Muži recyklujú menej, ekológiu vnímajú ako ženskú záležitosť

  • Podľa najnovšej štúdie niektorí muži nerecyklujú, lebo sa boja, že ich budú ostatní vnímať ako homosexuálov
  • Vyplýva to z toho, že záujem o ekológiu sa dnes spája so ženami
Ilustračný obrázok (unplsash.com)
Ilustračný obrázok (Unsplash.com)
  • Podľa najnovšej štúdie niektorí muži nerecyklujú, lebo sa boja, že ich budú ostatní vnímať ako homosexuálov
  • Vyplýva to z toho, že záujem o ekológiu sa dnes spája so ženami

Podľa štatistík NASA sa priemerná teplota od roku 1880 zvýšila o 1,9 stupňa a arktické minimum klesá každú dekádu o 12,8 percenta. Aj napriek tomu si niektorí muži stále myslia, že ochrana prírody a planéty je zženštilá a ľudia by ich kvôli tomu mohli vnímať ako homosexuálov, vyplýva to z najnovšej štúdie vedcov z Pennsylvánskej štátnej univerzity.

Štúdia zistila, že muži môžu vykonávať činnosti ako recyklovanie, používanie textilných tašiek či vypínanie klimatizácie menej, pretože ich vnímajú ako typicky ženské správanie. Muži, ktorým teda viac záleží na tom, či ich spoločnosť vníma ako heterosexuálnych a maskulínych, sa ochrane životného prostredia venujú menej alebo vôbec.

Môže to tiež vyplývať aj z ich vlastného presvedčenia, podľa ktorého sa skrátka nechcú zaoberať ženskými činnosťami.

Prieskumu sa zúčastnilo 960 Američanov, ktorým vedci dali niekoľko príkladov bežných činností, aké vykonávame všetci. Účastníci mali následne ohodnotiť na škále od jedna po desať, ako veľmi sú jednotlivé úlohy skôr typické pre ženy a ktoré sú charakteristické pre mužov. Pri enviromentálnych témach sa obe pohlavia zhodli na tom, že ide skôr o ženské činnosti.

„Správanie neslúži iba na to, aby sme niečo urobili, vysiela tiež signál o tom, kto sme. Sušenie bielizne vonku na šnúre alebo udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách môžu signalizovať, že sa zaujímame o ekológiu, no keď sú tieto činnosti späté s pohlavím, môžu tiež signalizovať aj iné veci,vyjadrila sa jedna z autoriek štúdie psychologička Janet K. Swim.

Podľa portálu Independent bolo súčasťou experimentu aj umiestnenie účastníkov do jednej miestnosti, v ktorej výskumníci následne pozorovali, či sa budú ľudia s inými názormi na ekológiu vzájomne vyhýbať konverzácii.

Nakoniec sa skôr muži vyhýbali kontaktu so ženami a viaceré ženy potvrdili, že sa cítia byť odmietnuté, ak sa nesprávajú podľa noriem, aké im určuje ich pohlavie.

„V dlhodobej evolučnej perspektíve registrujeme určité genderové rozdiely, ktoré su mnohokrát aj v súčasnej dobe spoločnosťou posilňované a týkajú sa rôznych premenných pri porovnávaní mužov a žien.  Z neuropsychologického hľadiska zároveň vnímame aj diferencie v neuroanatomickych skladbách mozgových štruktúr a jendotlivých neuronálnych prepojeniach, ktoré často vysvetľujú rozdiely medzi mužmi a ženami. Ak hovorime o separácii, skôr máme na mysli hodnotové rebríčky jednotlivcov a taktiež potreby s nimi spojené v ktorých sú určité rozdiely medzi mužmi a ženami, ale zároveň aj vo všeobecnosti medzi ľuďmi,“ vyjadril sa k tejto problematike psychológ Robert Krause.

Zdroj: Vice, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá