Muž v Rusku udal svoju manželku za kritiku vojny. Polícia si posvietila aj na 11-ročného chlapca

  • Rus mal svoju manželku udať za karhanie ruskej vlády
  • Ruská polícia taktiež preverovala 11-ročného školáka
  • Občania hľadajú spôsoby, ako protestovať
Znepokojená žena, ktorú mal nahlásiť manžel ruskej polícii dohliadajúcej na mesto
Unsplash/Nadine Shaabana, Kirill Kruglikov
  • Rus mal svoju manželku udať za karhanie ruskej vlády
  • Ruská polícia taktiež preverovala 11-ročného školáka
  • Občania hľadajú spôsoby, ako protestovať

Od začiatku Kremľom rozpútanej vojny na Ukrajine sa objavujú informácie o tom, že pozície obyvateľov Ruska sa líšia. Niektorí s vojnou súhlasia, iní proti nej dokonca vystupujú. Mnohí občania sa zas pokúsili z Ruskej federácie utiecť napríklad vlakom do Helsiniek, kde sa s nimi stretol novinár William Doyle.

Niektorí mu vysvetľovali, že v Rusku momentálne vládnu dva rozdielne názory. „Tí, ktorí vojnu podporujú, a tí, ktorí nie. Vládna propaganda sa snaží ľuďom nahovoriť, že väčšina s vojnou súhlasí, ale ja neviem. Nikto z ľudí, ktorých poznám, vojnu nepodporuje. Myslím si, že sankcie zo Západu by mali byť väčšie,“ povedal Anatoly, jeden z utekajúcich.

Dva rozdielne tábory možno nájsť aj priamo v jednej domácnosti. Ako uvádzajú ruské noviny Lenta, s takýmto prípadom sa musel popasovať manželský pár v obci Gorki-10 neďaleko Moskvy. Manžel mal totiž svoju partnerku nahlásiť polícii, pretože údajne kritizovala „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine.

Na sociálnej sieti Telegram o tomto prípade informovalo ruské spravodajstvo MK. Rusi tvrdia, že 37-ročný Rus vo vyhlásení pre políciu priamo naznačil, že jeho žena „karhá vládu Ruskej federácie a proti úradom stavia spoločné dieťa“. Dozorcovia preto zorganizovali kontrolu.

11-ročný chlapec v preventívnych záznamoch

Prípadov, keď polícia zakročila proti „kritikom“ ruských autorít je mnoho. Ruský portál informuje aj o 11-ročnom chlapcovi, školákovi, ktorý údajne „diskreditoval ruskú armádu“ na sociálnych sieťach.

Policajti v meste Kamyšin vo Volgogradskej oblasti ho preto zaradili do preventívnych záznamov. Čo presne 11-ročný chlapec napísal o ruských ozbrojených silách vo svojich príspevkoch, zverejnené nebolo.

Predmetom propagandy sa stal 13-ročný chlapec z minulého storočia

Ako uvádza Washington Post, v roku 1932 si 13-ročný chlapec menom Pavel Morozov žijúci v sovietskej dedine Gerasimovka všimol, že jeho otec, dobre situovaný roľník, zadržiava vláde časť svojej úrody obilia. Sovietsky zväz v tom období trápila silná kolektivizácia, ktorú otec údajne nerešpektoval.

Mladého 13-ročného zapáleného komunistu, ako to dnes vysvetľujú v Rusku, nelojálnosť jeho otca rozhnevala. Nahlásil ho preto politickej polícii či rozviedke GRU. Tá roľníka okamžite poslala do pracovného tábora, kde neskôr umrel.

V hneve a túžbe po pomste na Pavla podľa ruského, pravdepodobne prikrášleného, príbehu zaútočila jeho vlastná rodina. Strýko, dedko, babka a bratranec ho údajne spoločne prepadli a dobodali na smrť. Útok nemal prežiť ani Pavlov brat.

Príbeh pokračuje tak, že všetkých následne pozabíjala GRU. Pavel sa však stal národným mučeníkom a o jeho „hrdinskom čine“ vznikli piesne a opera.

Protesty za pomoci hračiek

Rusom, ktorí momentálne vyjadrujú svoj nesúhlas s vojnou na Ukrajine, hrozí väzenie. V snahe dať najavo svoj nesúhlas s dianím na Ukrajine a zároveň predísť policajnému stíhaniu musia Rusi hľadať spôsoby, ako to robiť anonymne.

Kreatívni nespokojní občania teda napríklad používajú malé figuríny a hračky s odkazmi ruským autoritám.

Protesty v Rusku
zdroj: Facebook/Alina Anghel TASR/AP Photo/Denis Kaminev

„V Petrohrade práve prebieha nová forma protestu proti vojne na Ukrajine. Ľudia vyrábajú figúrky, vysielajú protivojnové heslá či správy proti Putinovi. Figúrky po tomto zostávajú na tých najnečakanejších miestach. … Veľmi inšpiratívne. Plastelínové hračky sa nedajú zatknúť,“ uviedla v apríli stránka na Facebooku s názvom Dezinformácie Hoaxy Propaganda.

„Táto forma protestu sa rozšírila, zdá sa, aj v ďalších mestách Ruska, vrátane Moskvy,“ dodáva stránka.

Figúrky majú na sebe prilepené „protivojnové posolstvá napísané na jednoduchom hárku papiera“. Ľudia ich následne pripevňujú na „steny, domy, pylóny. (Podľa nového ruského zákona hrozí sa samotné označenie bojov na Ukrajine za ‚vojnu’ až 15 rokov väzenia)“, uvádza stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda.

Zdroje: Lenta, Telegram, Washington Post, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá