesie priamo k akcionárom pomocou vyhlásenia tendra.

Výsledok tohto manévra by pre neho ešte neznamenal výhru, z časti aj kvôli legálnemu ťahu spoločnosti zaviesť takzvanú „poison pill“ stratégiu, ktorá Muskovi znemožňovala vlastniť viac ako 15 % akcií.

Akcie platformy sa doteraz však stále predávajú pod cenu navrhovanou spomínaným miliardárom, čo vo väčšine prípadov naznačuje, že akcionári spoločnosti sú skeptickí voči uzavretiu obchodu.

Avšak Elon Musk by v prípade neúspešného jednania zo situácie nemusel vyjsť naprázdno, keďže vlastní až 9 % akcií, ktoré by mohol predať zo ziskom, píše Wall Street Journal

Zdá sa ale, že rýchle jednanie a nahromadenie potrebnej sumy peňazí presvedčilo platformu k prehodnoteniu ponuky. Predstavenstvo Twitteru musí zároveň k návrhu pristupovať opatrne, pretože aj keby obchod nakoniec neuzavrelo, muselo by nájsť vhodnú alternatívu, z ktorej by vyššie uvedení akcionári mohli ťažiť.

Inými slovami, museli by nájsť záujemca, ktorý by bol ochotný zaplatiť viac ako Musk.

Rozhodnutie o kúpe sociálneho média bolo kritizované od začiatku, či už širokou verejnosťou, alebo odborníkmi. Koniec koncov, Musk využíva platformu veľmi aktívne a podľa názorov mnohých užívateľov sa na nej snaží často očistiť svoje meno. Vo svojom článku ho kritizuje aj portál Time.

Priestor na kritiku

Zo začiatku ani nebolo jasné, či Elon svoju ponuku myslí vážne. Tieto špekulácie sa opierali najmä o problematiku ešte z roku 2018, keď miliardár neseriózne vyhlásil, že uvažuje nad sprivatizovaním svojej spoločnosti Tesla.

Objasnenie tejto situácie by si vyžadovalo vlastný článok, avšak podstatou zostáva, že závažné vyhlásenia, akým bolo to z roku 2018, musia byť myslené naozaj vážne, keďže majú na akcie a ekonomiku ako takú seriózny dopad.

Do Elona si „rypol“ aj pionier platformy Twitter, Dennis Howlett. „Americká agentúra pre cenné papiere a burzu by mala držať na uzde detské správanie tohto muža. Jeho kroky spravili z Twitteru toxické miesto. Žiadny racionálny investor by sa ho teraz nerozhodol kúpiť.

Nech sa má vec akokoľvek, výsledok a prípadné následky krokov podnikaných nadšencom pre Mars, ukáže len čas.

Zdroje: Bloomberg, WSJ, Daily Mail, TIME, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá