Muža, ktorý niesol Putinov nukleárny kufrík, našli doma s prestrelenou hlavou. V nemocnici bojuje o život

  • Za jadrový kufrík bol zodpovedný už za Jeľcina
  • Bol v domácom väzení za prijímanie úplatkov
  • Údajnou príčinou pokusu o samovraždu bola zlá sociálna situácia
Putin a ukrajinské mesto zničené vojnou
TASR/AP, Alexander Ryumin TASR/AP, Natacha Pisarenko
  • Za jadrový kufrík bol zodpovedný už za Jeľcina
  • Bol v domácom väzení za prijímanie úplatkov
  • Údajnou príčinou pokusu o samovraždu bola zlá sociálna situácia

Jadrový kufrík v prípade Ruska, ako píše Kyiv Post, obsahuje odpaľovacie zariadenie pre strategické jadrové rakety Kremľa a personalizovaný šifrovací kód. Keďže ide o mimoriadne dôležitý predmet, je zverený dôveryhodnej osobe, ktorá ho má pod dohľadom 24 hodín 7 dní v týždni.

Fox3now opisuje, že ruské slovo pre tento kufrík je cheget a jeho vývoj sa začal v 80. rokoch predchádzajúceho storočia a prvýkrát bol ukázaný verejnosti v roku 2019 a jeho obsah mohli diváci vidieť priamo na televíznych obrazovkách.

Vadim Zimin je bývalý plukovník Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB) a počas jeho pôsobenia v týchto štruktúrach mal počas Putinovho prezidentovania práve on na starosti tento jadrový kufrík. Túto zodpovednú úlohu mal aj v rámci prezidentského mandátu Putinovho predchodcu Borisa Jeľcina.

Kyiv Post informuje, že Putin bol v minulosti zobrazený so Ziminom, ktorý nesie jadrové kódy po svojom boku, a prítomnosť kufríka je považovaná za symbolickú hrozbu pre Západ.

Aj preto je skutočnosť, že ho v stredu večer ruská polícia našla v jeho dome s prestrelenou hlavou, zarážajúca. Zaujímavé však je, že bližšie podrobnosti jeho práce nie sú známe a publikovaná je iba jedna jeho fotografia.

Našli ho postreleného v kuchyni

Britský Mirror informuje, že s postrelenou hlavou v kuchyni Ziminovho vlastného bytu v Krasnogorsku, v moskovskom regióne, našiel 53-ročného Zimina v kaluži krvi s pneumatickou pištolou Izh 79-9TM jeho vlastný brat, ktorý bol údajne v čase incidentu v pondelok v kúpeľni.

The AU Times podotýka, že Ziminova manželka, ktorá je lekárka, nebola doma, pretože ošetruje vojakov pôsobiacich vo vojne na Ukrajine.

Washington Times popisuje, že Zimin zostáva hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v jednej nemocnici, ktorej názov či lokáciu z bezpečnostných dôvodov nezverejnili. Zimin je stále v kritickom stave. 

Bol v domácom väzení, on akúkoľvek vinu popiera

Fox3now pripomína, že po Ziminovom odchode z pozície úradníka v bezpečnostnej službe je záhadný 53-ročný Rus vyšetrovaný pre prijímanie úplatkov v jeho novej pracovnej pozícii ako seniorský úradník v rámci ruskej colnej služby.

V tejto súvislosti čelil trestnému stíhaniu a trest si zatiaľ odpykával v domácom väzení, samotný Zimin však akékoľvek obvinenia odmietal.

Portál Metro podotýka, že podľa ruských médií sa Zimin pokúsil o samovraždu po tom, čo si vypil s bratom. Dôvodom mali byť sociálne problémy, ktoré súvisia s tým, že stratil prácu. 

Viacero mysterióznych incidentov

Kyiv Post akcentuje, že tento incident vyvolal v medzinárodných médiách podozrenia po záplave záhadných incidentov a úmrtí, ktorých sa zúčastnili vysokopostavení ruskí predstavitelia a podnikatelia spojení s Putinom.

Minulý mesiac ruský magnát Alexander Subbotin zomrel za podozrivých okolností po tom, čo odstúpil z ropnej spoločnosti LUKoil po tom, ako jeho a ďalších ruských podnikateľov zasiahli sankcie Austrálie a Spojeného kráľovstva v dôsledku invázie Moskvy na Ukrajinu. Jeho smrť ruské médiá pripísali predávkovaniu drogami.

V ten istý deň medzinárodné médiá informovali, že Sergeja Protosenyu, bývalého vysokého manažéra ruského plynárenského gigantu Novatek, našli mŕtveho spolu s manželkou a dcérou v prenajatej vile v španielskom meste Lloret de Mar neďaleko Barcelony.

Samotného Protosenyu našli obeseného, zatiaľ čo jeho dcéra a manželka boli podľa informácií španielskej polície dobodané na smrť.  

Zdroje: Kyiv Post, Fox3now, Mirror, The AU Times, Washington Times, Metro

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá